2025.02.10. 06:35
Nyest költözött az otthonába? Így tudja kilakoltatni a hívatlan vendéget!
Bár hasznot is hoz, sokaknak okozhat kellemetlenséget, tehet kárt, hiszen befészkelheti magát házak padlására, autók esetében pedig motortérbe. Szinte bármilyen apró résen képes átjutni a kis ragadozó. Több praktika, trükk is van, amelyek bevethetők a nyest ellen. Összeszedtük a legjobbakat a szakemberek segítségével.
Aranyos kis jószágnak tűnik. Kecses a teste, jellegzetes barna bundát visel, elöl fehér mellénnyel. Fejlettek az érzékszervei, különösen a szaglása kiváló. A vizeletével és az ürülékével jelöli meg a területét, így hatalmas bűzt is hagy maga után. Egészen egyedi hangot ad ki: a macskaszerű visítás átmegy kutyaszerű hangba. Igazi huligán, tombol, ugrál, szaladgál, többek megfigyelése szerint leginkább hajnali 2 és 4 óra között szórakoznak – mesélte Sipos József növényorvos. Sipos gazda leírása alapján nem meglepő, hogy sokan küzdenek a nyest ellen.

Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Hozzászoktak az emberhez, a belvárosban is előfordulnak
Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az apró ragadozók nem csak kárt okoznak, hasznot is hoznak. Képesek ugyanis megfogni az egereket, patkányokat, pockokat, persze a madarakat is kedvelik, a gyümölcsre szintén rámennek. Bár a nyestek többsége vadon él az erdőkben, ahol nappal fák odvaiban, madarak fészkeiben pihennek, hozzászoktak az emberhez, így nem csoda, hogy akár a belvárosban is lehet velük találkozni. Aminek kevesen örülnek, hiszen hívatlan vendégként tanyát vernek házak padlásain, autóknál pedig ideiglenesen a motortérben.
Szívesen marad ott, ahol komfortosan érzi magát
Sipos gazda elmondta a Délmagyarnak, hogy a nyestek azokat a helyeket keresik, amelyeket az emberek nem igazán bolygatnak, ilyen lehet a padlás, a használaton kívüli melléképület, az istálló, az ól. Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember pedig ezt megerősítette korábban a Beol.hu hírportálnak, és arról is beszélt, hogy ahol komfortosan érzik magukat, ott szívesen maradnak a nyestek, nemcsak télen, hanem akár nyáron is. Pontosan ezért olyan körülményeket kell teremteni, amelyek nem vonzók a kis ragadozók számára, például rendet kell tartani a padláson, nem pedig lomot, összevisszaságot.
Íme néhány praktika, trükk a nyest ellen
A két szakember szerint több praktika, trükk is van a nyest ellen.
- A legbiztosabbnak az tűnik, ha a padlásra való bejutását akadályozzák meg.
- A padláson égve lehet hagyni a villanyt.
- A különféle illóolajok bevetése ugyancsak célra vezethet.
- Kellemetlen ízű, ám nem mérgező port kell kiszórni, meg lehet próbálni a bors, a levendula, a fűszerpaprika keverékét. Van külön nyestriasztó por is.
- Az ultrahangos riasztó szintén megoldás lehet, de fontos, hogy változtassa a frekvenciát, mert a nyest hozzászokik.
- Ehhez hasonló módszerként ajánlott lehet rádiót üvöltetni a padláson.
- Elhasznált harisnyába lehet tenni emberi hajat vagy kutyaszőrt.
- Élvefogó csapda is alkalmazható, csalinak fürjtojást kell kitenni. Fontos, hogy kesztyűben kell megfogni, mert a nyest megérzi az ember szagát rajta.
- Hangsúlyozták, hogy nem szabad számára kitenni fagyállót vagy mérget!