2022.11.14. 19:45
Egy pisztolyt és hozzá huszonöt töltényt horgászott ki a békéscsabai csatornából
Egy pisztolyt és hozzá huszonöt töltényt horgászott ki mágnessel Szolár Tamás és felesége, Edit a közelmúltban az Élővíz-csatornából. A rendőrség az üggyel kapcsolatos nyomozást pedig a minap zárta le: nem történt bűncselekmény. A jaminai családnak immár egy egész gyűjteménye van azokból az egyébként értéktelen tárgyakból, amelyeket a vízből fogtak ki: rozsdás biciklitől kezdve késen és öngyújtón át a kukáig sok minden szerepel a kollekcióban.

Év elején vágott bele a mágneshorgászatba a Szolár család. Edit, Kitti és Tamás számos érdekességet fogott ki az Élővíz-csatornából
Fotó: Für Henrik
Egy jó mágnesre, egy kampóra és egy kötélre van szükség a mágneshorgászathoz, illetve egy vödörre, amelybe lehet gyűjteni a kiemelt szemetet – mondta Szolár Tamás, hozzátéve: az egyik videómegosztó portálon közzétett felvételek révén ismerkedett meg ezzel a hobbival, és úgy döntöttek év elején feleségével, Edittel közösen, belevágnak. Kislányuk, Kitti is rendszeresen csatlakozik, hiszen remek családi időtöltésről van szó.
A hobbi lényege, hogy a kötélre csatlakoztatott mágnest és kampót a partról vagy egy hídról behajítják a vízbe, majd kihúzzák a kötelet, reménykedve abban, hogy ráragadt valami a mágnesre vagy ráakadt valami a kampóra. Amikor Békéscsabán, az Élővíz-csatornánál dobálnak, rendszeresen érdeklődnek a járókelők, hogy mit csinálnak, és rácsodálkoznak, hogy valakinek az a szenvedélye, hogy szemetet szed ki a vízből.

Első alkalommal rögtön egy méretes darab akadt horogra: egy téglagyári kiskocsi alvázát sikerült megfeszített munka árán kiemelniük az egyik jaminai bányatóból. Szeretnék, ha ez majd egyszer a téglaipari kiállítás részét képezné, amelyet a Matróz kocsmába és környékére terveznek. Ezt követően főleg az Élővíz-csatornánál próbálkoztak, a Bánszki utca és a liget közötti szakaszon. A csatorna gyulai és békési részein is horgásztak mágnessel, ám azokon nem jártak eredménnyel.
A békéscsabai szakaszt rendkívül szemetesnek ítélték. Hiszen két-három óra alatt három vödörnyi ténylegesen szemetet is kiszednek a vízből, amelyeket aztán a köztéri kukákban helyeznek el: találtak mindent, zacskóktól kezdve a takarón át a melltartóig. Olyan eddig nem fordult elő, hogy amikor eltöltöttek egy-két órát a víz mellett, akkor legalább egy, számukra kuriózum, ám mások számára értéktelen tárgyat ne fogtak volna ki vagy a mágnessel vagy a kampóval.

Ennek megfelelően sorakozik az otthonukban kialakított gyűjteményes sarokban forgalomelterelő állvány, figyelmeztető tábla, pénztárgép, rengeteg evőeszköz, öngyújtó, kukabetét, sőt hajszárító, fejhallgató és játékkonzol, no meg roller és gördeszka is. Tamás számára a legkülönlegesebb a szépsége miatt a teáskancsó és a lámpabúra, valamint, mivel az első volt, a kiskocsi alváza; Edit szintén az első fogására, a páncélkazettára, valamint a kis és nagy kampóra a legbüszkébb; Kitti számára pedig a biciklipumpa a legizgalmasabb, mivel azt ő emelte ki.
De ami mindent visz a kuriózuma miatt, az az a pisztoly és az a huszonöt töltény, amelyeket szeptember elején szedtek ki az Élővíz-csatornából, a városháza mögötti részen, a szivattyúállomásnál. Előbb a töltényeket fogták ki, azonnal szóltak is a rendőröknek, majd tovább horgásztak a mágnessel, és a pisztoly ugyancsak horogra akadt. Az ügyben a rendőrök nyomozást rendeltek el, amely nemrég zárult le, így ezt a fogást csak a minap hozták nyilvánosságra.
Nem történt bűncselekmény
A rendőrségen megerősítették, miszerint a mágneshorgászok egy pisztolyt és töltényeket emeltek ki szeptember 8-án Békéscsabán, a Derkovits soron az Élővíz-csatorna vizéből. A Békéscsabai Rendőrkapitányság lefoglalta azokat, majd a lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés miatt indított nyomozás során igazságügyi fegyverszakértőt rendelt ki. A szakértő megállapította, hogy egy magyar gyártmányú öntöltő pisztolyról van szó. A típusát és a jellemzőit, valamint azt is leírta, hogy a pisztoly az erős rozsdásodás, szennyezettség, illetve a hatástalanítás miatt lövés leadására nem alkalmas, működésképtelen. A múlt század elején, 1914-ben gyárthatták. A töltények sem üzemképesek. Sem a pisztoly, sem a töltények nem hozhatók összefüggésbe semmilyen bűncselekménnyel, és a szakvélemény alapján sem lőfegyvernek, sem lőszernek, illetve azok alkatrészeinek sem tekinthetőek, ezért a rendőrség a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntette.
