Békés vármegye

2023.01.30. 10:24

Méhecskehotel-készítésre buzdítanak

Február végéig érdemes elkészíteni és kihelyezni a méhecskehoteleket, amikkel a lakosság is sokat tehet a beporzó rovarok védelméért – hívta fel a figyelmet hétfőn a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Utóbbi közleményében a lakosság, a gazdálkodók és az önkormányzatok figyelmébe ajánlja a rendkívül egyszerű, különösen látványos méhecskehotel-eszközcsoportot, amivel erkélyen, vagy akár ablakpárkányon is hatékonyan és hiánypótló módon segíthetjük a szelíd beporzók szaporodását, már kora tavasztól.

V. E.

Forrás: Shutterstock

Részletezték, a házi méhekkel ellentétben a magányos fajok ujjnyinál vékonyabb járatok védelmére bízzák utódaikat. Ezekbe a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak megbénított ízeltlábúakat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a táplálék elfogyasztása után bebábozódik, végül a kikelő rovar átrágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét. Ilyen bölcsőkamrákat pedig egyszerűen biztosíthatunk számukra az erkélyre, ablakpárkányra, vagy virágos balkonládák mellé is kihelyezhető méhecskehotellel (másik nevén darázsgarázzsal). 

Ezt legegyszerűbben 10-4 milliméter átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifa kugliba készíthetjük el, de építhetünk szekrényes méhecskehotelt is. Hangsúlyozták, a darázsgarázs azért is különösen jó lakossági beporzórovar-védelmi eszköz, mert ezek elkészítése óvodai foglalkozás, iskolai óra, illetve szakkör keretében sokkal egyszerűbb – és természetvédelmi szempontból jóval hasznosabb, alapvetőbb fontosságú –, mint a nagy pontosságot és bonyolult famegmunkálási lépéseket igénylő mesterséges odúké.

Végül az MME kifejtette, az új méhecskehoteleket érdemes február második felében-március elején kirakni esőtől védett helyre (eresz alja, ablak- és erkélybeugró, tornác), keleti-déli tájolással, hogy közvetlen napsütés is érje. Hozzátették, a magányosméh-fajok számos képviselője szőrös, ez a bunda szigeteli is őket, így már a tél végi, kora tavaszi első napsütéses napokon is aktívak tudnak lenni. A méhecskehotelek márciustól május végéig, június közepéig a legforgalmasabbak. Eközben a magukat nem zavartató rovarok jövés-menését akár centiméternyi távolságról figyelhetjük meg otthon, a munkahelyen vagy az óvodában, iskolában.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában