2025.03.15. 06:08
Nem kell kétségbeesni, ha fáj a gyerek füle, de ezekre nagyon oda kell figyelni!
A helyettes országos tisztifőorvos, Surján Orsolya csökkenő számokról beszélt az influenza kapcsán, ám óvatosságot, a megelőző intézkedések további betartását javasolta. Egy békéscsabai házi gyermekorvos kiemelte, az utóbbi hetekben még kifejezetten sok influenzaszerű megbetegedés volt körzetében, melynek egyik szövődménye a fülgyulladás. Cikkünkből kiderül, mi a teendő, ha a gyereknek fáj a füle.
A szakemberek szerint nyolc éve nem volt ennyi influenzás, mint idén. A járvány ugyan lecsengőben van, de a gyermekek között még mindig sok a beteg. A szövődmény, így a fülgyulladás a kisgyermekeket is érintheti, de a házi gyermekorvos türelemre int. Dr. Kovács Bernadett hangsúlyozta, nem kell azonnal gégészetre, ügyeletre rohanni a fájós fülű gyermekkel.

Forrás: shutterstock
Fülgyulladás esetén első a fájdalomcsillapítás
– A fülfájdalom általában 24-72 órán belül megszűnik. A szövődmények ritkák. Elsőként mielőbbi körkörös (4-6 óránkénti) láz-, és fájdalomcsillapító (ibuprofen, metamizol vagy paracetamol) adása elegendő, melyet 1-3 napon át javasolt folytatni. Kiváló készítmény például az Otipax fülcsepp, mely lidokain tartalmával enyhíti a fájdalmat. Antibiotikum nem szükséges – részletezte a szakember. Hozzátette, amikor fáj a gyermek füle, nem szabad levegőre engedni, hajat mosni neki, mivel a hallójáratot nem érheti víz. Alváskor célszerű az ágy végét a fej résznél egy kicsit megemelni, mert az is mérsékli a fülfájdalmat. Alkalmazható fülmelegítés (sópárna, infralámpa, fülmelegítő sapka), ha a gyermeket megnyugtatja, és a bő folyadékfogyasztásról sem szabad megfeledkezni.
– Amennyiben a gyermek fülfájdalma három napon túl is fennáll, jelentkezni kell a háziorvosnál, vagy hétvégi időben az ügyeleten. Ilyenkor már gégészeti szakvizsgálat is javasolt lehet – fűzte hozzá Dr. Kovács Bernadett. Aláhúzta, mielőbbi orvosi vizsgálat akkor indokolt, ha a fülfájással egy időben hányás, 39°C feletti, nehezen csillapítható láz, fejfájás jelentkezik, illetve a gyermek kifejezetten elesett, vagy fülkagylója elállóvá válik.