2025.02.16. 09:47
Sose járt Olaszországban, mégis megbüntették gyorshajtásért
Külföldi gyorshajtásért kapott bírságot egy Békésben élő nő. A dolog szépséghibája, hogy a nő sosem járt Olaszországban, ahonnan a külföldi gyorshajtásért járó levél érkezett. Utánajártunk, hogy mit lehet tenni ilyen esetben.
Magyar nyelvű ajánlott levelet hozott a posta olvasónknak, melynek tárgya ,,olaszországi jegyzőkönyv a KRESZ szabályának megsértéséről”. A szaknyelven megírt, külföldi gyorshajtásról szóló levélből kiderült, hogy lefotózták egy olasz úton autóját.

A külföldi gyorshajtásért
- 80 eurónyi (32 ezer forint) bírságot szabnak ki,
- ami idővel 200 euróra (80 ezer forint) is nőhet, ha nem fizeti be.
Az adathalász levelekkel korábban már szembesülő nő arra gondolt, hogy biztosan kamu, s valaki csőbe akarja húzni: na de akkor honnan tudták a postai címét, s azt, hogy az adott rendszámú autó az övé? Itt esett gondolkodóba, hogy lehet mégis valódi.
A magyar rendőrség első körben nem kap tájékoztatást
A magyar rendőrség a külföldön kiszabott közlekedési pénzbírságról nem kap tájékoztatást – szögezte le megkeresésünkre az Országos Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata. Mint hozzátették, szabálysértési végrehajtási jogsegély keretén belül az Európai Unió tagállamaiban kiszabott jogerős pénzbírság végrehajtásának átvételére van lehetőség. A magyar rendőrség kizárólag utóbbi esetben értesül az ügyről, az állampolgár terhére megállapított pénzbírságról, ha a külföldi hatóság az ügyet végrehajtásra átadja.
Mit lehet tenni ilyen esetben?
A rendőrség azt tanácsolja, hogy amennyiben a magyarországi lakóhellyel rendelkező gépjárműtulajdonos, illetve üzembentartó más uniós tagállamból közlekedési szabálysértés elkövetése miatt kiszabott bírságról kap tájékoztatást és a döntéssel nem ért egyet (példáu nem járt az adott országban, vagy már eladta a gépjárművet), a rendelkezésre álló határidőn belül írásban jogorvoslati kérelmet kell benyújtania a bírságot kiszabó külföldi hatósághoz. Az eljárás e szakaszában —a jogorvoslati kérelem és a bizonyítékok ismeretében— csak a bírságot kiszabó külföldi hatóság dönthet annak esetleges megszüntetéséről.
A szabálysértési jogsegélyről szól 2007. évi XXXVI. törvény alapján a magyar rendőrség hatásköre a már jogerős és meg nem fizetett bírság végrehajtására terjed ki, arra nincs felhatalmazása, hogy egy folyamatban lévő ügyben az állampolgárok beadványait továbbítsa, és a külföldi hatóság előtt képviselje.
Megpanaszolták a külföldi gyorshajtást
A szóban forgó gyorshajtási ügyben olvasónk megkérte egy olaszul tudó ismerősét, beszéljen az olasz rendőrséggel. Informálisan kiderült, hogy egy busz lefotózott rendszámáról van szó, a rossz minőségű felvételen félrenéztek egy betűt, ez okozza a galibát. Azt kérték az olasz rendőrök, olvasónk e-mailen angol vagy kilenc egyéb, ott elfogadott ügyintézési nyelven (magyarul nem), kérje az ügy lezárását. Ez meg is történt, válasz egyelőre nem jött, erre vár most a Békés megyei nő.