2025.02.14. 14:26
A hódok már a spájzban vannak
Kisvizes bejárást tartottak a Békés vármegyei folyókon a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársai. A bejárás során legnagyobb problémaként az eurázsiai hódok nagymértékű elszaporodását állapították meg. Mutatjuk, miért veszélyes a hód elszaporodása.
A kisvizes bejárásról, illetve, hogy miért veszélyes a hód elszaporodása, a KÖVIZIG a Facebook-oldalán adott tájékoztatást. Mint írták, az igazgatóság munkatársai februárban – még a Békési duzzasztás megkezdése előtt – motorcsónakokkal járták be a Fehér-, Fekete-, Kettős-Körös folyószakaszait. A tapasztalatokba a Facebook-posztban kis bepillantást engedtek.

Fotó: Jobbágy Zoltán/KÖVIZIG
Céljuk a kezelésünkben lévő folyószabályozási művek állapotának megtekintése, minősítése, valamint a mederoldalak helyzetének, a közműkeresztezések helyszíneinek, a hidak környezetének és a hajózási jelzések szemrevételezése volt. Az említett szemlére kisvizes, azaz duzzasztásmentes időszakban van lehetőség, mivel az egyébként víz alatt lévő műveket ilyenkor tudják megtekinteni.
Veszélyes a hód elszaporodása
A bejárás során legnagyobb problémaként az eurázsiai hódok nagymértékű elszaporodását állapították meg. – Fontos megjegyezni, hogy a keskeny hullámtereinken a hódok veszélyeztethetik az árvízi biztonságot – tették hozzá.
Mint megtudtuk, az eurázsiai hódok a Körösökön nem építenek várakat, a partfalba vájt üregekben élnek. Eddig az alacsony vízszint miatt a hullámtérbe építették üregeiket, viszont fennáll a veszélye, hogy duzzasztás megkezdésével, a magasabb vízszint miatt már a töltésekbe építenek járatokat, mely veszélyeztetheti az árvízi biztonságot. Valamint az egyre szaporodó állomány nagy károkat okoz hullámtéri erdeinkben, megrágják és kidöntik a fákat, egy részüket közvetlenül a folyóba, melyeket onnan el kell távolítanunk.
Dévaványán is problémát észleltek
Mint azt néhány hete megírtuk, Valánszki Miklós Róbert, Déványa polgármestere is beszámolt a Facebook-oldalán a hódokkal kapcsolatos, a települést érintő "hódos" problémákról.

Mint fogalmazott, ez a szorgalmas rágcsáló akár 30-40 cm vastag fákat is képes kidönteni. Kiemelte, hogy a hódok nem válogatnak: mind a csemetéket, mind a nagy fákat megrágják. Megjegyezte, a vízpartok mentén 10-20 méteres körzetben szinte biztos a fadöntés. A polgármester hangsúlyozta, igyekeznek megtalálni a módját, hogyan lépjenek fel ellene, hiszen védett állatról van szó. A városvezető egyelőre azt javasolta, hogy elsősorban a megmaradt fák körül kell valamiféle védelmi vonalat létesíteniük. A Túr-ér egyébként Dévaványa „tava”. Régebben vályogvető gödör, majd szegénynegyed volt, aztán egy csapadékos nyár után oda vezették a belvizet, azóta tóként funkcionál.
Mit kell tudni a hódokról?