Mány Erzsébet és Farkas Mihály

2024.11.04. 12:23

Öt-öt karhatalmistával néztek farkasszemet a halálra ítélt fiatalok – videóval

Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek hétfőn Békéscsabán, a Kazinczy utcában, az egykori laktanya épületénél elhelyezett emléktáblánál. Itt végezték ki 1957. február 2-án Mány Erzsébetet és Farkas Mihályt, akikben a rendszer bűnbakot talált, akikkel példát lehetett statuálni.

E ház falai között végezték ki 1957. február 2-án Mány Erzsébetet és Farkas Mihályt – olvasható azon az emléktáblán, amelyet a Kazinczy utcában, az egykori laktanya épületén helyeztek ki korábban. Itt tartottak hétfőn megemlékezést, tisztelegve az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei előtt. A rendezvényen Czitor Attila, a Békéscsabai Jókai Színház művésze mondta el Faludy György: 1956, te csillag, valamint Vörösmarty Mihály: Előszó című verseit. 

Beszédében dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója ismertette Mány Erzsébet és Farkas Mihály történetét
Beszédében dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója ismertette Mány Erzsébet és Farkas Mihály történetét. Fotó: Bencsik Ádám
Fotó: Bencsik Adam

Öt-öt karhatalmista előtt állt Mány Erzsébet és Farkas Mihály

1957. február 2-án reggel 6 óra előtt pár perccel öt-öt karhatalmista állt a fához állított Mány Erzsébettel és Farkas Mihállyal szemben. A tűzparancsra vártak – kezdte megemlékezését dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója. Majd feltette a kérdést, hogy milyen bűnt követtek el a fiatalok: a 20 éves Mány Erzsébet anya nélkül nőtt fel, korábban jelentéktelen összegű táppénzcsalásért és lopásért ítélték el, míg a 28 éves Farkas Mihály tartalékos hadnagy volt.

1956 októberében megjelent a remény

1956 októberében ismét megjelent a remény, hogy másként, szabadon, talán jobban is lehet élni, mint a megelőző években. A szovjet lánctalpak aztán november 4-én eltiporták a forradalmat, a szabadságharcot, a bosszúszomjasak pedig a szovjet katonákkal a hátuk mögött készen álltak a leszámolásra – folytatta. A forradalmi tanácsok egy ideig még működtek – voltak tüntetések, sztrájkok –, november végétől viszont már a hatalom elkezdte fitogtatni erejét. December 8-án bejelentették, hogy lőnek, 11-én pedig kihirdették a statáriumot.

Fegyvert szereztek a határőrségtől, de vissza is vitték

A gyulai demonstrációk közül a december 17-ei vált végzetessé Mány Erzsébet és Farkas Mihály számára. A rendőrség előtt tömeg jelent meg, erre a karhatalmisták riasztó lövéseket adtak le, többen megsebesültek. A fiatalok egy csapata Gyulaváriba indult, hogy fegyvert szerezzenek, és hogy megállítsák a karhatalmistákat; a határőrségtől szereztek is fegyvert. Aztán rávették a fiatalokat, hogy inkább vigyék vissza a fegyvert, valamint menjenek haza, és mindez így is történt. A történtekkor senki sem sérült meg.

Többen megkoszorúzták a Mány Erzsébet és Farkas Mihály tiszteletére emelt emléktáblát a Kazinczy utcában
Többen megkoszorúzták a Mány Erzsébet és Farkas Mihály tiszteletére emelt emléktáblát a Kazinczy utcában. Fotó: Bencsik Ádám
Fotó: Bencsik Adam

Este közölték velük, hogy másnap reggel kivégzik őket

A letartóztatások viszont immár 18-án megkezdődtek. Mány Erzsébetet január 3-án tartóztatták le, a tárgyalás 8-án kezdődött, és 10-én megszületett az ítélet is. Mány Erzsébetet és Farkas Mihályt halálra ítélték, a többiek 5-15 év börtönbüntetést kaptak – ismertette dr. Bácsmegi Gábor. A hatalom a kegyelmi kérvényt – hogy a halálos ítéletet változtassák át életfogytig tartó szabadságvesztésre – elutasította. Ezt a döntést február 1-jén, este 9 órakor közölték a fiatalokkal, és másnap, február 2-án reggel 6 órakor megérkezett a tűzparancs, azaz végrehajtották az ítéletet.

A rendszernek bűnbakok kellettek

– Az ítélet a statárium ellenére is megdöbbentő, hiszen senkinek sem esett baja – folytatta a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója. A rendszernek szüksége volt bűnbakokra, és ennek a célnak tökéletesen megfelelt a büntetett előéletű Mány Erzsébet és az egykori katona Farkas Mihály. A statuálás volt a lényeg. Mint fogalmazott, a fiatalok csak szeretteiket, Gyulát akarták megvédeni a szovjetektől, a pufajkásoktól. Az életükkel fizetettek ezért, mint ahogy sokan 1956-ban, akik hitték, hogy a padlássöprős, beszolgáltatós, kuláklistázós életet le lehet cserélni egy szabad, demokratikus, Európához közel álló világra.

Megkoszorúzták az emléktáblát

A megemlékezésen többen megkoszorúzták a Mány Erzsébet és Farkas Mihály emlékére elhelyezett emléktáblát, így koszorúzott 

  • a békéscsabai önkormányzat és a polgármesteri hivatal nevében Bálint József alpolgármester, valamint dr. Bacsa Vendel jegyző és dr. Kiss Gyula aljegyző; 
  • Békés Vármegye Önkormányzatának képviseletében pedig Szegedi Balázs alelnök.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában