Budapest/Mezőberény

2021.04.14. 17:29

Pályára állhatott az újabb magyar kisműhold

Március 22-én helyi idő szerint 7.07 perc 12 másodperckor felbocsátották, majd március 24-én sikeresen pályára állították a műegyetemi fejlesztésű SMOG-1 kisműholdat – írja honlapján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.

P. G.

Arra Facebook-oldalán Siklósi István, Mezőberény polgármestere hívta fel a figyelmet, hogy ebben a programban is fontos, kiemelt szerepet vállalt dr. Gschwindt András, a város díszpolgára. A szakembert az első magyar műhold, a Masat1 atyjának is szokták nevezni.

Az egyetem honlapján kitérnek arra, hogy a Bajkonuri Űrközpontból induló Fregat végfokozattal szerelt orosz Szojuz–2.1a hordozórakéta elsődleges hasznos terhe a dél-koreai CAS-500-1 műhold,

melyen kívül még 37 űreszközt állított Föld körüli pályára.

A SMOG-1-et a 32 kilós olasz Unisat-7 műhold indította útjára március 24-én a kora délutáni órákban egy automatizált kidobószerkezet segítségével, öt másik kisműhold társaságában, 550 kilométer magasságban.

Gschwindt András vezető szerepet játszott a fejlesztésben /Fotó: Soós Lajos/MTI/

„A negyedik magyar műhold első jeleit március 25-én éjjel a 0 óra 46 és 0 óra 56 közötti Magyarország feletti áthaladás során több magyar rádióamatőr is vette, köztük a fejlesztőcsapat automatizált és távvezérelt földi műhold vezérlő állomásai. A SMOG-1 1-PocketQube (PQ – zsebműhold) hívójele HA5BME. Minden alrendszere rendben működik, hőmérséklete 10–30 fok közötti, akkumulátorának töltöttségi szintje 90 százalék feletti. Az 5x5x5 centis méretű SMOG-1, az új magyar műhold, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatóinak irányításával, egyetemi hallgatók aktív részvételével, oktatási feladatok keretében, szponzorok támogatásával készült.

A fejlesztést a Villamosmérnöki és Informatikai Karon a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék oktatók irányításával fogta össze.

A fejlesztésben aktívan részt vettek a Gépészmérnöki Kar hallgatói, valamint külső szakértők is. A projekt- és start költségeket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara biztosította a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával. A több évtizedes múlttal rendelkező és napjainkban is folyó, a SMOG-1 friss sikerében megnyilvánuló űrtudományi és technikai fejlesztések a Műegyetem mindenkori felső vezetésének rendületlen támogatásával zajlanak.

Fotó: Smog1/Facebook

A műhold vezérlését, adatainak vételét a Műegyetemen elsődlegesen az E épület tetején található műholdkövető állomás biztosítja. Az Érden található másodlagos földi vezérlő állomás mellett a világ számos rádióamatőre is követi a műhold útját, és küldi az adatokat a fejlesztőkhöz. A műhold jeleinek vétele egyszerű eszközökkel bárki számára lehetséges” – írta az egyetem.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában