2025.02.12. 17:06
A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése a 3,6 milliárdos projekt célja - galériával
Megtartották A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése elnevezésű projekt Békés vármegyei nyitórendezvényét szerdán délelőtt Békéscsabán. A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése program kiemelten kezeli a hátrányos helyzetű, illetve inaktív álláskeresők fejlesztését, illetve munkába állásuk ösztönzését.
Dr. Bódi Beáta, a Békés Vármegyei Kormányhivatal igazgatója köszöntőjében elmondta, a vármegye gazdasági élénkítésében stratégiai fontosságúak az uniós projektek, köztük Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz, GINOP Plusz keretében elindult mostani, "A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése" című projekt is.

Fotó: Lehoczky Péter
– Országos szinten 78,41 milliárd forint áll rendelkezésre a célok elérésére, míg Békés vármegye 3,57 milliárd forintot fordíthat a programra – tette hozzá. Mint kiemelte, Békés vármegye sokak számára a családot, a biztonságot és az otthont jelenti.
– A család egyik alappillére a munkahely, hiszen ha a családok egzisztenciája nyugodt alapokon fekszik, akkor tudnak építkezni, hasznos tagjai lenni a társadalomnak – folytatta a gondolatot. – A kiszámítható jövőkép pedig mindannyiuknak biztonságérzetet ad. Békés vármegye igenis érdemes arra, hogy jövőt adjon a következő nemzedékeknek. A fiatalok jelentik a jövőt, ezért fontos, hogy fejlődésükhöz stabil környezetet biztosítsunk. Most kell lerakni azokat az alapokat, hogy Békés vármegye virágzó hely legyen; egy olyan hely, ahol jó élni és jó dolgozni.
A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése a cél
Hangsúlyozta, a Békés Vármegyei Kormányhivatal több fronton is elhivatott a célok elérése érdekében, együttműködnek kamarákkal, egyetemekkel, önkormányzatokkal, egészségügyi intézményekkel.
– Fő célunk a vármegye népességmegtartó erejének növelése, az elvándorlás csökkentése – sorolta dr. Bódi Beáta. – Ehhez új munkahelyeket kell teremteni, valamint a meglévő munkahelyek és az itt élő munkavállalók egymásra találását kell segítenünk. A foglalkoztatási osztályok felkészültek a feladatra. Képzett szakemberek segítik az őket felkeresőket, felkészítik a leendő munkavállalót a nyílt munkaerőpiacra, az állásinterjúra, segítik az önéletrajzírásban, illetve az elhelyezkedést megelőzően és azt követően is mentorálják őket. A bértámogatások ugyancsak segítenek.
Hozzátette, az uniós projektnek köszönhetően elkezdődtek a képzések, a fejlődés, az új készségek és képességek megszerzése elengedhetetlen változó világunkban. A technológiai fejlődés is megköveteli, hogy folyamatosan fejlesszük saját magunkat. A munkahelyen elengedhetetlen a betölteni kívánt szakmai pozícióhoz a szakmai ismeretek birtoklása, ebben is segít a projekt, hiszen aki elindul ezen az úton, juttatást igényelhet tanulmányai idejére. A program kiemelt figyelmet fordít
- a hátránnyal küzdőkre,
- a kisgyermeket nevelőkre,
- az 50 év felettiekre,
- a megváltozott munkaképességűekre,
- a tartósan álláskeresőkre,
- a romákra,
- a vidéki területeken élőkre,
- azokra, akik hozzátartozójukat ápolják,
- az alacsony iskolai végzettségűekre
- és a közfoglalkoztatottakra, akik visszavezethetőek a nyílt munkaerőpiacra.
A közös gondolkodás fontos pillér
A szerdai nyitórendezvényen ott voltak azok a szereplők, képzőintézmények, munkáltatók, együttműködő kamarák, illetve civil szervezetek képviselői, akik az együttgondolkodás jegyében vettek részt az eseményen.
– A közös gondolkodás annak érdekében jött létre, hogy Békés vármegye gazdasági és társadalmi versenyképességét erősítsék, és egy olyan hely legyen, ahol jó élni és dolgozni.
Támogatások kérhetőek a projektben
Pántya Imre, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály főosztályvezetője elmondta, a gazdasági aktivitás az elmúlt években javult Békés vármegyében, bár volt egy kis megtorpanás a koronavírus alatt.
– Mostanra visszaálltunk a COVID előtti szintre – tette hozzá. – A remények szerint az ilyen foglalkoztatásjavító projektek is hozzájárulnak a további növekedéshez. A nyilvántartott álláskeresők száma soha nem volt olyan alacsony, mint most. Tavaly volt olyan időszak, amikor 10 ezernél kevesebb álláskeresőt regisztráltunk a vármegyében, míg a foglalkoztatottak száma nő. A közfoglalkoztatottak száma idén év végére várhatóan 4000 alá fog csökkenni. A munkaerő-tartalék így olyan 14 ezer körül mozog.
A projekt keretében a 30 és 64 év közötti álláskeresők és inaktívak foglalkoztathatóságának javításának és elhelyezkedésének elősegítése érdekében
- vissza nem térítendő támogatások kérhetők,
- így bértámogatás,
- képzéshez kapcsolódó álláskeresést ösztönző juttatás,
- lakhatási támogatás,
- utazási támogatás.
Közel 1700 embert vonnak be a programba
2027. augusztus 31-ig 1672 embert kel bevonni a programba Békésben. Az első mérföldkövet már elérték, amelynek keretében 701 embert kellett bevonniuk a projektbe. A teljes programon belül a hátrányos helyzetűek számának el kell érnie az 1087-et, 468 embert már elértek tavaly év végéig.
A projekten belül több mint ötszázan vehetnek részt képzéseken, 140 ember már teljesítette is ezt.
A főosztályvezető kiemelte, hogy 28 képzést 20 szakirányban indítottak az előző esztendő második félévében, amibe közel 280 főt vontak be. A képzések szervezését tovább folytatják, amibe 60-80 embert vonnak be, a második félévben egy új képzési forma fog kialakulni, amelynek keretében várhatóan már közvetlenül szerződnek a képzőintézményekkel.
Partneri együttműködések jönnek létre
Pántya Imre nagyon fontosnak nevezte a partneri együttműködéseket. A projekt konzorciumban valósul meg, amelynek vezetője a Nemzetgazdasági Minisztérium, konzorciumi tag az OFA Nonprofit Kft.
– A program egy olyan partnerség kialakítását várja el, amely segíti az inaktívak bevonását, az álláskeresők különböző olyan problémáinak a megoldását, amely hátráltatja a képzésbe, a munkaerőpiacra való kijutásban őket – emelte ki.
Ehhez vármegyei szinten már 16 szervezettel kötöttek megállapodás. Minden járásban szeretnék kialakítani azt a partnerséget, ami a településen, illetve a járáson belül segíti az együttműködést.
A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése a 3,6 milliárdos projekt célja
Fotók: Lehoczky Péter