2025.05.01. 15:58
A járvány nem válogat, nem szabad sehol sem lazítani!
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön felhívta a figyelmet arra, hogy több korábbi intézkedést módosítottak vagy meghosszabbítottak, valamint új előírások is hatályba léptek. Az agrárkamara Békés vármegyei szervezeténél is közölték, a száj- és körömfájás nem válogat az állattartó telepek mérete szerint.
A Nébihnél arról tájékoztattak, hogy a ragadós száj- és körömfájás kapcsán elrendelt hatósági intézkedések továbbra is érvényben vannak. Bár a rábapordányi eset óta nem igazoltak új fertőzést, a vírus rendkívüli ragályossága és hosszú lappangási ideje miatt továbbra is elengedhetetlen, hogy minden állattartó maradéktalanul betartsa az érvényes járványvédelmi előírásokat és óvintézkedéseket.

Forrás: shutterstock
Öt szarvasmarha-telepet számoltak fel
A száj- és körömfájás fertőzéssel érintett öt szarvasmarha-telepet a hatóságok az Állategészségügyi Operatív Törzs irányításával felszámolták. Az érintett telepeken jelenleg is folyik a hatósági előírások szerinti fertőtlenítés és takarítás, amely a majdani újratelepítés feltétele. A Nébih és a vármegyei hatóságok országszerte rendszeres ellenőrzéseket végeznek az állattartó telepeken, ellenőrzik az intézkedések betartását és mintavételeket végeznek.
Az intézkedések kiterjednek az állatok nyírására, körmölésére is
A járvány további terjedésének megakadályozása érdekében kulcsfontosságú az alábbi intézkedések betartása:
- Szigorú belépési rend a telepekre.
- Fertőtlenítő szerek alkalmazása.
- Védőruházat viselése.
- Más gazdaságok állataival való közvetlen érintkezés kerülése.
Emellett a hatóság további kiegészítő intézkedéseket is elrendelt. 2025. május 5-ig meghosszabbították a fogékony állatok külső szolgáltató általi nyírásának, körmölésének és egyéb, nem napi szintű tevékenységeinek tilalmát. Kivételt csak az állat életét közvetlenül veszélyeztető esetek képeznek.
A nagy létszámú tejtermelő gazdaságoknak heti rendszerességgel elegytejmintát kell venniük a telep hűtőjéből, és azt a járási hivatalba kell eljuttatni surveillance vizsgálat céljából, az állam költségén. Az úgynevezett további korlátozás alatt álló területeken ezentúl a vadászatra jogosultak kötelesek mintát venni a fogékony vadfajokból. Az elejtett állat testének felhasználása nem függ a vizsgálat eredményétől, azonban mintavétel nélküli vagy alkalmatlan minta esetén a teljes testet forgalomképtelennek minősítik, állami kártalanítás nélkül elkobozzák.
Felsorolták a tüneteket, amikor azonnal értesíteni kell az állatorvost
A Nébihnél közölték, fokozott ellenőrzéseket végeznek a száj- és körömfájás kockázata miatt az ország egész területén. A cél a teljes állatállomány védelme. Amennyiben az alábbi tüneteket tapasztalja állatán, azonnal értesítse az állatorvost vagy a hatóságot: étvágytalanság, levertség, depresszió, láz, sántaság, csökkent tejtermelés, nyáladzás, újszülöttek hirtelen elhullása, hólyagok, sebek a szájban, nyelven, tőgyön, lábvégeken.
Halasszák későbbre az erdők szabadidős célú látogatását
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés vármegyei szervezetésnél felhívták a figyelmet arra, hogy fokozottan ügyeljenek az állattartók a telepek bekerítésére, a kerítések állapotára, vadon élő fajokkal ne érintkezzenek az állatok.
- Csak olyan személy lépjen be, akinek a jelenléte nélkülözhetetlen, az előírt fertőtlenítést elvégezte! Akinek otthon állata van, ne menjen be idegen telepre! Tiszta munkaruha, tiszta lábbeli, tiszta eszközök!
- Csak olyan járművet engedjenek be, amelyet feltétlenül szükséges, és előtte fertőtlenítettek.
- Más telepekről származó takarmányt, almot ne használjanak!
- A háztáji és hobbi állattartók felelőssége ugyanolyan nagy, tőlük is nagy körültekintést kérnek az elkövetkezendő időszakban.
Kérik a lakosságot, hogy kerüljék el a fertőzéssel érintett telepeket, halasszák későbbre az erdők szabadidős célú látogatását, mert könnyen a vírus közvetítőjévé válhatnak.