2025.03.23. 08:21
Sokan vettek végső búcsút Pintér Tibortól – videóval
A neves, elismert táncostól, koreográfustól, tánctanártól, együttesvezetőtől temetői búcsúztatója után külön is megemlékeztek tanítványai, barátai, a táncos társadalom képviselői szombaton délután. Pintér Tibor március 10-én hunyt el.
Pintér Tibor 1952-ben született Békéscsabán. Öt évig táncolt a Balassi Táncegyüttesben, majd Born Miklós kérésére a Sarkadi Cukorgyárban tanította az ÉDOSZ táncegyüttes tagjait. Vezette a sarkadi, a telekgerendási és az orosházi Alföld Táncegyüttest.

Felvették a Csaba nevet, mert sok Csaba keresztnevű fiatal
A Csabagyöngye Kulturális Központban tartott megemlékezésen elhangzott, Pintér Tibor munkássága nemcsak Békéscsaba, Békés vármegye kulturális életében egyedülálló, hanem a néptánc, a néphagyományok ápolásának területén is rendkívülinek számított. A Csaba Nemzetiségi Táncegyüttes megalapításáról is érdekességeket mondtak el. Pintér Tibor ötlete volt, hogy Csabán hozzanak össze egy felnőtt tánccsoportot. 1985-ben hirdették meg a kezdeményezést a csabai ÁFÉSZ támogatásával. Tizennégy jelentkezővel indultak, felvették a Csaba nevet, mert a kezdő csoportban sok Csaba keresztnevű fiatal volt. Később a békéscsabai önkormányzat is csatlakozott a támogatók közé, majd a román nemzetiség is hasonlóan segítette őket.
Bejárták fél Európát a tánccsoporttal
Pintér Tibor számára mindig örömforrást jelentett, hogy a tánccal foglalkozhatott, rengeteg élménnyel lett gazdagabb a nemzetiségi hagyományok ápolása által is. Ezek közül kiemelkedett az első külföldi fellépési lehetőség élménye. Ezt követően bejárták fél Európát a tánccsoporttal.
A Mindenki tánciskolája is a nevéhez kötődött
Veres Krisztina, a békéscsabai Meseház vezetője is megosztotta emlékeit Pintér Tiborról. 2005-ben az együttes tevékenységét bővítette a „Mindenki néptánciskolája” programmal. Történt ugyanis, hogy Tibornak szemet szúrt: a táncházakban jórészt csak a város néptáncegyütteseinek jelenlegi, vagy valamikori tagjai állnak fel táncolni.
Úgy érezte, szükséges lenne a néptáncot élővé, és bárki számára elérhetővé tenni. Akkor indította el a Mindenki néptánciskoláját. Kifejezetten a felnőttek számára történő oktatási programot fejlesztett ki, ami sikerélményt nyújtott a heti látogatóknak. A korosztály vegyes volt, de éppen ez adta az egyediségét, különlegességét, mivel a 16 évestől az 65 évesig mindenki nagyon élvezte ezt a közösséget
– hangsúlyozta Veres Krisztina.
Közvetlen kommunikációs stílusával felemelte magához az embereket
A Meseház vezetője hozzátette, mindennek az infrastruktuális és közművelődési szakmai hátterét a Békési Úti Közösségi Házak biztosította, a Békési út 24. szám alatti nagytermükben. A tartalmas együttműködésnek köszönhetően a táncegyüttes heti öt napot próbált, valamint a Békési út 24. épületének közösségi célra való használata is természetes, hétköznapi dolog lett a Tibihez kötődő csoportok számára.

– Azért nevezem Tibihez kötődő csoportoknak, mert volt egy olyan közvetlen kommunikációs stílusa, amivel felemelte magához az embereket, úgy tudta átadni a tudást, hogy senki sem érezte magát ügyetlennek, vagy botlábúnak – ecsetelte Veres Krisztina. – A Mindenki néptánciskoláját ez a hangulat tartotta egyben, ez a boldog, énekelni, táncolni, mulatni, szeretni vágyó közösség.
Havonta tartottak táncházakat, ahová a város összes néptáncegyütteséből eljöttek a táncosok. Télen disznóvágást rendeztek, nyáron „Felcsík házhoz jön" címmel néptánctábort, erdélyi zenészekkel és táncoktatókkal.
Rangos kitüntetésekkel ismerték el Pintér Tibor munkáját
- 2012-ben Békéscsaba önkormányzata Pintér Tibornak ítélte a Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetést.
- 2021-ben a Kárpát-medencei, különösen a Békés megyei néptánckincs gyűjtése, megőrzése és népszerűsítése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült.
- 2023-ban, a nemzetiségek napján Békéscsaba Szlovákságáért plakettet vehetett át.