2025.03.23. 10:05
A bántalmazó kapcsolat soha nem egy pofonnal kezdődik
Elhervadtak a virágok a nőnapi csokrokban. A nőnapon, amikor sok, kapcsolati erőszak áldozata hitetlenkedve hallgatta párjától a szép szavakba csomagolt, végeláthatatlan ígérgetéseket, már a következő pofonra gondolva, a kék karjára pillantva, lelkében rettegéssel, fátyolos tekintettel rebegett el egy köszönömöt, majd beleszippantott a virágok illatába, és talán még reménykedett is... Lehet, hogy el kéne hinnie a bántalmazó partner szép szavait?!
A kapcsolati erőszakról egyre gyakrabban hallani. Felerősödtek a hangok a tragikus sorsú japán édesanya drámai halála miatt is és igen, akadnak ennyire szélsőséges, bántalmazó kapcsolatok, ahol az erőszak nem ismer mértéket.

A félrenézés, a csendes hümmögés helyett érdemes az érintetteknek, a környezetükben élőknek felhívni a figyelmét arra: van segítség a kapcsolati erőszak elszenvedői számára. Az Ökumenikus Segélyszervezet krízisambulanciáinak munkatársai jól ismerik ezeket a szituációkat. Személyes, vagy online tanácsadással tudják támogatni azokat, akiknek segítségre van szükségük: hogy kilépjenek kelepcének érzett és megélt helyzetükből, vagy egyáltalán ráeszméljenek arra, hogy bántalmazó kapcsolatban élnek. Vannak, akiknek évekbe, akár egy évtizedbe telik, mire eljut hozzájuk a hír, hogy van kiút a bántalmazó kapcsolatból. Ezen szeretnének változtatni a szakemberek. Például Orosházán, ahova egy csendes délután kopogtattunk be.
Krízisambulancia Orosházán is felkereshető
– Az Ökumenikus Segélyszervezet Biztos Pont Regionális Krízisambulanciája működik itt. Kapcsolati erőszak áldozataival dolgozunk – fogadott a szakmai vezető, Tiszó Irén. 2018 óta elérhető itt az intézmény, ahol szociális szakember, szakmai asszisztens, pszichológus és jogász nyújt segítséget a klienseknek. (Magyarországon 7 ilyen ambulancia elérhető, ebből 4 az Ökumenikus Segélyszervezet fenntartásában működik Budapesten, Miskolcon, Szolnokon és Orosházán. Utóbbi Békéscsabán és Szegeden is rendszeresen tart tanácsadást.
– A kapcsolati erőszak áldozatai gyakran fordulnak hozzánk, ahogy érintettek is. Látjuk, hogy a környezet, a családtagok sok esetben hamarabb érzékelik, ha egy kapcsolat a bántalmazás felé veszi az irányt. A bántalmazásnak öt típusa van: szóbeli, lelki-érzelmi, fizikai, szexuális és gazdasági erőszak. Van amit nehéz felismerni. A pofont nem kell magyarázni. Ám egy bántalmazó kapcsolat soha nem egy pofonnal kezdődik – hangsúlyozta a szakember.
Kapcsolati erőszak: a bántalmazó először behálóz
– A lelki-érzelmi bántalmazásból sokszor a környezet sem vesz észre semmit, nemhogy az áldozat. Mert ráadásul olyan kőkemény dinamika van ezekben a kapcsolatokban, amiket nehéz érteni. A bántalmazó először behálóz és csak később üt. Vannak szuper jó időszakok, majd megjelennek a jelek, ezek felgyülemlenek, kirobban a baj, majd a mézeshetek időszaka következik, a bántalmazó bocsánatot kér, ígéreteivel elbizonytalanítja a bántalmazottat. A jó időszak megtévesztő, mert bizony, egyszer csak minden kezdődik az elejéről. Mókuskerék. Éppen ezért bonyolult egy bántalmazottnak egy ilyen kapcsolatból kilépni – magyarázta Tiszó Irén, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy senki ne ringassa magát abban a hitben, hogy a szóbeli bántalmazásokat ne követné fizikai. Előbb, vagy utóbb elcsattan a pofon, lökdösődés után durvább verés következhet. Évente hazánkban 50 nő esik áldozatául a kapcsolati erőszaknak...

Forrás: Illusztráció: Shutterstock
Anonim tanácsadás: ,,Mindig hiszünk az áldozatnak,,
– Ezért is szeretnénk felhívni a figyelmet: itt vagyunk, ambulanciánkon anonim módon nyújtunk tanácsadást, bátran fordulhatnak hozzánk. Hangsúlyozom: nálunk az alap, hogy mindig hiszünk az áldozatnak. És mi van, ha ezzel valaki visszaél? A jó szakember ezt kiszűri, de tagadhatatlan, találkozunk ilyen helyzettel is. Ám aki eljön hozzánk, abban azt erősítjük, senkinek nincs joga a másikat bántani. Az okot nem ő, az áldozat generálja, hanem a bántalmazó kreálja.
Tiszó Irén és munkatársai azt szorgalmazzák, a kapcsolati erőszakról beszélni kell, hogy annak felismerése megtörténhessen a korai fázisban, amíg nincs nagy baj. De milyen segítségnyújtó praktikákkal lehet felvértezni azokat a testi-lelki sérüléseiket magukon és magukban hordozó áldozatokat, akik felkeresik a krízisambulanciát, majd hazamennek ugyanoda, ahol a bántalmazást eddig elszenvedték?
Áldozatok: higgyék el, a bántalmazás nem megengedhető
– Az a célunk, hogy képessé tegyük az áldozatokat olyan lépések megtételére, amikkel kézbe tudják venni saját életüket. El kell hinniük: a bántalmazásra nincs ok, nem megengedhető; meg kell tanulniuk szeretni önmagukat; meg kell érteniük, hogy a generációs minta nem követendő (áldozat és bántalmazó oldalon is megfigyelhető sajnos, mit hoznak magukkal a családjaikból). Legfontosabb feladatunk, hogy elhitessük velük: ők is értékesek, senkinek nincs joga a megalázásukra, a kontroll alá kényszerítésükre, arra, hogy méltatlan helyzetbe hozzák őket. Elképesztő eseteink vannak a megfigyeléstől a lehallgatáson, a bekamerázott életterükön, a telefonos ellenőrizgetésen át...
A bántalmazó nem engedi el könnyen az áldozatát
– Megerősítjük az áldozatokban azt a hitet, hogy képesek lesznek önálló döntéseket hozni a saját érdekükben és azért, hogy minél jobb élethelyzetbe kerülhessenek. Persze ne legyenek illúzióink: van, akinek ez csak sokadjára sikerül, mert a bántalmazó nem engedi el könnyen az áldozatát.
A segélyszervezet orosházi intézménye Békés vármegye mellett Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyéből is fogadja a klienseket. 2024-ben az Ökumenikus Segélyszervezet szakemberei összesen több mint 10 ezer alkalommal segítettek tanácsadással a krízisambulanciákon, telefonon, illetve online módon, valamint biztonságos átmeneti otthon nyújtásával a kapcsolati krízis idején.
Az Ökumenikus Segélyszervezet szeretné felhívni a figyelmet, hogy a www.aszeretetnemart.hu weboldalon és a 06 80 20 55 20-as telefonszámon van kitől segítséget kérni, azaz van kiút a bántalmazó kapcsolatból.