2025.03.21. 14:58
Sokan már most elsiratják az idei kajszipálinkát
Miként már évek óta, most sem úsztuk meg a március közepi, és máig is tartó hajnali fagyokat. A gyümölcsök közül a kajszibarack a legfőbb áldozat, mert már kivirágzott. Mutatóban biztosan lesz sárgabarack, de már most látszik, hogy sok helyen a kiskertekben gyenge lesz a termés.
Hankó János békéscsabai kertész, a Stark Adolf Kertbarát Kör elnöke elmondta, több kertbaráttól is hallotta, hogy elfagytak – legalábbis részlegesen – a kajszibarack virágai. Sokan már most elsiratják az idei barackpálinkát.

Fotó: Illusztráció: MW-archív
A talajmenti fagy kevésbé károsít
Evésre frissen, esetleg befőttre, valamennyi baracklekvárra futhatja majd a kajszitermésből, de a pálinka kimaradhat. Függ ez attól is, hány fája van a gazdának, illetve mennyire tett keresztbe a fagy.
– A sárgabarack virágai, koronája viszonylag magasan van, tehát a talajmenti fagy kevésbé károsít, szemben a légköri faggyal – ecsetelte Hankó János. – A késői virágzású fajta jobban megúszhatja a fagykárt, de ha hosszabb ideg tart a hajnali fagy, vagy megjelenik később is, akkor ezek a fajták is megsínylik ezt.
Nappal felmelegednek a növények, aztán hajnalban jön a fagy
A kertész kitért arra, az is gondot jelent, hogy a reggeli mínuszok után 16-17 fokra is felmelegszik a levegő hőmérséklete. Nappal felmelegednek a növények, aztán hajnalban jön a fagy.
Régen a fagyok ellen azzal védekeztek, hogy lemeszelték a barackfák törzsét, és a fehér szín visszaverte a napfényt, így a növények kevésbé melegedtek fel. Nagyüzemi gyümölcsösökben vegyszeres kezeléssel és speciális tűzgyújtással, füstöléssel is csökkenthetik a fagykárt.
A múlt évben rengeteg kajszibarack „túlteremte magát”
Nagy Árpád, a békéscsabai Árpád Pálinka Manufaktúra főzőmestere kiemelte, igazából a legtöbb kajszibarackfán még nem lehet észrevenni, mennyire károsodott a fagy miatt. Nagyjából két hét múlva már pontosabb képet kapunk.
– Tavaly a korai olasz, francia fajtáknak betett a február 27-ei fagy – hangsúlyozta Nagy Árpád. – Az is megfigyelhető volt, hogy az utóbbi években április 5-12. között is beütött egy fagyhullám. Egy ilyen már a késői, magyar fajtákat is veszélyeztetheti.
Nagy Árpád szólt arról, a múlt évben rengeteg késői fajta „túlteremte magát”. Most bármilyen időjárás is lesz, ezek a fák „pihenőévet” tartanak, jóval kisebb terméssel.
Jöhet a várva várt tavasz
A Köpönyeg.hu előrejelzése szerint lassan már eltehetjük a télikabátokat, ugyanis a 12 napos előrejelzés szerint már nem várható hajnalban sem fagypont körüli, vagy az alatti hőmérséklet. Viszont hétvégén visszatér az eső, és úgy tűnik, több napra tervez: egészen a következő hét végéig alig látjuk majd a napot.