Békéscsaba

2024.12.11. 10:37

Elismeréseket adtak át a nemzetiségek napján

Közösen ünnepelt kedden a városháza dísztermében a békéscsabai önkormányzat a helyi nemzetiségi önkormányzatokkal. A nemzetiségek napja alkalmából szervezett, műsorral megspékelt eseményen kitüntetéseket is átadtak azoknak, akik sokat tettek a nemzetiségekért.

Békéscsaba önkormányzata kiemelt figyelmet fordít a nemzetiségi kultúra és a nyelv ápolására – hangzott el a nemzetiségek napja alkalmából kedden, a városházán szervezett ünnepségen, amelyen a város vezetői mellett képviseltették magukat a nemzetiségi önkormányzatok vezetői, képviselő is.

nemzetiségek napja
A nemzetiségek napja apropóján tartott ünnepségen műsort adtak a Kölcsey utcai óvodások is Nagyné Máté Erika és Seres Aida óvodapedagógusok vezetésével, szlovák műsort hoztak Čakáme na Vianoce, azaz Várjuk a karácsonyt címmel. Fotó: Bencsik Ádám

Szarvas Péter polgármester: Békéscsaba nem csupán 194 négyzetkilométer

Szarvas Péter polgármester úgy fogalmazott: amikor egy településről esik szó, akkor jellemzően arról beszélnek, hogy mekkora területen fekszik, mennyien élnek a településen, milyen főbb útvonalak érintik, milyen cégek működnek és adnak munkát a helyieknek. Békéscsaba területe 194 négyzetkilométer, Magyarország 17. legnépesebb városa, ugyanakkor ezzel, valamint az utcák, terek felsorolásával nem igazán érzékeltethető, mit is jelent Békéscsaba, ezek csupán keretek.

nemzetiségek napja
A nemzetiségek napja alkalmából tartott eseményen beszédet mondott Szarvas Péter polgármester. Fotó: Bencsik Ádám

Békéscsaba nemcsak 194 négyzetkilométer, hanem az ősök által is lakott, alapított település. A templomok sem csak látványosságok, az elődök keze nyoma ott van minden téglán. Az Élővíz-csatorna sem csak egy kanális, hanem verejtékes munkával alkotott folyó – sorolta a városvezető.

Hangsúlyozta: Békéscsaba 300 éve sokszínű, színes kultúrával bíró település. Aláhúzta, miszerint erre emlékezni kell, emlékezni kell a lengyel, a roma, a román, a német, a szlovák és az ukrán ősökre. Büszkén tovább kell örökíteni az identitást, ehhez pedig Békéscsaba jó házigazda.

Békéscsabán szeretik, megbecsülik a nemzetiségeket

Kovács Erzsébet, a roma nemzetiségi önkormányzat elnöke a nemzetiségek nevében üdvözölte a közönséget; és köszönetet mondott azért, hogy a nemzetiségek napja apropóján tartott ünnepséget Békéscsaba legszebb termében, a városháza dísztermében rendezhetik meg. A rendezvény lehetőséget ad arra, hogy elismeréseket nyújtsanak át azoknak, akik sokat tettek a nemzetiségekért. Úgy véli: Békéscsabán szeretik, megbecsülik a nemzetiségeket. 

BA-1019
A nemzetiségek nevében Kovács Erzsébet, a roma nemzetiségi önkormányzat köszöntötte a megjelenteket. Fotó: Bencsik Ádám

Számos elismerést adtak át a nemzetiségek napján

A nemzetiségek napja alkalmából szervezett ünnepségen több elismerést adtak át.

  • Békéscsaba Lengyelségéért kitüntetést vehetett át a Molnár Szilvia a lengyel nemzetiségi önkormányzat elnökétől, Leszkó Malgorzatától. A díjazott 16 éve a Magyar-Lengyel Baráti Kulturális Egyesület, valamint az egyesület által alapított Chopin kórus tagja. Tevékenyen hozzájárul a programok sikeres megvalósításához, szeretné elősegíteni a két nép közötti barátságot.
  • A roma nemzetiségi önkormányzat elismerését Szegfű Ferencné, a Hajnal-Lenkey-Jázmin Utcai Általános Művelődési Központ igazgatója érdemelte ki Kovács Erzsébet elnöktől. Az óvodákban sokat tesznek a szociális szempontból hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek fejlesztésért, a roma gyerekek számára pedig biztosított a kultúra, a hagyományok ápolása.
  • A román közösség kitüntetését Székely Daniela Mariana számára nyújtotta át Juhász Tivadar, a román nemzetiségi önkormányzat elnöke. A díjazott Békéscsaba testvérvárosában, a romániai Belényesen született. Aradon éltek a férjével, amikor úgy döntöttek, hogy Békéscsabára költöznek. Részt vesz a román közösség rendezvényein, segíti a gasztronómiai programokat is például.
  • Békéscsaba Szlovákságáért elismerést kapott Molnárné Pribojszki Judit a szlovák nemzetiségi önkormányzat elnökétől, Kiszely Andrástól. A díjazott szlovák családban született, és a pedagógusi pályát választotta, mert szerette volna a gyermekeket olyan ismeretek birtokába juttatni, amelyek megalapozzák műveltségüket, szemléletüket. A szlovák iskolában tanít, ott, ahol 12 éven át tanult.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában