Aggodalom

2025.05.13. 16:58

Csontszáraz talajban vergődnek a növények a Viharsarokban – képeken és videón mutatjuk, mekkora a baj

A fagyosszentek közül Szervác alakított nagyot kedden, a leghidegebb helyen -2,3 fokot mértek hajnali 6-kor. Ez a hideg tovább stresszeli a növényeket, akár az ősszel elvetett búzát és árpát, akár a mostanában elvetett kukoricát és napraforgót nézzük. A korábbi fagyok már megtizedelték a szántóföldi növényeket Békés vármegyében, a legnagyobb baj ugyanakkor mégis az, hogy csontszáraz a talaj.

A hidegrekordok TOP 10-ében kedden két Békés vármegyei település szerepelt, Sarkad-Malomfok mínusz 0,3 fokkal, Mezőgyán plusz 0,3 fokkal, de a legnagyobb gond a Viharsarok egész területén mégis az aszály. Minden kultúra szenved, stresszel, legalább 100 milliméter csapadék hiányzik átlagosan a talajból.

Az aszály minden növénynél visszaveti a fejlődést, sok a kipusztulás is különböző okok miatt. Fotó: Dinya Magdolna 

A búza, kukorica nem fejlődik kellőképpen az aszály miatt

– A korábbi fagyokból próbáltak volna kilábalni a szántóföldi növények, erre most jött a hajnali hideg és a szárazság – hangsúlyozta Bozsár Tamás, a Csabai Raktárszövetkezet telep- és kereskedelmi vezetője. – A búza, kukorica nem fejlődik kellőképpen az aszály miatt, a korábban vetett kukorica sárgul, a később vetett sok helyen hiányosan kelt ki. Közben a növényvédelmet is végezni kell a kártevők ellen, ez is stresszt okoz a növényeknek. A vetésfehérítő rovar ellen hamarosan meg kell kezdeni a kalászvédelmet, a zászlóslevelet mindenképpen meg kell óvni.

Csak az elmúlt 30 napban 30-40 milliméter az elmaradás

Az agrárkamaránál elmondták, Békésben a legnagyobb területen búza, kukorica, napraforgó és őszi árpa terem, mindegyiknek nagyon kell a csapadék, de igaz ez a kisebb területeken lévő kultúrákra is. A HungaroMet elemzése szerint a Viharsarokban március vége óta alig hullott csapadék, csak az elmúlt 30 nap alatt 30-40 mm az elmaradás a sokéves átlagtól.  

Változás egyelőre nem várható időjárásunkban

– A jó májusi nevelőidő meleg, de nem forró és kellően esős – ilyen időjárás délnyugati áramlás idején szokott kialakulni térségünkben – hangsúlyozták a HungaroMetnél. – Az idei fagyosszentek viszont nemcsak két-három napra, hanem két hétre hoztak, hoznak hideg, száraz északi szelet. Bár a múlt hét elején a Dunántúlon még bőven esett, keleten nagy területek maradtak szárazon, a kukorica, a napraforgó, a szója egyre nagyobb területen szenved a fokozódó aszálytól. A hideg fagyokat is hozott, megdőlt az országos hidegrekord, ez pedig a méhészetre, az aktuális akácvirágzásra is rányomja a bélyegét. Változás egyelőre nem várható időjárásunkban, a hét végéig marad a hideg, és csak elszórt záporok érkeznek.

A Viharsarokban alig esett az elmúlt másfél hónapban

A kukorica és napraforgó korai fejlődéséhez a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában igen jelentős területi különbségek alakultak ki a szezon kezdete óta. A csapadékosabb tájakon még elfogadható a helyzet, de az Alföldön, ezen belül a Viharsarokban is nagy területen alig esett az elmúlt másfél (!) hónapban, szinte csontszáraz a fölső talajréteg, kritikus a helyzet. Bár a kukorica és a napraforgó is kikelt (mert a gazdák mélyebben vetettek), de nagyon szenvednek a növények a szárazság miatt.

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!