Telefontanú

2025.04.27. 13:01

Így tudsz feldobni egy bűnözőt anélkül, hogy lebuktatnád magad

A bűn ne maradjon büntetlenül! Megtörtént bűnesetek, bűnbandák felderítésében, és tervezett bűncselekmények megakadályozásban egyaránt segíthet információival. Fontos változás történt a telefontanú programban, ami még jobban segít abban, hogy segíthessen a bűnüldözésben.

 Az alapötlet az Egyesült Királyságból származik, ahol 20 éve Crimestoppers néven működik ez a rendszer, ami nálunk Telefontanú néven fut. Célja a bűnüldözés, bűnfelderítés és nem utolsó sorban a bűnmegelőzés hatékonyságának növelése. Fontos változás, hogy ma már hazánkban a neve bemondása nélkül hívhatja a Telefontanú ingyenes telefonszámát: 06-80-555-111.

telefontanú, bűncselekmény, bűn
A Telefontanú révén névtelenül segíthet bűncselekmények felderítésében.
Fotó:  Illusztráció: Shutterstock

A Telefontanú a nap 24 órájában, ingyenesen hívható

A Telefontanú Magyarországon 2001. január 15-én kezdte meg működését az Országos Rendőr-főkapitányság szervezetén belül. A program azoknak nyújt lehetőséget, akik információval rendelkeznek már megtörtént vagy tervezett bűncselekményekről, bűnelkövetőkről, körözött emberek tartózkodási helyéről, de valamely méltányolható okból nem kívánnak a rendőrséghez fordulni, személyazonosságukat a hatóság előtt felfedni.

A 06-80-555-111-es, ingyenes zöldszámon a nap 24 órájában fogadják a bejelentéseket, ezeket névtelenül tehetik meg.

A hívószámot nem jelzik ki készülékeik, hangfelvétel nem készül

A hívások fogadásakor készülékeink a hívószámot nem jelzik ki, hangfelvétel a beszélgetésekről nem készül. Kollégáinknak bűnügyi szempontból fontos adatokra van szükségük, ezért irányított beszélgetés keretében a bejelentőnek kérdéseket tesznek fel. A kriminalisztikai alapkérdések (hol, ki/kik, milyen bűncselekményt követtek el, esetleges személyi vagy tárgyi bizonyítékok holléte stb.) megválaszolása a nyomozás sikerességéhez járulhat hozzá – közölték.

A névtelenség azonban nem jelenti azt, hogy a bejelentő e mögé bújva bűncselekményt követhet el. Például: a közveszéllyel fenyegetés (valamely iskola, üzem, pénzintézet felrobbantása), vagy súlyos bűncselekmény elkövetése esetében a hatóság félrevezetése bűncselekmény. Ezen esetekben a nyomozó hatóságok, illetve a nyomozó ügyészségek eljárást kezdeményeznek a bejelentő azonosítására, felelősségre vonására.

A Telefontanú segítségével erőszakos bűneseteket is felderítettek

 Az elmúlt évek során mintegy százezer bejelentést fogadtunk, melyeknek egy jelentős hányada információkérésre, jogi tanácsadásra irányult, azonban az illetékes hatóságoknak megküldött bejelentések 35-40 százaléka sikerrel,  nyomozás elrendelésével, körözött személyek elfogásával, egyéb rendőri intézkedésekkel zárult – tájékoztatott a rendőrség. – A sikeres felderítések között intellektuális bűnelkövetés éppúgy megtalálható, mint erőszakos vagy garázda jellegű.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában