2023.05.10. 11:45
Szakmai segítséget is nyújtanak a Békés vármegyei civil szervezeteknek
Civil szervezetek számára tartottak kerekasztal-beszélgetést szerdán Békéscsabán, a Sikonyi úti Békés Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központban, amelyen a Miniszterelnökség szakemberei ismertették a legfontosabb tudnivalókat, illetve az alapítványok, egyesületek tapasztalataira is kíváncsiak voltak.
Herczeg Tamás, dr. Kecskés Péter és Zalai Mihály is felszólalt a kerekasztal-beszélgetés elején.
Fotó: Für Henrik
Herczegné Számel Annamária, a Békés Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ irodavezetője elmondta: a Miniszterelnökség munkatársai kétévente tartanak vármegyejárásokat. 2021-ben is megfordultak a térségben, akkor Békéscsabán, Gyulán, Szarvason és Mezőkovácsházán találkoztak a civil szervezetek vezetőivel. Most kedden Sarkadon és Mezőberényben, szerdán pedig Békéscsabán és Gyomaendrődön voltak tájékoztatók. Fontosnak nevezte ezen alkalmak kapcsán, hogy helybe viszik az információkat, és hogy a szakemberek kíváncsiak a problémákra, azokra igyekeznek megoldásokat is javasolni a rendezvényeken.
A Miniszterelnökség főosztályvezetője, dr. Kecskés Péter megerősítette, hogy két éve indították útnak a vármegyejárásokat. A szerdai, békéscsabai esemény volt a 81. kerekasztal-beszélgetés a sorban. Lényegesnek mondta, hogy ne csak a megyeszékhelyeken tartsanak előadásokat.
Az eseményeken a slágertéma általában az, hogy milyen források állnak a civil szervezetek rendelkezésére. Kiemelte: amíg 2014-ben országosan összesen 3,4 milliárd forintra pályázhattak a Nemzeti Együttműködési Alap keretében a civil szervezetek, addig idén ez az összeg több mint 11 milliárd forintot tett ki, és jövőre további 25 százalékkal emelkedhet a keretösszeg. Mindez azt jelenti, hogy tíz év alatt megnégyszereződik a rendelkezésre álló forrás.
Hozzátette, ebben az évben ugyancsak számíthatnak majd a Falusi Civil Alapban és a Városi Civil Alapban elérhető támogatásokra az alapítványok, egyesületek. Aláhúzta azt is: érdemes a civil szervezeteknek több lábon állniuk. Azaz az állami pályázatokon kívül is keresni lehetőségeket.
Az szintén rendszeresen középpontba kerül a találkozókon, hogy a fiatalokat hogyan lehet és miként érdemes bevonni a civil szervezeti életbe. A középiskolásokat is igyekeznek megismertetni azzal, hogy mit jelentenek a civil szervezetek, erre egy különleges társasjátékot dolgoztak ki. A forprofit és nonprofit szektor együttműködése szintén rendszeresen ad témát a rendezvényeken. Kiemelte: a civil közösségi szolgáltató központok fontos munkát végeznek, tanácsokat adnak.
A rendezvényen a Miniszterelnökég jogi referense, dr. Kisida Tamás több közelgő határidőre hívta fel a civil szervezetek vezetőinek figyelmét. Ezek közül megemlítette, hogy május 22-éig rendelkezhetnek az adófizetők a személyi jövedelemadó 1 százalékáról. A Nemzeti Együttműködési Alap keretében pedig az újabb, immár 2024-es pályázatok október elejétől rajtolnak, az aktualitásokról előtte, szeptember végén tartanak majd fórumot Békéscsabán.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő kiemelte a kerekasztal-beszélgetéssel kapcsolatban, hogy azon fontos információk hangzanak el, a szakemberek a két nap alatt Békés vármegyében mintegy hetven civil szervezet vezetőivel találkoznak. Hangsúlyozta: a civil szervezeteknek nem elég jól működniük, láthatóan is kell végezniük a munkát. Megemlítette: Közösség díjat hívott életre, hogy elismerhesse a választókerületében működő civil szervezeteket a helyiek szavazatai alapján. Az elmúlt években csaknem 200 civil szervezetre 7-8 ezer voks érkezett.
Meghatározzák egy település hangulatát
Alapvetően meghatározzák a civil szervezetek egy-egy település hangulatát, arculatát, akár a polgárosodás mértékét is; az épületeken túl az emberi kapcsolatok, a közösségi események tesznek várossá egy várost – hangsúlyozta Zalai Mihály, Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke.
Úgy véli, hogy komoly kormányzati támogatás áll most a civil szervezetek mögött; ráadásul az egyesületek, alapítványok szakmai segítséget is kaphatnak, akár a szerdaihoz hasonló kerekasztal-beszélgetések során.
Bár a vármegye önkormányzatának elsődleges feladatát a területfejlesztés jelenti, együttműködik a civil szervezetekkel, mecénási keretből segíti is a működésüket, a rendezvényeiket. Zalai Mihály elnök ismertette, hogy évente – a költségvetés helyzetétől függően – 5-10 millió forintot tud a vármegye önkormányzata biztosítani civil szervezetek számára az eseményeik megvalósításához, ez 100-150 program támogatását jelenti.