2025.03.22. 10:01
Az otthonfelújítási támogatásra fájt a foguk, de lebuktak a fiktív számlákkal
Csalárd cégek használtak ki családokat, nevükben pályázva, biztosítva a fiktív felújításról szóló számlákat. A haszonlesők próbálták illegálisan megszerezni a vidéki otthonfelújítási támogatással járó pénzt.
Néhány csalárd cég – súlyosan visszaélve a vidéki otthonfelújítási támogatás szabályaival és a helyi lakosok bizalmával – jelentős összeget próbált meg elcsalni. A visszaélést azonban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Magyar Államkincstár (Kincstár) jelzése alapján megakadályozta.

Forrás: Illusztráció: Shutterstock
A NAV-nál elmondták, hogy adatvagyonukra támaszkodva, folyamatosan kockázatelemzésnek vetik alá az elszámolásra benyújtott számlákat kibocsátó vállalkozásokat. Ha azt állapítják meg, hogy a számlát kiállító vállalkozás nem volt képes a munkálatok elvégzésére, vagy szándékosan kikerüli az adófizetést, akár a helyszínen is ellenőrzik a tényleges munkavégzést.
Kihasználták a vidékieket, vitték volna az otthonfelújítási támogatást
A kifejezetten az otthonfelújítási támogatások jogtalan igénybevételére létrehozott cégek elhitették a pályázati rendszerben járatlan, sokszor halmozottan hátrányos körülmények között élőkkel, hogy a pályázat elnyeréséhez nem kell a munkákat ténylegesen elvégeztetni, mert azt nem ellenőrzik, elég csak a számlákat benyújtani. A tájékozatlan feleknek csak a pályázati pénzek töredékét ígérték.
Az adóellenőrök több csalárd céget is azonosítottak és feljelentettek; hiszen az elmúlt két hónapban folyamatosan vizsgálták a pályázatokhoz benyújtott számlák valódiságát, sokszor a helyszínen is, ahol a lakosoktól is érdeklődtek a beruházás körülményeiről, tényleges munkavégzésről.
Hangsúlyozták, valamennyi pályázat alapos kockázatelemzésen, szigorú ellenőrzésen megy át a Kincstár és a NAV együttműködésével. Ha az adóhivatal a számlák hiteltelenségét állapítja meg, jelzi a Kincstárnak, így a támogatás semmiképpen nem landolhat illetéktelen kezekben. Az együttműködés a csaló cégekkel, a „felhajtókkal” jelentős kockázatokat hordoz magában a pályázók számára is.
A Vidéki Otthonfelújítási Program célja egyrészt az, hogy esélyt teremtsen az ötezer fő alatti településeken élők lakhatási körülményeinek javítására, másrészt, hogy lehetőséget biztosítson a tisztességes vállalkozásoknak megrendeléseik, bevételeik gyarapítására.