2025.02.14. 17:13
A gyermekvédelemről tárgyaltak a városi fórumon
A szociális ellátás és a gyermekvédelem nem csupán szakmai kérdés, hanem közösségi felelősség is. E témák, a szociális és gyermekvédelmi helyzet bemutatása, fejlesztési irányának meghatározása került fókuszba azon a tanácskozáson, amit az Orosházi Kistérség Egyesített Gyermekjóléti Központja és Családsegítő Szolgálata tartott.
Éves szakmai tanácskozását rendezte meg az Orosházi Kistérség Egyesített Gyermekjóléti Központja és Családsegítő Szolgálata a Petőfi művelődési központban. A megbeszélés fő témája a település szociális és gyermekvédelmi helyzetének bemutatása, fejlesztési irányának meghatározása volt.

Fotó: Kecskeméti Krisztina
Halustyik Éva intézményvezető, majd Vokanics Mária alpolgármester köszöntötte a megjelenteket.
– A szociális ellátás és a gyermekvédelem nem csupán szakmai kérdés, hanem közösségi felelősség is. Látjuk, hogy egyre nagyobb szükség van a támogatásra, a segítségnyújtásra. Ezzel együtt egyre nagyobb a szakemberekre nehezedő teher is. A szociális munka nem könnyű hivatás. Olyan elhivatott emberek végzik, akik nap mint nap szembesülnek nehéz sorsokkal, megoldásra váró helyzetekkel – emelte ki az alpolgármester.
A szociális és gyermekvédelmi helyzet, és a jelzőrendszer
Halustyik Éva az észlelő- és jelzőrendszerben résztvevő intézmények beszámolói alapján tájékoztatott az elmúlt év munkájáról.
– A legfontosabb, hogy apró lépésekkel lehet elérni eredményt a családoknál. Az együttműködés és a közös munka, lételeme a család- és gyermekvédelmi munkának – hangsúlyozta. Hozzátette, a legfontosabb, hogy a problémák felismerése időben megtörténjen, hiszen annál hamarabb tudnak rá reagálni. Mindenképpen a prevencióra kell a hangsúlyt fektetni.
A tanácskozáson többek között elhangzott: a 0-17 évesekkel kapcsolatban 179 jelzés érkezett a család- és gyermekjóléti szolgálathoz. A jelzőrendszer által észlelt problémák jellege többnyire az igazolatlan iskolai hiányzások, a díjhátralék az étkezési díjak nem fizetése miatt, az önsértés, a lakhatási nehézségek, a mobiltelefon-, számítógép függőség, a nevelési problémák, a gyermekekkel kapcsolatos magatartási problémák, a kortársakkal szembeni agresszió. Egyre több a veszélyeztetett kiskorú, a legtöbb esetben elhanyagolás, bántalmazás miatt érkezett jelzés az intézményhez, a 75 esetből 59 fizikai, 16 lelki eredetű volt.
A szeretetkapcsolat hiányát jelezték
A kisgyermekekkel kapcsolatban segítséget legtöbbször a tápszer és pelenka hiánya, illetve a szeretetkapcsolat hiánya miatt kérnek. A szakemberek egyre gyakrabban szembesülnek azzal, hogy az okostelefonok már egészen kicsi korban ott vannak a gyerekeknél, a személyes kontaktus a szülővel egyre jobban lekorlátozódik, a gyermekek agresszív viselkedése viszont gyakoribbá válik. Ezeknek az eszközöknek az elterjedése már ilyen korban, hosszútávon káros következményekkel jár, amivel nehéz felvenni a harcot.
Védelembe vétel elrendelése 130 esetben történt, ez a szám sajnos megduplázódott 2022 óta. Elhangzott: 2023-ban 7, tavaly 20 olyan eset volt, amikor fiatalkorúak követtek el szabálysértést, öt olyan eset történt, amikor a bántalmazott gyermek 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett kortársa miatt.
Gyakoribb esetmegbeszélések lesznek
Kiderült: a gyerekek nincsenek azzal tisztában, hogy már a 12 éves korban elkövetett tettüknek (egy motorlopásnak akár) súlyos következménye lesz évek múlva is.
Összességében elmondható, hogy a jelzőrendszerben résztvevők között a kapcsolattartás megfelelő, természetesen van még bőven tennivaló, valamint szakemberekből, például pszichológusokból is több kellene, gyermekpszichiáter pedig nincs Orosházán. Halustyik Éva kiemelte, a jövőben erősítik az intézményekkel a személyes kapcsolattartást, illetve gyakorlat-orientáltabb, interaktívabb formában rendszeresen szerveznek majd esetmegbeszéléseket is.