Fogyasztóvédelem

2025.05.14. 12:52

Itt a lista: 161 webáruház, ami csőbe húzhatja a magyar vevőket!

Az internetes vásárlásnak számtalan buktatója lehet, ezért nagyon fontos tudni arról, hogy mennyire megbízható a webshop, ahonnan rendelni szeretnénk. A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) által működtetett feketelista segíthet abban, hogy végül ne kelljen a pénzünk után futni.

A fogyasztóvédelemről szóló törvény előírja, hogy az internetes kereskedelem területén a fogyasztóvédelmi hatóság, a Gazdasági Versenyhivatal vagy a bíróság által jogerősen megállapított súlyos jogsértést elkövető vállalkozásokat egy nyilvános, internetes listán kell közzétenni. A súlyos jogsértés fogalmáról, eseteiről egy külön kormányrendelet rendelkezik. A fentiek alapján a fogyasztóvédelemért felelős minisztérium kilenc éve hívta életre a súlyos jogsértést elkövető webáruházak adatbázisát, ahol a fogyasztóknak – internetes megrendelés előtt – érdemes tájékozódniuk, hogy elkerüljék a későbbi kellemetlen meglepetéseket!

webáruház, internet
 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) által működtetett súlyosan jogsértő webáruházak adatbázisa segítséget nyújt a felelős és tudatos döntés meghozatalában.
Fotó: Illusztráció: Shutterstock

A webáruházak feketelistája visszatartó erővel bírhat

Mint a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) honlapján olvasható, a jogsértő webáruházak feketelistájának célja többek között, hogy az e-kereskedelmi cégek szereplőit jogkövető magatartásra bírja, mivel egy ilyen nyilvános lista a fogyasztókat eltérítheti az adott kereskedőtől való vásárlástól, így a webáruház üzemeltetőjére a listán való megjelenés visszatartó erővel bírhat a további jogsértések elkövetése terén. Az adatbázist, további céljaként, az interneten vásárló fogyasztók kiszolgáltatottságának enyhítése érdekében hozták létre, az előzetes informálódást megsegítendően, és azon, súlyos jogsértést elkövető webáruházakat tartalmazza, amelyek jogsértő magatartását a fogyasztóvédelmi hatóság, a Gazdasági Versenyhivatal, vagy a bíróság állapította meg.

Jó tanácsok az internetes vásárláshoz

Az adatbázis számos részlettel szolgál a gyanús kereskedőkről

Az adatbázis mindenki számára elérhető, nyilvános és két évig mutatja azokat a vállalkozásokat, amelyek ellen végleges, elmarasztaló határozat született. A listában szereplő vállalkozás nevére rákattintva van mód a webkereskedő terhére lefolytatott eljárással kapcsolatos részletes adatok megtekintésére, a vonatkozó marasztaló határozat tartalmának megismerésére, letöltésére. Az adatbázis a kereskedők és a webáruház megnevezésén túl arról is tájékoztatást nyújt, ha a webáruház együttműködő volt és teljesítette a határozatban foglaltakat. Az adatbázisban az erről szóló tájékoztatás zöld színnel látható: 

A vállalkozás utólag pótolta a hiányosságokat, a határozatban foglaltakat teljesítette! 

Amennyiben ez a felirat szerepel egy vállalkozásnál, a határozatban leírt jogsértéseket a cég már megszüntette, azonban jogszabályi előírások miatt a határozat ebben az esetben is 2 évig nyilvános.

Így található meg a jogsértő webáruházak listája

A hatóság azt javasolja, hogy fogyasztóként vásárlás előtt keressünk rá a webáruház nevére, ahonnan rendelni szeretnénk és amennyiben az szerepel az adatbázisban, azt kérik fontoljuk meg döntésünket az információ birtokában. Az adatbázis ezen a linken érhető el, melyben jelenleg 161 vállalkozás található.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!