2024.11.18. 06:30
Építenek a helyiek véleményére, szerepvállalására Füzesgyarmaton
Füzesgyarmaton a képviselő-testület igyekszik bevonni a helyieket, a civil szervezeteket, a vállalkozókat is a döntéshozatalba, közelebb hozni őket az önkormányzati működéshez. Ennek érdekében fogadták el a grémium nemrég tartott ülésén a közösségi részvételről szóló önkormányzati rendeletet – ismertette Koncz Imre polgármester és dr. Blága János jegyző.
A sikeres és fenntartható városfejlesztéshez elengedhetetlen a helyi közösség tevékeny részvétele. Úgy vélik, ahhoz, hogy egy élhető és prosperáló Füzesgyarmatot teremtsenek, közösen kell döntéseket hozni, a városi közéletet meg kell erősíteni. Ezért bólintottak rá a közösségi részvételről szóló helyi jogszabályra, ennek érdekében vezetnek be több intézkedést Füzesgyarmaton.
Projektötleteket várnak a helyiektől
- Az egyik, hogy a Füzesgyarmaton élők vagy dolgozók projektötleteket nyújthatnak be az önkormányzathoz. Azok bírálatáért egy hattagú szakmai zsűri felel, amely az elképzeléseket tervezett költségvetéssel döntésre terjeszti a képviselő-testület elé. A projektötletek megvalósítására jövőre 20 millió forintot szánnának.
A döntések előtt véleményt mondhatnak
- A másik, hogy a helyieknek és a civil szervezeteknek lehetőséget teremtenek arra, hogy előzetesen véleményezzék a képviselő-testület elé kerülő előterjesztéseket. A véleményeket összesítik a grémium számára, hogy dönthessenek az egyes kérdésekben. A civil szervezetek pedig tárgyalási joggal részt vehetnek az őket, az ő feladataikat is érintő határozatok megszületésénél.
Kíváncsiak a gazdasági szereplők meglátásaira
- A harmadik, hogy vállalkozói és turisztikai kerekasztalt hoznak létre. Egy olyan véleményező, javaslattevő szervezet jön létre, amely előzetesen véleményezheti a füzesgyarmati képviselő-testület elé kerülő előterjesztéseket, illetve később beszámolhat a döntések következményeiről, hatásairól.
Közösségi részvétel: közterületet is örökbe lehet fogadni
- A negyedik, hogy bevezetik a Fogadj örökbe egy közterületet! programot. Ennek érdekében helyi civil szerveződések, cégek számára kijelölnek egy-egy közterületi részt, ahol tagjaikkal, dolgozóikkal részt vehetnek a terület fejlesztésében, szépítésében, csinosításában. A sikeresen pályázókkal az önkormányzat megállapodást köt, és közösen határozzák meg a zöldterület fejlesztésének irányát.