2025.02.18. 06:30
Hagymás vér, mozgócska, disznósajt – elhoztuk a tökéletes toros ételek legféltettebb családi receptjeit
A mozgócskát kiszelylevesnek is hívják, a hagymás vérhez pedig csak a hízó vére tapad. A disznótor csúcsterméke a kolbász, de vannak olyan „sertésalkatrészek” a fejtől, a vesétől a szívig, a nyelvig, velőig, amiket különféleképpen hasznosítanak. A kolbászkirályok titkai sorozatunkban most ezekre térünk ki, és sült hagymás vér, mozgócskaleves, valamint disznósajt recepttel is szolgálunk.
Sorozatunk legutóbbi részében a kolbászkirályok legnagyobb titkait tártuk fel: bemutattuk ők milyen receptek alapján dolgoznak, ezúttal pedig az egyéb toros ételekre térünk ki.

Hogy készül a hagymás vér?
A hagymás vérbe a szlovák hagyományok szerint raknak krumplit, de amikor a hízó feldolgozása, és a kolbász elkészítése előtt Such Zoltán András, a Csabai Kolbászfesztivál kolbászkirálya és édesanyja ízelítőt adott belőle, kiderült, ők e nélkül sütik. Vigyázni kell, hogy ne süssük túl, ne legyen „fojtós”, vagyis lágy, omlós maradjon.
A disznótor levese a mozgócska
Ha már szlovák hagyományok, a disznótor levese a mozgócska. Sokan azt gondolják, a nevét arról kapta, hogy mozog benne keveréskor a főtt velő, vese, szív és a nyelv, pedig másról van szó. A szlovák mozog szó magyarul agyat jelent, és a velőre utal.
– Kiszelylevesnek is hívják, a szlovák kiszely szó savanyút jelent – hangsúlyozta Such Zoltán András. – Azt javaslom, hogy lila hagymával, tejföllel és ecettel fogyasszuk. Sznyitkát, vagyis szeletelt száraz kenyeret is tegyünk alá, erre szedjük a forró levest.

A kolbász frontján is otthon van a mesterszakács
A hagymás vér és a kiszelyleves receptjében Prohászka Béla mesterszakács, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének alelnöke segített. Prohászka Béla a kolbász frontján is otthon van, hiszen zsűrielnöke volt már többször is a Csabai Kolbászfesztivál szárazkolbászversenyének, ahol a kolbászkirályt vagy -királynőt megválasztják.

A disznósajttal kapcsolatban a recepten kívül Schäffer Ágnes kolbászkirálynő elmondta, régen szinte kizárólag sertésgyomorba töltötték, ma már inkább műbelet használnak, szép, ujjnyi vagy kétujjnyi szeletek vághatók belőle.
Mozgócskaleves (kiszelyleves)
Hozzávalók:
- 2 kg tarja,
- abált szív, a két vese, nyelv,
- 0,2 kg velő,
- 2-2 szál sárgarépa, petrezselyemgyökér,
- 1 zeller,
- 1 karalábé,
- 1 közepes fej vöröshagyma,
- babérlevél,
- 10-15 szem egész bors,
- só,
- 2 dl paradicsom ivólé (vagy egy evőkanál püré),
- tejföl,
- ecet,
- a rántáshoz zsír, liszt, őrölt pirospaprika.
Elkészítés
A tarját bezöldségeljük, és mint a húslevest, megfőzzük, babérlevelet teszünk bele. Őrölt pirospaprikával rántást készítünk. A megabált, jól megtisztított szívet, vesét, nyelvet apró kockákra vágjuk. A velőt is előkészítve, a hártyát leszedve róla, leforrázzuk. Ezeket a tálaláskor tesszük a forró levesbe. Lila hagymát szeletelünk, és száraz kenyeret vékonyra (sznyitkára) vágunk, ezt is beletesszük a levesbe, amit sok tejföllel tálalunk.
Sült hagymás vér
Hozzávalók:
- 4 liter friss sertésvér, ami megalvadt
- 2 kg vöröshagyma,
- só,
- őrölt feketebors,
- 30 dkg zsír
- víz.
Elkészítés
Nagy fazékban 10 liter vizet felteszünk forrni. Forráskor egy marék sót szórunk bele, majd a tálban megalvadt vért kockákra vágjuk, a vízben megabáljuk. A vöröshagymát metéltre vágjuk, és a felolvasztott zsírban megdinszteljük. Hozzáadjuk a megabált vért, sózzuk, borsozzuk, és nagy lángon, gyors mozdulatokkal keverve zsírjára pirítjuk.
Disznósajt Schäffer Ágnes módra (1 kg-ra számolva)
Hozzávalók
- abalében főtt sertésfej, szív, nyelv,
- 29 g só,
- 14 g őrölt bors,
- 22 g őrölt, édes pirospaprika,
- 4 g őrölt, erős pirospaprika,
- 8 g zúzott fokhagyma.
Elkészítés
Az abaléből kivett alapanyagokat vékony csíkokra vágjuk, öntünk még hozzá egy kis abalevet. Összekeverjük, ha még kissé száraznak találjuk, pótoljuk abalével, így jobban felolvadnak a fűszerek is. Disznósajtnak való műbélbe töltjük, mert ez nem olyan kényes, mint a sertésgyomor, ami az üstbe lógatva – ha túl forró a víz – könnyebben kidurranhat. (Könnyebben szeletelhető is.) Fél óráig abáljuk, ezután préseljük, így a felesleges zsír is jobban kijön belőle. Másnap kivesszük a présből, és 2-3 füstöt adunk neki.
A kolbászkirályok titkait feldolgozó sorozatunk korábbi részeiben bemutattuk
- milyen húsból készül a tökéletes csabai kolbász;
- majd a kolbászkirályok eszközeit tekintettük át;
- később pedig egy disznótorban jártunk;
- aztán a fokhagyma fontosságára is kitértünk;
- a pirospaprikával kapcsolatos tudnivalókra is felhívtuk a figyelmet, illetve
- áttekintettük, hogyan kell fűszerezni a kolbászt, majd
- kiderítettük, mire figyeljünk a darálásnál, később
- azt taglaltuk, hogyan válasszunk belet a kolbászhoz, legutóbb
- azzal foglalkoztunk, mire figyeljünk a gyúrásnál, keverésnél, majd
- annak jártunk utána, hogy mekkora szerepe van az érlelésnek, ezt követően
- aláhúztuk a kolbásztárolás fontosságát, majd
- kiderítettük, miként vásároljunk kolbászt a hentesnél,
- közreadtuk a kolbászkirályok kolbászreceptjeit.