Fagyasztó, vagy nem?

2025.02.04. 06:45

Nem mindegy, hogyan tároljuk a kolbászt, a mesterek tuti tippeket adtak

Sokan nem kamrában, hanem hűtőben tárolják a füstölt kolbászt. Jól van ez így? Mire kell figyelni, hogy a finom kolbász ne penészedjen? A kolbászkirályok titkai sorozatunkban profik mondják el, hogy ők hol, milyen körülmények között tárolják a kolbászt, mit ajánlanak például a fagyasztóval vagy a vákuumozással kapcsolatban.

A kolbászkirályok titkait feldolgozó sorozatunk legutóbbi részében arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a füstöléssel még nincsen kész a házi kolbász: oda kell figyelni az érlelésre is. Annak érdekében pedig, hogy a kolbász sokáig elálljon, fontos a tárolás. A kolbász egy élő dolog, szeretne párologni. Ha nagyon becsomagoljuk, bezárjuk, és nincs, ahova távozzon a pára, abban a pillanatban bepenészedik.

kolbász, házi kolbász, csabai kolbász, tárolás
A kilenckilós szuperkolbásznak is jó helyen van Péli István vályogkamrájában, a kolbász megfelelő tárolása kulcsfontosságú. Fotó: Dinya Magdolna

A kolbászkirálynő a vákuumozást is jó iránynak tartja

– Azt tanácsolom, hogy nagyon lazán tegyük papírba, de inkább minden mást csomagoljunk be a hűtőben, hogy csak a kolbász maradjon szabadon – hangsúlyozta Schäffer Ágnes, a Csabai Kolbászfesztivál kolbászkirálynője. – A vákuumozás jó irány a kolbásznál, mert ha a kolbász a családnak a legmegfelelőbben kiszáradt, akkor mehet vákuumcsomagolásban a fagyasztóba. Ezáltal a kolbász sokkal hosszabb ideig megőrzi a frissességét. Vannak, akik frissen füstölt vékonykolbászt fagyasztanak le, és később előveszik, mert éppen túrós haluskát készítenek.

kolbász, csabai kolbász, házi kolbász, tárolás
Schäffer Ágnes kolbászai a megfelelő tárolás után kerülnek a piacra. Fotó:  Dinya Magdolna

Péli István kolbászkirály a kamrára szavaz

Péli István, a Csabai Kolbászfesztivál kolbászkirálya elmondta, felülről fedett szín alatt tartja a portékát márciusig, áprilisig, amíg a hőmérséklet tartósan el nem éri a 12-15 fokot. Így addig az intenzív füstszag kimegy a bőrből. Március, április környékén viszi be a csabai kolbászt a nádtetős vályogkamrájába. Mindenkinek – aki hosszabb távon szeretne kolbásszal foglalkozni – azt ajánlja, ha teheti, alakítson ki ilyet, vagy keressen ilyen tárolási lehetőséget.

Csak természetes szellőztetést alkalmazzunk, ha lehet, átlósan. Három-négy centis tölgyfahamut tegyünk a helyiség aljára, ez beszívja a nedvességet. A nádtető visszatartja a meleget, miként a vályog is nehezebben melegszik fel, mint a téglafal.

A kamrában tartott kolbász vágási felülete egészen más

A kolbászkirály azt tanácsolta, ha megfelelő hőmérsékletű természetes közegben, kamrában tudjuk tárolni a kolbászt, akkor ne tegyük fagyasztóba. – A fagyasztós kolbásznak ugyanis nedves lesz a felülete, gondoljunk csak a fagyasztóból kivett húsokra – hangsúlyozta a kolbászkirály. – A kamrában tartott kolbásznak egészen más a vágási felülete, szaftos marad, nem lesz nedves.

A kolbászkirályok titkait feldolgozó sorozatunk korábbi részeiben bemutattuk

Sorozatunk következő részében a kolbászkirályok receptgyűjteményébe pillantunk bele.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában