2025.02.28. 13:47
Több doboznyi könyvet vittek be az üzletbe, de a szemük is fennakadt a válasz hallatán - videóval
Ismert szerzők híres művei, igazi ritkaságok, gyönyörű kötésbe csomagolt kiadványok, alig forgatott kötetek. Ilyen könyvekkel lehet találkozni a békéscsabai antikváriumban. A kincsek, csodák Szabadság téri rejtekében Puskás Ernőné, vagy ahogy csak a betérők szokták szólítani, Jutka néni sztorizgatott, mesélt a trendekről, a régi világról és a mai korszakról, de arról is, hogy mennyi bagoly figyel árgus szemekkel az antikváriumban.
Puskás Ernőnét évtizedekkel ezelőtt rabul ejtették a könyvek, a békéscsabai antikváriumot pedig 1981 óta, tehát 44 éve viszi.

Fotó: Bencsik Ádám
Mint mondta, az antikváriumban olyan ismereteket is szerezhet az ember, amit máshol nem, egykor ezt tartották a szakma csúcsának. Rengeteget olvasott ő is, mindenevőnek mondta magát. Csak azért, hogy ne legyen tévedés: nem csak az antikváriumban megfordult és megforduló könyvekért van oda, hatalmas házi könyvtára volt mindig is.
Szerzők és témakörök szerint csoportosították a könyveket
A Szabadság téri antikvárium is hajaz egy könyvtárra. A kötetek szerzők szerint, abécé sorrendben kerültek fel a polcokra, illetve tematika alapján szintén csoportosították őket, külön vannak például a mesekönyvek, az ifjúsági kötetek, az útikönyvek vagy a lexikonok. A legérdekesebbnek, legizgalmasabbnak tartott kiadványok pedig természetesen a kirakatban várnak arra, hogy újra megvegyék, majd forgassák őket.
– Az olvasókedv nem olyan, mint régen – fogalmazott kissé lemondóan Jutka néni. Szerinte a gyerekek nagy része addig szereti a könyveket, amíg mesélnek nekik belőlük, aztán átveszik a könyvek szerepét a kütyük, nem bajlódnak a betűkkel, ha van elég kép és hang. Úgy véli, komoly változásnak kellene történnie a világban, hogy az emberek ismét a Gutenberg-galaxisban kalandozzanak.
Az összes földrészt be lehet barangolni a békéscsabai antikváriumban
– Azokat a vásárlókat szeretem, akik bejönnek, és csak annyit mondanak, hogy szeretnének körbenézni – mosolygott, hozzátéve, hogy erre mindig nyitottak, erre mindig van lehetőség. Időről időre akadnak olyan vevők, akik valamilyen kötelező olvasmányt keresnek, akik kertészkedéshez vagy éppen régi motorokhoz keresnek szakirodalmat. Egykor nagy kereslet volt az útikönyvek iránt, most ez lankadt, pedig az összes földrészt be lehet barangolni a békéscsabai antikváriumban.
Dobozokat hoztak, és csak néztek, fennakadt a szemük
– Van, hogy behoznak több doboznyi könyvet, hogy örökölték azokat, és kérdezik, hogy mit kezdhetnének velük. Erre mindig azt mondom, hogy el kell kezdeni olvasni őket. Ilyenkor fennakad a szemük és elképedve néznek rám, mintha a Holdról jöttem volna – magyarázta Puskás Ernőné, hozzátéve, hogy természetesen az olyan könyveket, amelyekre vélhetően lesz a későbbiekben kereslet, beveszik. Kiemelte: a hagyatékokban általában kincsek is rejtőznek.
Elmondta, hogy egy-egy Márai Sándor-, Wass Albert- vagy Fekete István-kötet is csodaszámba mehet, régebben pedig nagyon keresettek voltak a Bibliák. Hangsúlyozta, hogy a lexikonok szintén kelendőek, azonban csak akkor, ha megvan minden részük. A mesekönyvek ugyancsak értékesek, azokat folyamatosan keresik és viszik a tapasztalata szerint. Ellenben vannak olyan szerzők, akik csak régen futottak jól, most szinte a nevüket sem ismerik a betérők.

Fotó: Bencsik Ádám
Széles a választék, alig 20, de 80-90 éves könyvekkel is lehet találkozni
Jutka néni elmondta: nem elégedett a mai könyvek árképzésével, azzal, hogy egy könyv ára legalább négy számjegyből áll. Hozzátette, hogy a békéscsabai antikváriumban ezzel szemben jellemzően pár száz forintért kínálnak köteteket. A legrégebbiek – amelyek gyönyörű borítást kaptak egykor – a második világháború előtti időkből, esetleg az 50-es évekből származó szépirodalmi alkotások, a legújabbak pedig immár a 2000-es években jöttek ki a nyomdából.
– Régen előfordult, hogy húsvét után jöttek a gyerekek, hozták a kis pénzüket, amit kaptak, és abból annyi könyvet vásároltak, amennyit csak tudtak – mesélt egy sztorit. Ezzel szemben nemrég volt olyan nap, hogy egy vevő sem tért be a zárás előtti percekig az antikváriumba. Aztán jött egy vásárló, térképek és földrajzi könyvek után kutakodott. Három szatyornyi kötettel tért haza. Jutka néni mosolyogva tette hozzá: nem egy vagyont, csak 2700 forintot hagyott mindezért a kasszánál.
A Szabadság téren mindenhonnan figyel egy bagoly
A békéscsabai antikváriumban nem lehet nem észrevenni, hogy mindenhonnan baglyok figyelnek. Puskás Ernőné elmondta, hogy a bagoly a tudás, a bölcsesség szimbóluma, a görög istennő, Pallasz Athéné szent állata. Évtizedekkel ezelőtt több esztendőn át jártak Görögországba, és mindig hozott magával egy-egy bagolyfigurát, mivel itthon nem lehetett kapni. Aztán rengeteget kapott is, sőt egyszer egy vadász egy preparált bagollyal tért be, azóta is ott kuksol az egyik sarokban.
– Egyszer volt egy vásárló, aki mutatta, hogy azt, azt meg azt szeretné. A baglyokra gondolt. Mondtam, hogy a baglyok nem eladók, azért ott egyelőre nem tartok – mesélte nevetve Jutka néni. Hozzátette, többször elkezdte összeszámolni, hogy hány bagoly is lakik a békéscsabai antikváriumban, de sosem ért a végére.
Résen kell lenni, az igazi kincseket rögtön elviszik
Amikor azt kértem, hogy mutassa meg a legérdekesebb, legkülönlegesebb könyvet, amely most fellelhető a békéscsabai antikváriumban, gondolkodóba esett. Mint fogalmazott, az igazi kincseket mindig rögtön elviszik, szoros kapcsolatban vannak a vásárlókkal, akik kimondottan azokra utaznak. Egyébként pedig mindegyik kötet értékes valamilyen szempontból. Hiszen mindegyik egy olyan világba repíti az olvasót, ahol addig nem járt.
