2025.05.18. 06:10
Saját házát akarta magára gyújtani egy férfi, rohantak a tűzoltók
Néhány napja különös telefonhívást kaptak a tűzoltók: a bejelentés szerint egy gerendási tanyát, az otthonát valaki fel akarta gyújtani. A jelzés súlyossága miatt a tűzoltók azonnal elindultak a helyszínre, aztán váratlan fordulatot vett az ügy.
Május 4-én a reggeli órákban egy telefonhívás alapján riasztották az Orosházi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság és a Csorvási Önkéntes Tűzoltó Egyesület egységeit tűzesethez. A helyszíni felderítés során azonban egyértelművé vált, hogy megtévesztő jelzés futott be, a bejelentés, miszerint a tulajdonosa fel akarja gyújtani a tanyáját, valótlan.

– A lakó a ház berendezését ugyan összetörte, ám tűzgyújtásra utaló cselekményt nem követett el, tűzre utaló nyomot nem találtak a beavatkozók. A jelzés szándékosan megtévesztőnek minősül, ami nagyon felelőtlen és etikátlan tett. Amíg a tűzoltók egy valótlan bejelentés alapján szirénázva vonulnak, addig máshol, adott esetben a város túlsó végén, vagy egy másik településen olyan esemény történhet, ahol valódi veszélyben vannak emberéletek, anyagi javak. A késlekedés akár végzetes is lehet – különösen a gyors beavatkozást igénylő tűzesetek, műszaki mentések, életmentések során – részletezte Makhajda Bence tűzoltó őrmester.
Mi számít téves és mi szándékosan megtévesztő jelzésnek?
A megbízott szóvivő hozzátette, fontos különbséget tenni a téves és a szándékosan megtévesztő jelzések között. Téves jelzés az, amikor a bejelentő jóhiszeműen téved – például füstöt lát, de csak felügyelet melletti égetés zajlik. Ezzel szemben a megtévesztő jelzés célja a félrevezetés, sokszor szórakozásból vagy figyelemfelkeltésből követik el.
– A hívásokat rögzítik, a hívó fél száma és tartózkodási helye beazonosítható, még titkosított szám esetén is. A katasztrófavédelem minden szándékos megtévesztés miatt feljelentést tesz a rendőrségen. A következmények súlyosak lehetnek; a hatóság pénzbírságot szabhat ki, közérdekű munkavégzésre és a vonulási költségek megtérítésére kötelezheti az elkövetőt. Korábban például egy fiatalembert 104 ezer forint pénzbüntetéssel sújtott a Békési Járásbíróság, amiért szándékosan kétszer is megtévesztő bejelentést tett a tűzoltóságra – emelte ki Makhajda Bence.
Tavaly tizenkét szándékosan megtévesztő jelzés futott be a tűzoltókhoz
A Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívta a figyelmet arra, hogy a segélyhívásokkal való visszaélés nemcsak törvénybe ütköző, de felelőtlen magatartás is, amely veszélybe sodorhatja mások életét és biztonságát.
– Kérünk mindenkit, hogy felelősségteljesen használja a segélyhívó számokat, és csak valódi vészhelyzet esetén kérjen segítséget – fűzte hozzá.