2025.02.07. 10:53
Fontos: mit ne tegyenek a gyerekek és az idősek
Gyerekek és idősek számára tartottak bűnmegelőzési programot a minap Békéscsabán a rendőrség szakemberei. A rendőrök előadásán többek között szó volt a tudatos internethasználatról, és a csalásokról is.
Megújult közösségi térben tartja megelőzési programjait a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság, a közelmúltban felújított irodában a minap is nagy volt a forgalom. Előbb a Békéscsabai Kazinczy Ferenc Általános Iskola két 3. osztálya, majd polgárőrök és idősek hallgatták a bűnmegelőzési szakembereket.

Játékos előadással várták a rendőrök a gyerekeket
Az interaktív, szemléletes, a gyermekeknél játékos előadásokon dr. Bedéné Szilágyi Bernadett rendőr őrnagy és Bátkai Miklós rendőr alezredes látták el sok hasznos tanáccsal hallgatóságukat – ismertették a rendőrségen.
A gyermekektől kérték, hogy idegenek üzeneteire ne válaszoljanak, és ne legyenek biztosak abban, hogy aki ír nekik vagy felhívja őket, valóban az, akinek mondja magát. A neten megismert emberekkel ne találkozzanak, ne fogadjanak el tőlük semmit, és a kérésükre ne telepítsenek semmilyen alkalmazást. Az online terjedő kihívások is balesetveszélyesek lehetnek, és az sem mindegy, hogy milyen fotókat osztanak meg magukról, mert a képek ellenőrizhetetlenül terjedhetnek a világhálón.
Arra biztatta a kisdiákokat dr. Bedéné Szilágyi Bernadett, hogy ha valami problémájuk van, mondják el a szüleiknek, forduljanak bizalommal a pedagógusokhoz. A helyzet megoldásához az iskolarendőr, illetve a bűn-, baleset-megelőzéssel foglalkozó rendőrök segítségét is kérhetik.
Vigyázzanak! Azt mondják, hogy segítenek, de közben csalnak
Az időseknek Bátkai Miklós a Nagyi NET(edd!) bűnmegelőzési program fő üzeneteit emelte ki. Hangsúlyozta, hogy bármikor kaphatnak olyan hívást, amelyben megpróbálják elhitetni velük, hogy a bankszámlájukról valaki le akarja venni a pénzüket. Az idegenek banki ügyintézőként mutatkoznak be, és gyorsan a felhívott emberek bizalmába férkőznek. Segítséget ajánlanak nekik, meggyőzik őket arról, hogy ha megadják a banki adataikat, kódjaikat, vagy egy linkre rákattintanak, akkor meg tudják állítani az utalást, nem fogják elveszíteni a megtakarításukat. Ez azonban éppen fordítva történik, ha hallgatnak az ismeretlenekre és megteszik, amit mondanak, akkor veszítik el a pénzüket.
Hasonló a helyzet akkor is, amikor üzenetben vagy telefonon valakit arról értesítenek, hogy nyert, örökölt, de ahhoz, hogy megkapja az összeget, először fizetnie kell. A romantikus csalások kapcsán az is elhangzott, hogy senki ne utaljon idegennek pénzt. Akkor sem, ha azt ígéri, hogy miután megkapta az összeget, meglátogatja a jótevőjét, mellette marad, együtt fognak élni, és még akár a kért összeget is visszafizeti.
Az előadáson interaktív táblán láthatták, hogy a telefonjukon, számítógépükön mire kell figyelni, milyen biztonsági beállításokat kell használni ahhoz, hogy meg tudják előzni a bűncselekményeket. Elhangzott az is: aki veszélybe kerül, bűncselekmény áldozata lesz, a 112-es ingyenes segélyhívón a nap 24 órájában keresheti a rendőrséget.