Házi praktikák

2025.05.20. 18:27

Támadnak a levéltetvek, ezekkel a természetes csodaszerekkel védhetjük meg növényeinket

Amilyen aprók, annyira hatalmas károkat tudnak okozni. Ők a levéltetvek, a hazai kertek egyik leggyakrabban előforduló kártevői. Gyorsan szaporodnak, egyszerre támadnak, így nagyon fontos, hogy idejében felismerjük őket, és védekezzünk ellenük. Azonban nem mindegy, hogy mivel. Támadnak a levéltetvek? Most mutatunk ellenük egy természetes csodaszert.

A levéltetvek elleni harc nemcsak a kertészek, de az otthoni virágágyással büszkélkedők egyik legfontosabb feladata. Ha nem szentelünk nekik kellő figyelmet, akkor ezek a kis kártevők képesek teljesen elpusztítani a zöldség- és gyümölcstermést. Ugyan számos praktikát találunk az interneten az ellenük való védekezésről, ám sajnos nem mindenhol kapunk teljes körű tájékoztatást arról, hogy egy-egy irtás mennyire veszélyes, vagy veszélytelen – olvasható a Greendex cikkében. Ha támadnak a levéltetvek, az ellenük való küzdelemben létezik egy természetes csodaszer is.

tetvek ellen, levéltetvek, természetes megoldás
A levéltetvek ellen létezik természetes megoldás is, nem kell egyből vegyszereket használni. Fotó: shutterstock.com

A tetvek ellen létezik természetes megoldás is

Sok olyan internetes oldal van, mely a különféle tisztítószerek, háztartási vegyi anyagok használatát szorgalmazza. Ugyan ezek a szerek valóban hatásosak lehetnek a tetvek ellen, de sok esetben a permetezésnek a növényünk is kárát látja. A konyhai tisztítószer olyan anyagokat tartalmaz, amely a palánta pórusain át bejutva meg is mérgezi a növényt.

A tetvek ellen léteznek természetes megoldások is. A legegyszerűbb védekezési lehetőség a levéltetvek ellen az, ha a növényt megfürdetjük. Ez a módszer leginkább a cserepes növények esetében használható, melyet, ha megtisztítottunk és visszatettünk a helyére, könnyen nem fertőződik vissza. Fontos, hogy lágyszárú növényt ne mossunk túl erős vízsugárral, mert összetörhet.

Egy másik módszer alapja a csalán. Tegyünk egy vödör vízbe egy jó adag csalánt, majd hagyjuk állni legalább 24 órán keresztül. Nem kell megfőzni, nem kell semmit hozzáadni, csak hagyni, hadd ázzon ki belőle a hatóanyag. Ezután már csak ezt a levet kell rápermeteznünk a fertőzött növényekre. A levéltetvek a csalán levét garantáltan utálják. Ez a módszer környezetkímélő, fenntartható, és nem is lesz különösebb hatással a palántára. És ami a legfontosabb, hogy nem kerül vegyi anyag arra a növényre, amit például később meg szeretnénk enni. Azonban itt ügyelnünk kell arra, hogy egyes növények érzékenyek lehetnek a csalánlére, mindenképp tájékozódjunk, hogy melynél vethetjük be.

levéltetvek,
Magyarországon több, mint 70 levéltetű fajtát különböztetünk meg. Fotó: shutterstockcom

Ha előrelátók vagyunk, akkor már a növénytársításnál és az ültetésnél is csökkenthetjük az invázió veszélyét. Vannak bizonyos növényfajok, melyek távol tartják a levéltetveket, így a haszon- és dísznövények mellé ültetve meglehetősen hasznos társak lehetnek. Ilyen például a levendula, az oregánó, a napraforgó, a körömvirág és még a fokhagyma is. 

A levéltetveknek több faja is létezik:

  • A zöld levéltetű (Macrosiphum rosae) a rózsákat támadja meg, ezért rózsalevéltetűnek is nevezik. Színezete általában zöld, bőre majdnem átlátszó. A színeltérések bizonyos mértékig a zöld levéltetű testnedvének színétől függnek. Csápjai, a testével majdnem egyforma hosszúak, és hátrafelé nyúlnak el a test fölött.
  • A leggyakoribb pajzstetű faj a leandereken az oleander pajzstetű, mely nevét a leander latin nevéből kapta, ellenük szerencsére könnyű védekezni.
  • A fekete cseresznye-levéltetű a világon mindenfelé megtalálható, a cseresznye- és meggyfák leveleit és hajtásait szívja.
  • A lisztes káposzta-levéltetű az egész világon a keresztesvirágúakat lepi el (ide tartozik a káposzta is).

Magyarországon több, mint 70 levéltetű fajtát különböztetünk meg. A levéltetvek a növény nedveivel táplálkoznak; nagy mennyiségű jelenlétükre könnyű felfigyelni, ugyanis azok a levelek, hajtások, amelyeket a levéltetű ellepett eldeformálódnak, elszíneződnek (gyakran bepirosodnak vagy elsárgulnak), akár teljesen el is halnak, vagy lehullanak. Ha hirtelen nagy mennyiségű hangya lepi el a palántát vagy a rózsát, az szintén a levéltetvek jelenlétére utalhat. A hangyák imádják a levéltetű által kiválasztott, mézharmat nevű, cukros váladékot – hogy megőrizzék ezt az ínycsiklandó tápanyagforrást, ádázul védelmezik a levéltetveket, szimbiózisban élnek velük – olvasható az agrarszektor.hu-n.

A csalán mellett használhatunk házi levéltetű elleni oldathoz gyermekláncfüvet is, ugyanis a levéltetű ezt a növényt sem kedveli. Egy mix is hatásos lehet: fogjunk egy fej fokhagymát, egy csokor mentát, körömvirágot vagy levendulát és turmixoljuk őket össze 1-1 liter vízzel. Ezt a keveréket hagyjuk állni egy éjszakán át, majd másnap forraljuk fel fertőtlenítés céljából, szűrjük le, végül hagyjuk kihűlni és kész is a természetes, környezetbarát házi permetszer levéltetű ellen. 

A levéltetvek ellen a szódabikarbóna is hatásos: keverjünk el fél liter vízben 2 evőkanál ecetet, 2 kanál cukrot, 2 kanál szódabikarbónát és 2 kanál szappant vagy mosogatószert. Ez az egyszerű, házilag készített méreg megöli a levéltetveket.

A levéltetűk kétféle módszerrel is szaporodnak: a hím és a nőstény egyedek ősszel párzanak, a peték áttelelnek, tavasszal pedig egy szárnyas nemzedék kel ki belőlük, amelyek kirepülnek és megkeresik a fajtájuk számára megfelelő gazdanövényeket. A levéltetű szaporodásának másik útja a szűznemzés, vagyis a nőstény egyedek – ha az időjárás és minden más környezeti tényező adott számukra – megtermékenyítés nélkül is tudnak nagy mennyiségben szaporodni, ennek köszönhetően akár napok alatt képesen elterjedni egy-egy növényen.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!