2023.01.26. 19:11
Népirtások, háborús borzalmak túlélői szólalnak meg tananyagukban
A videóinterjúk felhasználási lehetőségei a pedagógiai munkában címmel tartottak a Zachor Alapítvány a Társadalmi Emlékezetért civil oktatási, kulturális szervezet és a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Alapítványának együttműködésében tanártovábbképzést csütörtökön délután a Gyulai Erkel Ferenc Gimnáziumban.
Vas Miklós és Szőnyi Andrea tartott prezentációkkal alátámasztott előadást a szervezet munkájáról
Fotós: Für Henrik
Kiss László, a Zachor Alapítvány gyulai nagykövete elmondta, a szervezet olyan tananyagokat fejleszt, olyan ismereteket ad át, amelyekben népirtások, háborús borzalmak, egyéb tragédiák traumatizált túlélői, szemtanúi szólalnak meg.
– Ezekből, illetve plakátokból, szövegekből, visszaemlékezésekből állítanak össze tananyagot. Az érintett korszakok nagyon sokrétűek, a holokauszttól a svábok deportálásáig, a ruandai népirtástól az örmény népirtásig rengeteg témát dolgoznak fel ezen a módon – tette hozzá.
Mint a továbbképzésen megtudtuk, az alapítvány életre hívott egy országos hálózatot, amelynek Kiss László a gyulai nagykövete, akinek invitálására érkeztek a szervezet tagjai csütörtökön a Gyulai Erkel Gimnáziumba.
Az eseményen Szőnyi Andrea, az alapítvány igazgatója és munkatársa, Vas Miklós tartott prezentációkkal alátámasztott előadást a szervezet munkájáról. Kiss László kérdésünkre kiemelte, a képzés, illetve a bemutatott tananyagok nemcsak a történelemtanárok számára hasznosak, nemcsak oktatási szempontból érdekesek, hanem minden saját kora iránt érdeklődő számára azok lehetnek.
Simon Erika, a békéscsabai evangélikus gimnázium pedagógusa az IWalk alkalmazást mutatta be, amelyet diákjai már a gyakorlatban is használtak. Az alkalmazás segítségével a látogatók és a diákok a történelem autentikus helyszíneit és emlékműveit fedezhetik fel, amelyek bemutatják a túlélők és a népirtás, az erőszak és a tömeges atrocitások tanúvallomásait.