2024.11.24. 14:58
18. alkalommal rendezték meg a Békéscsabai Digiporáma Fesztivált
A Békéscsabai Digiporáma Fesztivált immár 18. alkalommal rendezték meg a Lencsési Közösségi Házban. A Márvány Fotóműhellyel közösen meghirdetett felhívásra idén 11 szerzőtől összesen 25 digiporáma műfajú pályamunka érkezett.
A 18. Békéscsabai Digiporáma Fesztivált dr. Szigeti Béla, a város kulturális, köznevelési, ifjúsági és sportbizottságának elnöke nyitotta meg. Beszédében kiemelte, a rendezvény országos szinten is egyedülálló, jelentősége pedig messze túlmutat Békéscsaba határain. A pályamunkák nemcsak Magyarország különböző részeiből, hanem határon túlról is érkeztek.
Az alkotók korszerű eszközökkel mutatják meg környezetük szépségeit
Dr. Szigeti Béla hangsúlyozta, hogy a fotózás egyedi módon képes történeteket mesélni, amelyeket szavakkal nehéz lenne kifejezni. A diaporáma – amely az 1960-as évek elején vált ismertté – olyan képsorok összefűzése, amelyek vizuális hatása szoros összefüggésben áll a hangokkal és sok esetben párosul a dramaturgiával. Ez a műfaj nemcsak formai, hanem érzelmi kapcsolatokat is teremt a fények, színek, tárgyi elemek és zenei aláfestés között. Ez által olyan tudatosan felépített alkotások születnek, amelyeknek mondanivalója elgondolkodtatja a nézőket és közben esztétikai élményt is nyújtanak. Ugyanezt a célt szolgálja a digiporáma is, ami a digitális korszak beköszöntével rohamos terjedésével hódított teret magának. Az elmúlt évek során számos értékes pályamunka készült, amelyek új perspektívából tárják elénk a világot, és méltón képviselik a műfaj szépségét és összetettségét. Az alkotók korszerű eszközökkel mutatják meg környezetük szépségeit, a természet harmóniáját, valamint az emberi érzelmek sokszínűségét.
Egyedülálló a digiporáma műfaj
Takács Péter, a közösségi ház vezetője kiemelte, hogy a Békéscsabai Digiporáma Fesztivál különlegessége abban rejlik, hogy Magyarországon máshol már nem hirdetnek ehhez hasonló pályázatot. Azért tartják életben ezt a rendezvényt, mert a digiporáma műfaja rendkívül egyedülálló és számtalan csodálatos alkotás születik meg általa. A rendezvény lehetőséget kínál a fotóstársadalom tagjainak arra, hogy megmérettessék magukat és bemutathassák különböző alkotásaikat ebben a műfajban. Hangsúlyozta, hogy a jövőben is szeretnék folytatni ezt a hagyományt, sőt, céljuk az is, hogy a következő években még több fiatalt vonjanak be.
Szakszerűen értékelték a beérkezett pályamunkákat
A zsűri tagjai Eifert János és Zsila Sándor fotóművészek, valamint Diós Zsolt, a Békéscsabai Médiacentrum Kft. főmunkatársa voltak, akik értékelték a beérkezett pályamunkákat.
Az első helyen Szőke János, míg a második helyen Horváth Imre végzett, a harmadik helyezést pedig Schmatz Béla érdemelte ki. A Lencsési Közösségi Ház különdíját Csomor Imre kapta, a Katona Péter különdíjat pedig Császár László vehette át.
Az elismerések a pályamunkák magas színvonalát tükrözték, és az eseményen résztvevő érdeklődők számára inspiráló és emlékezetes élményt nyújtottak. Azok, akik személyesen nem tudtak részt venni, online élő közvetítésen keresztül is betekinthettek és nyomon követhették a rendezvényt, a 7.TV jóvoltából. Diós Zsolt, a zsűri tagja és a Békéscsabai Médiacentrum Kft. főmunkatársa elmondta, hogy a digiporáma egy olyan műfaj, amely sajnos lassan a feledés homályába merül. Szerencsére Békéscsabán a Lencsési Közösségi Házban, kiemelten fontosnak tartják ennek a műfajnak a megőrzését, ezért minden évben megrendezik ezt a fesztivált. Hozzátette, hogy az előző évekhez képest kevesebb szociografikus mű érkezett. Ennek ellenére a beérkezett pályaművek rendkívül igényesek, szépek és magas színvonalat képviseltek, amelyek méltó módon tükrözték a műfaj esztétikai és művészi értékeit.