2025.02.12. 18:37
Rákgyógyítás egyetlen tűszúrással
Közép-Kelet-Európában elsőként Magyarországon alkalmazzák az újdonságnak számító intervenciós radiológiai beavatkozást a pajzsmirigyrák kezelésében. Az eljárás mindössze egy tűszúrást jelent.
A több mint 2,5 évig tartó hazai kutatás bebizonyította, hogy az eljárás eredményesen alkalmazható a területen, esztétikai problémák nélkül gyógyulnak a betegek, az ép szövetek károsodása nélkül, így hormonpótlásra sem szorulnak. A beteg számára az eljárás mindössze egy tűszúrást jelent, ami után pár órával otthonába távozhat – erről beszélt az Indexnek az eljárást végző intervenciós radiológus főorvos, Deák Pál Ákos.

Az egyik leggyakoribb, endokrin rendszert érintő daganat a pajzsmirigyrák, amit évente 500-700 magyarnál diagnosztizálnak. Ma már 90 százalékban jól gyógyítható a betegség, de gyakran a műtéti eljárások során az egyik vagy mindkét lebeny eltávolítása miatt életen át tartó hormonpótlásra szorul az érintett. A visszamaradó nyaki heg szintén lelkileg megterheli a viszonylag fiatal, 40-50 év körüli átlagéletkorral rendelkező, főként nőkből álló betegcsoportot – részletezte az eddigi gyakorlatot a szakember.
Az új eljárás kevésbé terheli meg a szervezetet
Az új módszer, az úgynevezett rádiófrekvenciás abláció előnye, hogy kevésbé terheli meg a szervezetet, mint akár más minimálinvazív vagy nyílt műtét, ezért olyanokon is elvégezhető, akik egészségi állapotuk, testsúlyuk, koruk miatt nem lennének alkalmasak operációra.