2025.03.20. 07:23
Több millió macska kóborol az utcákon, az életüket is megmentheti ez a beavatkozás
Hazánkban is sok a kóbor macska, a tavasz, a párzási idő beköszöntével pedig a számuk drasztikusan nő. A problémát súlyosbítja, hogy az utcaiak háromnegyede nőstény; úgy tűnik, az egyetlen humánus és hatékony megoldás az ivartalanítás. De ki vállalja ezt magára?
A magyarországi kóbormacskák száma közel 3 millióra tehető, s ez a szám folyamatosan emelkedik. Az utcán élő kolóniák gyakran éheznek, betegségekben szenvednek, ivartalanításra várnak – áll a Magyar Macskavédő Alapítvány (MAVED) közleményében.

Forrás: Illusztráció: Shutterstock
A kóborkák nagy része még ivartalanításra vár
A kóbor macskák 70-80 százaléka visszavadultan él; egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen szocializálható. Európa számos országában jól bevált megoldás a kolóniák ivartalanítása és a macskák visszahelyezése a befogási területre folyamatos monitorozás és gondoskodás mellett.
Hazánkban a Magyar Macskavédő Alapítvány nevéhez köthető elsősorban az úgynevezett Trap-Neuter-Return (TNR) azaz BIV (Befogás-Ivartalanítás-Visszahelyezés) módszer, amely világszerte bizonyítottan hatékonyan működik.
– Az elhagyatott gyártelepeken, romos épületekben, rossz körülmények között élő cicákat önkénteseink segítségével befogjuk, szerződött állatorvosaink speciális műtéti technológiával ivartalanítják őket, majd a lábadozás után visszahelyezzük őket a megszokott környezetükbe, ahol már nem tudnak tovább szaporodni. Az ivartalanított macskákat füljelzéssel látjuk el, ami egy nemzetközi jelölés arra, hogy a cica már átesett a beavatkozáson. A közösséget tovább gondozzuk, etetjük, ha valamelyik cica megbetegszik, megsérül, kiemeljük és ellátjuk, akit tudunk örökbeadunk” – magyarázta a rendszer működését Trebbi Daniela, a Magyar Macskavédő Alapítvány elnöke.
A gazdis cicáknál sem maradhat el a beavatkozás
Egy nőstény macska évente akár tíz utódot hoz világra. A TNR rendszer célja, hogy ritkítsa azt az állományt, amely az utcán tengeti az életét, betegségekkel, szenvedéssel. Az ivartalanítás azonban nemcsak a gazdátlan állatok túlszaporodásának megelőzése miatt fontos, hanem a családban élő állatok egészsége és jólléte szempontjából is.
– Az ivartalanításnak köszönhetően
- csökken a daganatos betegségek kockázata,
- nullára redukálható a FELV és a FIV, ami párzással és a verekedéssel terjedő, halálos betegség.
Egy ivartalanított macska évekkel tovább élhet – hangsúlyozta Stefano Trebbi.
Macskatartónak, önkéntesnek is feladata van
– Egy gazdinak kutya kötelessége, hogy ezt a költséget – amely nőstények esetében 20-30 ezer forint – egyszer vállalja. Ez a legkisebb kiadás egy macska életében, de az egyik legfontosabb. Fél éves kortól minden macska ivartalanítható – tette hozzá.
Az alapítvány országszerte dolgozik azon, hogy minél több cicának segítsen, és minden tudást, anyagi támogatást biztosít azok számára, akik tenni szeretnének a kóbor kolóniákért. Az önkéntesek képzést kapnak, és a legközelebbi szerződött állatorvos végzi el az ivartalanítást, amelynek költségét az alapítvány fedezi. Hangsúlyozta, a segítségkérések ugyanakkor mindig meghaladják a rendelkezésre álló kapacitásokat, anyagi lehetőségeket. A rendszer fenntartása az adó 1 százalékából lehetséges, amely az egyik legnagyobb bevételi forrásuk. Emlékeztetett arra is, hogy a magyarországi állatvédelmi törvény nem nevesíti a macskát, így a szervezet célja az is, hogy a jogalkotás itthon is szabályozza a macskatartási alapelveket, külön megemlítve a macskakolóniák, a kóbor macskák létezését, illetve a helyzet kezelését.