2024.11.01. 09:32
Érintett anyukák nagykövetként segítik a betegség korai felismerését
A Szurikáta Alapítvány Diab Nagykövete vagyok – ezt olvastuk az orosházi Kis Gabriella neve mellett, aki szülőként, pedagógusként is elkötelezett az egészségmegőrzés és a tájékoztatás mellett. Legyen szó akár a gyermekkori cukorbetegség ügyéről is. Örömmel csatlakozott egy másik orosházi édesanyával, dr. Francziszti-Lazányi Magdával e nagyköveti tevékenységhez. Megkérdeztük őket, mi lesz a feladatuk, mikor látnak munkához és hogyan.
Orosháza oktatási intézményeit, a szülőket, a gyerekeket az alapítványi információk átadásával is segítik a Szurikáta Alapítvány diab nagykövetei. A gyermekkori cukorbetegség sok családot érint és azokat a közösségeket, ahol megjelennek a beteg gyerekek. A gyermekkori cukorbetegség e két orosházi édesanya és családjaik életében okozott fejtörést, sok feladatot, a sorstársakkal való kapcsolatfelvétel és a megoldáskeresés mellett.
– A Szurikáta Alapítvány diab nagyköveteiként azt a feladatot vállaltuk, hogy az alapítvány képviseletében a helyi gyermeknevelési intézményeket meglátogatjuk és igyekszünk az intézményvezetők, a pedagógusok figyelmét felhívni az egyes típusú diabétesz korai felismerésének a fontosságára. Ezt célozza az alapítványnak ez a kampánya.
Gyermekkori cukorbetegség: fontos a korai felismerés
– Novemberben indulunk. Kaptunk segédanyagokat. Plakáttal és könyv formában is segíteni akarunk az óvodákban, az iskolákban, hogy amennyiben a tüneteket észlelik a gyerekeken, akkor a pedagógusok tudjanak jelzéssel élni a szülő felé, az anyuka, apuka pedig minél előbb gyermekorvosi segítséget kérjen. A korai felismerés nagyon fontos – hangsúlyozta Magdi, akinek két gyermeke van, családjuk is érintett a gyermekkori cukorbetegségben.
– A tünetek felismerése a legfontosabb, mert nagyon rövid idő alatt bekövetkezhet a súlyos állapotromlás. Intő jel, ha hirtelen és minden ok nélkül sok folyadékot vesz magához a gyermek (akár napi 3-4 litert), gyakoribb a vizelési ingere, akár bepisilés formájában, vagy vizelettartási zavarok jelentkeznek, illetve indokolatlan fáradtság... – sorolta a saját tapasztalatait is az édesanya, aki érintettségük miatt is figyelte a világhálón a gyermekkori cukorbetegséggel kapcsolatos tartalmakat és rátalált az alapítványra, a nagyköveti programra.
Diab nagykövetek átadják ismereteiket
– A mi esetünkben szerencsére a betegség korai szakaszában megtörtént a cukorbetegség diagnosztizálása. Úgy gondoltam, hogy ez a legkevesebb, hogy igyekszek más szülőket is segíteni abban, hogy a tapasztalataimat átadjam, az alapítvánnyal összehozzam és a betegség kezelésére jó gyakorlatokkal ismerkedhessenek meg az érintettek – tette hozzá az édesanya.
Kis Gabriella az orosházi Vörösmarty iskola rákóczitelepi tagintézményének igazgatója édesanyaként 20 évvel ezelőtt szembesült a gyermekkori cukorbetegség problémájával. És az iskolában is találkozik ilyen esetekkel.
– Én ezért is jelentkeztem erre a nagyköveti feladatra. Sajnos egyre több az egyes típusú diabétesszel élő gyermek. Segítenünk kell nekik és a hozzátartozóknak is. Nekünk, pedagógusoknak is van ebben feladatunk, hogy az érintettek teljes életet élhessenek és ne érezzék azt, hogy ők mások a társaikhoz képest.
Kis Gabriella azt is elmondta, az Oktatási Hivatal
- a pedagógusokat,
- az óvónőket,
- a dajkákat,
- a pedagógiai asszisztenseket képzi az egyes típusú diabétesz felismerésére, ellátására.
A nevelő és oktatási intézmények fel tudnak arra készülni, hogy a cukorbeteg gyerekeket ellássák.
Gyermekkori cukorbetegség: van segítség
– A mi tagintézményünkben tanulnak inzulinnal kezelt diabéteszes gyermekek. És nincs probléma, szoros a kapcsolattartásunk a szülőkkel, nálunk több kolléga elvégezte a képzést éppen azért, hogy a mindennapokban jól helytálljanak. Ez a nagyköveti kampány is arra jó, hogy a városban és a környék településein (kezdünk Gádoroson, Kardoskúton) ezekkel a kiadványokkal és személyes tanácsokkal, információinkkal, az alapítvány háttértámogatásával segítsünk az érintetteknek. Úgy gondoljuk nagykövetként, ha a szülő, a pedagógus és a gyermek között szoros kapcsolat alakul ki, akkor a gyermekkori cukorbetegséggel együtt élő gyermek mindennapjai is könnyebbé tehetők.