Békéscsaba

2025.03.21. 14:23

Megdöbbentő számot mondott az István malomról a polgármester

Hat éve égett ki egy hatalmas tűzvészben az István malom. Egy diplomatervben mutatták be, hogy miként lehetne ismét élővé tenni. Most Szarvas Péter polgármester is nyilatkozott az István malomról, hogy az önkormányzat milyen tervet dolgozott ki, valamint arról is, hogy egy ilyen beruházás mennyibe kerülne. Megdöbbentő számot mondott.

Az István malom 2019. május 21-én gyulladt ki, az oltásban 15 tűzoltógépjármű – köztük gépjárműfecskendők, különleges szerek –, illetve 67 hivatásos és önkormányzati tűzoltó vett részt. Az épület jelentős része a lángok martalékává vált, acélgerendákat, acélszerkezeteket építettek be, hogy megtámasszák a falakat. Később Herczeg Tamás országgyűlési képviselő oszlatta el a találgatásokat, hogy gyújtogatás történt, és jelezte, miszerint a hatósági eljárás eredménye alapján elektromos hiba okozta a bajt.

istván malom, Békéscsaba
Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere nyilatkozott az István malomról, hogy az önkormányzat milyen terveket fogalmazott meg. 
Fotó: Wikipedia

A Munkácsy Negyed részévé tennék a diplomaterv alapján

A minap a békéscsabai kötődésű Csupász Szabolcs publikált egy cikket az Építészfórumon, és bemutatta, hogy mit és miként lehetne kezdeni az épülettel. Úgy véli, hogy a Munkácsy Negyed részévé lehetne tenni, lehetőséget biztosíthatnának a helyi és a városba érkező művészek számára alkotó- és kiállítótérként. Egy vázszerkezettel megerősítenék a falakat – azon fel is lehetne menni az emeletekre –, emellett belül rendezvényteret, valamint műtermeket alakítanának ki. A környezetét szintén rendeznék.

Helyi egyedi védelem alatt áll az István malom

Szarvas Péter polgármester a békéscsabai városházán pénteken tartott sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az István malom és területe magántulajdonban van. Az épület helyi egyedi védelem alatt áll a vonatkozó önkormányzati rendelet alapján. Mindez azt jelenti, hogy csak úgy lehet felújítani, hogy nem igazán térnek el az eredeti megjelenési formától. Lebontani pedig csak akkor lehet, ha megszűnik a védettség. Bontási kötelezettséget a kormányhivatal írhat elő életveszélyes állapot esetében, információi szerint ilyen ügyben nem indult előkészítő munka.

Megdöbbentő, mennyibe kerülne felújítani, élettel megtölteni az épületet

Hozzátette: a 2019-es tragédia után az önkormányzat tevékeny szerepet vállalt abban, hogy miként lehetne megújítani, feladattal megtölteni az István malom épületét. A kormánytól kértek és kaptak is forrást, hogy dolgozzanak ki minderre egy tervet, ezt szakemberek bevonásával meg is tették. Az elkészült koncepció szerint a Munkácsy Negyedbe illesztenék, egyfajta kulturális központ lenne, kiállítóterekkel és szálláshelyekkel, valamint a környezetét ugyancsak rendeznék. Kiemelte: a beruházás költségvetését akkor nagyjából 20 milliárd forintra becsülték.

Az István malom magántulajdonban van, Békéscsaba csak javaslatokat tehet

Az önkormányzat azonban csak javaslatokat tehet, mivel az István malom magántulajdonban van – hangsúlyozta Szarvas Péter. Békéscsaba polgármestere elmondta, hogy a magántulajdonosok feladata az épület állagát megőrizni, a területet hasznosításra előkészíteni. Az István malom ügyében nem tárgyalt az önkormányzat a kormánnyal az elmúlt időszakban. A magántulajdonosokkal élénkebb a kapcsolat, hogy mi a szándékuk az épülettel, a területtel, ám, mint fogalmazott, beavatkozás nem történt. 

A bábszínház építése miatt megvették a terület egy részét

A városvezető elmondta, hogy a teljes ingatlanegyüttes része volt az a terület, ahol pár éve megépült a Békéscsabai Napsugár Bábszínház újonnan létrehozott épülete, ebben zajlanak ténylegesen az előadások. Ezt a területet az önkormányzat megvásárolta, hogy a beruházást a bábszínház érdekében megvalósíthassák a Munkácsy Negyed kiépítését célzó projekt részeként. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában