Ünnepi közgyűlés

2024.09.04. 19:47

Négy díjat adtak át a Vármegyenaphoz kapcsolódó ülésen – galériával

A Vármegyenaphoz kapcsolódva ünnepi ülést tartott szerdán Békéscsabán, a Jókai színházban a vármegyei közgyűlés, amelyen több kitüntetést is átnyújtottak. A vármegyei önkormányzat szombaton Békéscsabán, a Szent István téren és az Andrássy út elején szervezi meg az immár kilencedik Vármegyenapot.

Megkoszorúzták azt az emléktáblát, amelyet a vármegye önkormányzata 2015-ben állított az Árpád soron, a vármegyeházánál annak apropóján, hogy 300 éve, tehát 1715-ben szervezték újra Békés vármegyét. Az ünnepségen Katkó Ferenc, a Jókai színház művésze elszavalta Petőfi Sándor: Szülőföldemen című költeményét, majd Nagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkára, illetve Zalai Mihály, a vármegyei közgyűlés elnöke koszorúzott. Az ünneplők ezt követően vonultak át a Békéscsabai Jókai Színházba, a vármegyei közgyűlés Vármegyenaphoz kapcsolódó ünnepi ülésére.

vármegyenap,Békés vármegyei közgyáűlés, ünnepi ülés, Békéscsaba
Zalai Mihály, Kürti Sándor, Nagy László, Albertus László, Strifler Károlyné, a Mezőkovácsházi Városi Könyvtár munkatársa, Skaliczki László és Nagy János a díjak átadása után, 
a Vármegyenap apropóján szervezett ünnepi ülésen Fotó: Lehoczky Péter

 

Történelmi fordulópontot jelentett Békés vármegye újjászervezése

Zalai Mihály, a Békés vármegyei közgyűlés elnöke emlékeztetett, hogy 1715-ben, 309 éve újjáalakult Békés vármegye közgyűlése, ami történelmi fordulópontot jelentett, hiszen újjászervezték az életet az itt élők és ide költözők számára. Hangsúlyozta: érdemes számba venni azokat az értékeket, amelyek létrejöttek és amelyek összekötnek minket, valamint hálát adni azért, hogy itt lehetünk. Erre ad lehetőséget a Vármegyenap, amelyet immár 9. alkalommal szerveznek meg szombaton Békéscsabán, a Szent István téren és az Andrássy út elején. Kiemelte: a rendezvény esélyt nyújt a találkozásokra, amelyek erőt adnak a jövőre nézve.

Békés vármegye visszakerül az őt megillető helyre

Nagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkára azt mondta: Békés vármegye a világ közepe, a Kárpát-medence szíve. Beszélt a fejlesztésekről, hogy Békés vármegye visszakerült az őt megillető helyére, a beruházások között megemlítette az M44-es építését – amely eléri majd az országhatárt is –, a Gyulán megépült Airbus-gyárat, a megújult szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt vagy a békéscsabai térségi vásárteret. Aláhúzta: a cél nem kevesebb, mint hogy Békés vármegye egy olyan hely legyen, amely biztos, élhető jövőt kínál a fiatalok számára.

Történelmi visszatekintésében feltette a kérdést, hogy mi lett volna, ha Magyarország nem szorul két birodalom közé és nem töltenek itt 150 évet a törökök. Mint fogalmazott, mi vagyunk a túlélés európai bajnokai, Békés vármegye pedig az újrakezdés bajnoka. A térség nem egy ágról szakadt vidék, kulturális és gazdasági büszkeséggé válhat. Szólt a mostani helyzet kapcsán arról, hogy nem valaminek a szélén vagyunk, hanem a nyugati és keleti világ találkozásánál, és hogy nem blokkosodásra van szükség, hanem kapcsolódásra. 

Ünnepi beszédet mondott Nagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkára
Fotó: Lehoczky Péter

Négy díjat nyújtottak át a Vármegyenaphoz kapcsolódó ünnepi ülésen

A rendezvényen négy díjat nyújtott át Nagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára és Zalai Mihály, a vármegyei közgyűlés elnöke. Békés Vármegyéért kitüntetést érdemelt ki Nagy László református lelkipásztor, esperes, egyházkerületi lelkészi főjegyző, püspökhelyettes; a Mezőkovácsházi Városi Könyvtár és Kalocsa Róza Művelődési Központ könyvtáros csapata; Skaliczki László kézilabda-mesteredző; míg Polgárokért díjat vehetett át Kürti Sándor, Tarhos polgármestere.

  • Skaliczki László kézilabda-mesteredző történelmi eredményeket, sikereket ért el; bárhol fordult meg közel négy évtizedes pályafutása alatt, mindenhol csodát tett, maradandót alkotott. Az Újkígyóson született és a városba, a fiatalokhoz visszatért szakember kivételes eredményeket ért el például a Dunaferrel vagy a Szegeddel. 2001 és 2008 között szövetségi kapitányként 163 meccsen irányította a férfikézilabda-válogatottat, amellyel a 2004-es athéni olimpián a 4. helyen végzett.
  • Nagy László református lelkipásztor Füzesgyarmaton született, református, földbirtokos családban, amely meghatározta a gyermekkorát. Elhivatottsága fiatalon megmutatkozott. Több helyen szolgált, például Szeghalmon és Gyulán, és szolgálati helyein mindenhol felpezsdült a gyülekezeti élet. Fontosnak ítélte, hogy a templomok kívül és belül rendben legyenek. Gyulán az ő idejében újult meg a templom, indult el a református óvoda és iskola.
  • Az Albertus László vezette mezőkovácsházi bibliotéka a térség legnagyobb könyvtára, járási szinten lát el feladatokat, több ezer érdeklődőt szólítanak meg. A szakemberek fontosnak ítélik az értékek őrzését és továbbadását. Foglalkozásokat, rendezvényeket, képzéseket szerveznek nemcsak a városban, hanem a környék településein is. Az intézmény indította el az Ültess fát, olvass alatta könyvet! kezdeményezést, amely azóta országossá nőtte ki magát.
  • Kürti Sándor tíz éve vezeti polgármesterként Tarhost, és a falu megújításában elévülhetetlen érdemeket szerzett. Mint fogalmazott, nem munkaidő van, hanem munka. Minden korosztályt fontosnak ítél, ennek szellemében kapott komplett felújítást például az óvoda és az idősek napközi otthona, de javították az utakat is. Egyre több a fiatal család a településen, ahol római katolikus templom épült az elmúlt években, és szintén az egyház révén sikerült megmenteni a bezárástól az általános iskolát.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában