Békéscsabai Diákönkormányzat

2024.11.12. 13:33

Kétszáz fiatalt mozgatott meg a városi ifjúsági parlament - galériával, videóval

Mintegy kétszáz fiatallal, fiatalokat segítő szakemberrel telt meg Békéscsabán a Csabagyöngye Kulturális Központ. A Békéscsabai Diákönkormányzat kedden szervezte meg a békéscsabai diákok hagyományos érdekképviseleti fórumát, a városi ifjúsági parlamentet. A nyitó és a záró plenáris ülések között a fiatalok tizenegy szekcióban dolgoztak, beszélgettek különféle témákról, a pályaválasztástól a diákéletig.

A városi ifjúsági parlament a diákok olyan érdekképviseleti fóruma, amely 1998 óta évente kétszer, tavasszal és ősszel ad lehetőséget a fiataloknak a találkozásra, az együttműködésre. A Békéscsabai Diákönkormányzat rendezvénye szól többek között a kapcsolatok építéséről, a diákok és generációk közötti együttműködésről, a kommunikációról és a képviseletről.

városi ifjúsági parlament
A városi ifjúsági parlament összességében kétszáz diákot mozgatott meg, akik fiatal társaikkal, fiatalokat segítő szakemberrel 11 szekcióban dolgoztak, beszélgettek. Fotó: Bencsik Ádám

Közel 30 éve működik a Békéscsabai Diákönkormányzat

A plenáris ülés keretében a Békéscsabai Diákönkormányzatot a nemrég megválasztott elnök, Czigléczki Zoltán mutatta be. Beszélt arról, hogy a Békéscsabai Diákönkormányzat 1995 óta működik, a békéscsabai ifjúsági koncepció részét képezi, több mint harminc taggal rendelkezik, akik tizenegy iskolából érkeznek, ugyanúgy gimnáziumokból, mint szakképző intézményekből. Az elnök ténykedését három alelnök segíti, akik az iskolák közötti kapcsolatért, a programok szervezéséért és a külső kommunikációért felelnek.

Szorosan együttműködik a városi önkormányzat és a Békéscsabai Diákönkormányzat – hangsúlyozta. A város egyrészt anyagi forrást, másrészt szakmai támogatást nyújt. Mondhatni cserébe a diákönkormányzat jelzi a fiatalok javaslatait, kéréseit, ötleteit a városvezetés számára, tehát közvetítő szerepet tölt be. Elsősorban az érdekképviseletben érhető tetten a feladata, de a közösségformálást és a szórakoztatást is célul tűzte ki, számos programot szerveznek a diákság számára a Csabagyöngye Kulturális Központban és a Liget Ifjúsági Térben.

A városi ifjúsági parlament során 11 szekcióban dolgoztak a fiatalok

A plenáris ülést követően a diákok összesen 11 – az általános iskolások három, a középiskolások nyolc – szekció közül választhattak. Fiatalokat segítőkkel, illetve konkrétan fiatalokkal több téma is napirendre került a jó hangulatú, laza csoportmunka során, szó volt többek között 

  • az iskolaváltásról és a pályaválasztásról; 
  • a közösségről, barátságról, társas kapcsolatokról; 
  • a kortársak, a család, az iskolai lehetőségeiről, hogy miként segíthetik a diákokat; 
  • a középiskola utáni életről; 
  • az iskolai fáradtságról, kiégésről; 
  • a közösségi médiában megjelenő diákéletről, a tartalomgyártásról. 

A város együttműködik a diákokkal

Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere fontosnak nevezte a városi ifjúsági parlamentet, hogy legyenek olyan találkozási pontok, ahol a fiatalok egyeztethetnek, találkozhatnak egymással, illetve a felnőttekkel. Az önkormányzat ennek érdekében megteremti a kereteket, azonban a fiatalokon van a hangsúly, hogy ezeket a kereteket tartalommal is megtöltsék. 

 

Kiemelte a diákoknak szóló rendezvényeket, a Csabai Garabonciás Napoktól a LIKE fesztiválig, azt, hogy a városházán tartanak a fiataloknak nyílt napokat. Az önkormányzat kíváncsi, nyitott a diákok véleményeire, ötleteire, amelyeket meg is fogalmaznak, legyen szó buszközlekedésről, étkeztetésről, szórakozóhelyekről, és ha az önkormányzat tud az ügyekben lépni, akkor lép is.

Belakták a fiatalok a Liget Ifjúsági Teret

Két éve nyílt meg a Széchenyi-ligetben az ifjúsági közösségi tér, a Liget Ifjúsági Tér, amelyet immár be is laktak a fiatalok. A teret működtető Táliber Közösségfejlesztő Alapítvány elnöke, Zsótér Mária elmondta, hogy augusztusban is nagy volt a forgalom, szeptemberben és októberben pedig 80 esemény zajlott a térben, amely több mint kétezer diákot mozgatott meg.

Ez immár a Liget Ifjúsági Tér teljesítőképességének határán van, ami örvendetes, mert azt jelzi, hogy tényleg szükség van egy olyan helyre, ahova fordulhatnak a diákok, ahol lehetőséget és támogatást kaphatnak az eseményeik szervezéséhez, az ötleteik megvalósításához – folytatta a szakember. Kiemelte: Békéscsabán évek, évtizedek óta együtt dolgoznak a fiatalokkal a fiatalokért, és mindez itt fókuszáltan jelenik meg.

A Liget Ifjúsági Tér népszerű, ha például osztályszintű csapatépítő programokról van szó, de részben itt készültek fel a stábok a Csabai Garabonciás Napokra is, tartanak workshopokat az ifjúságot segítőknek, képzéseket a kortárssegítők számára, illetve a Békéscsabai Diákönkormányzat vagy az Egyesület Békéscsaba Ifjúságáért is szervez eseményeket.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában