2024.08.15. 19:19
Díszpolgár Kétsopronyban, haláláig gyógyította Babi doktornő a gyermekeket - galériával
A Szent István Falunapok számítanak minden esztendőben Kétsoprony legfontosabb közösségi rendezvényének, és nem lesz másként idén sem augusztus 19–20-án. Az is hagyomány már, hogy a faluban, a közönségvonzó programok előtt ünnepi testületi ülést tart a település önkormányzata. Így történt ez csütörtökön délután is, és posztumusz díszpolgár címmel adózott a képviselő-testület dr. Somlai Rozália gyermekgyógyász főorvos orvos emléke előtt. Az elismerést lányai, Katalin és Zsuzsanna, valamint unokája, Jázmin vették át.
A díszpolgár címre Adamcsik László képviselő tett javaslatot korábban, és ezt egyhangúlag támogatta a kétsopronyi képviselő-testület, élén Völgyi Sándor polgármesterrel. A csütörtöki ünnepségen elhangzott, dr. Somlai Rozália, mindenki Babi doktornője haláláig gyógyította a kétsopronyi gyermekeket.
A díszpolgár gyógyító tevékenységét 1975-ben kezdte Kétsopronyban
Adamcsik László a méltatásában hangsúlyozta, a főorvosnak a gyógyítás volt az élete, gyógyító tevékenységét 1975-ben kezdte Kétsopronyban. 2021-ben hunyt el, a kétsopronyiak szeretettel és tisztelettel ápolják emlékét, adják tovább tanításait az utókornak.
Az ünnepi testületi ülésen Remes Lászlóné Áchim Judit, Szpisjak Lászlóné és Völgyi Sándor Lászlóné a község közoktatásában végzett kiemelkedő tevékenységért vehetett át elismerést. Méltatásukban elhangzott, munkájukat nagy szakmai felkészültség, lelkiismeretesség, színesség, sokrétűség, tudatosság, körültekintés és alaposság jellemzi. Az iskolában a négy évtized alatt több száz gyermeket neveltek tisztességre, emberségre, kitartásra, elfogadásra személyes példamutatással.
Kiváló szervezőkészségüknek köszönhetően sok-sok értékes, élménydús programot, vetélkedőt, kirándulást szerveztek a tanulóknak. Munkájuk során a tehetséges tanulók, illetve a felzárkóztatásra szorulók támogatását, segítését is kiemelt feladatuknak tekintették.
A pedagógusok életműve diákjaikban él tovább
Nagy gondot fordítottak a digitális eszközök beszerzésére az iskolában, és azok helyes, biztonságos használatának megismertetésére diákjaik körében. A szakmai fejlődésre és megújulásra mindig nagy hangsúlyt fektettek. Mindhárman fontosnak tartották önképzésüket: ezt újabb diplomák megszerzése, és a különféle továbbképzések sora is bizonyítják.
– Negyven év alatt több tucat verseny, továbbá a különböző pályázatokon elért szép eredmények szintén gazdagítják szakmai életútjukat – emelte ki beszédében Petrovszkiné Krajcsó Ágnes, Kétsoprony jegyzője. – A település nemzetiségi hagyományainak és helyi szokásainak továbbadását, átörökítését a gyermekek körében szintén kiemelt feladatuknak tekintették.
Nagy hangsúlyt fektettek a tananyag átadásán túl a közösségépítésre, valamint az érzelmi nevelésre is. A szülőkkel szintén közvetlen és segítő kapcsolatot alakítottak ki, bizalommal fordulhattak hozzájuk ügyes-bajos dolgaikkal.
Jó észrevételeik, lényeglátásuk, lendületük, kreativitásuk és humoruk sokszor segítette a nevelőtestület közösséggé kovácsolását, megújulását. Mindhárom pedagógus életműve a volt diákjaiban él tovább.
Díszpolgár Kétsopronyban, haláláig gyógyította Babi doktornő a gyermekeket
Fotók: Bencsik Ádám
A gyermekszeretet volt a legalapvetőbb a főorvosnőnél
Dr. Somlai Rozália méltatásában Adamcsik László kiemelte, Babi doktornő és Kétsoprony kapcsolata 1975-ben kezdődött.
– A gyermekszeretet volt a legalapvetőbb a főorvosnőnél – hangsúlyozta Adamcsik László. – Értett a gyermekek nyelvén, könnyen megtalálta a hangot kicsivel és naggyal egyaránt. Egy-egy rácsodálkozó, rámosolygó, magát biztonságban érző gyermeki tekintet mindig csak megerősítette a szolgálatában. Vidám, barátságos lénye tele volt empátiával, segítőkészséggel.
Remek humora volt és nagyon jó memóriája, emlékezett minden gyermekre, és nemcsak a betegségeikre. Sokan még kamaszként és fiatal felnőttként is visszajártak hozzá, vagy felhívták tanácsért, segítségért. Ő volt mindenki Babi nénije, hiszen több olyan család volt, ahol két-három generációt is gyógyított.