2025.02.12. 19:19
Gazdabarát továbbra is az agrárkamara és a kormányhivatal
A gazdákért, a Békés vármegyei mezőgazdaságért dolgozott tavaly, és dolgozik idén is a Békés Vármegyei Kormányhivatal az agráriumért felelős, azt segítő főosztályaival, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vármegyei szervezetével. A szerda délutáni sajtótájékoztatón elhangzott, gazdabarát a kormányhivatal a közigazgatásban, és a korábban megkötött együttműködési megállapodás által továbbra is együtt szolgálják a NAK-kal a gazdákat.
Gazdabarát továbbra az agrárkamara és a Békés Vármegyei Kormányhivatal, és ennek gyakorlati megvalósulása számos területen érzékelhető a gazdáknak juttatott milliárdos támogatásoktól az utánpótlás kineveléséig, a gazdaságok átadásáig.

Fotó: Lehoczky Péter
Tizenöt új falugazdászt vettek fel Békésben a gazdák szolgálatában
Erről tartott szerdán délután sajtótájékoztatót Békéscsabán, a NAK székházában Kozsuch Kornél, az agrárkamara és a Magosz Békés vármegyei elnöke, valamint dr. Takács Árpád, Békés vármegye főispánja.
Kozsuch Kornél kiemelte, tavaly 15 új falugazdászt vettek fel Békésben a gazdák szolgálatában. Öt körzetben, 15 állandó irodában (beleértve az igazgatóságot is) látják el feladataikat, ezzel együtt 61 településen kihelyezett ügyfélszolgálat található.
A kormány kiemelten kezeli a gazdák támogatását. Magyarország a Közös Agrárpolitika 2023-2027-es támogatási ciklusában a korábbi esztendők 17,5 százalékos forráskiegészítése helyett az Európai Unióban egyedülálló módon, a nemzeti forrásból adható legmagasabb arányú, mértékű, 80 százalékos társfinanszírozást biztosít a gazdálkodóknak magyar költségvetésből. Ez történelmi jelentőségű döntés, s a magyar vidék népességmegtartó erejének növelését, a vidékfejlesztést is szolgálja. A kormányhivatalnak, a főispánnak nem joga együttműködni a gazdákkal, hanem állapotbeli kötelezettség teljesítése, tehát kötelezettségvállalás a közösség érdekében – hangsúlyozta dr. Takács Árpád.
Az agrárgazdasági kamarával, évekkel ezelőtt megkötött partnerségi szerződésünk nem a fióknak szól, hanem a mindennapok gyakorlatában megvalósuló alaptétel, amelyet úgy lehet lefordítani, hogy ez a gazdabarát közigazgatás alapdokumentuma. Valós problémákra valós válaszokat keresünk, nem bújunk el a problémák elől, vitázunk, ha kell, de valamennyi vitánk a gazdák érdekében történik és a gazdatársadalom érdekeit szolgálja – fogalmazott a főispán.
Gazdabarát módon működnek, ez eredményeket hoz
Békés vármegye a mezőgazdasági hasznosítású területek nagysága – mintegy 450-500 ezer hektár – és a gazdálkodók száma alapján –14 ezer földműves szerepel a földhivatali nyilvántartásokban – második helyezett az országban. Békés vármegye egyik legfontosabb kitörési pontja, lehetősége, az agrárium, a vidékfejlesztés és a munka. A kormányhivatal ennek szellemében végzi a mindennapi tevékenységét, és nem csak az agrár- és vidékfejlesztést támogató főosztály, illetve az agrárügyi főosztály, hanem szinte kivétel nélkül valamennyi szervezeti egységünk kapcsolatban áll, érintkezik a gazdatársadalommal. Az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi főosztály az ellenőrzéseivel is a gazdatársadalom munkáját segíti, támogatja.
Dr. Takács Árpád főispán kiemelte, a különböző jogcímeken tavaly összesen 80 milliárd forint támogatásban részesültek a Békés vármegyei gazdálkodók. 2024-ben a Békés vármegyei gazdálkodók 24 és félezer tonna élelmiszert exportáltak az EU-ba, és 4,5 ezer tonna állati eredetű élelmiszerből készült terméket harmadik országokba. A földhivatali főosztály szintúgy a gazdálkodók munkáját segíti: tavaly összesen 160 ezer ilyen tárgyú döntést hozott, amelyek zöme a tulajdonszerzéshez, haszonbérleti szerződésekhez kapcsolódott. Ez a kormányhivatal által tavaly hozott mintegy egymillió-ötvenezer döntésnek egy igen tekintélyes hányada. A gazdatársadalom a kormányhivatal számára kiemelt jelentőségű, éppen ezért emberközpontú, gazdaközpontú közigazgatás megvalósítására törekszünk – nyomatékosította Békés vármegye főispánja.
Agrártámogatási szempontból sikeres évet zárt Békés vármegye. A 12.400 benyújtott egységes kérelem alapján, az igénylők 97 százaléka már valamilyen formában részesült támogatásban, s ennek összege meghaladja a 39,5 milliárd forintot. Ezen felül a különböző jogcímeken: a vidékfejlesztési program, a belpiaci intézkedések, nemzeti támogatások keretében újabb szintén mintegy 40 milliárd forint támogatásban részesültek a Békés vármegyei gazdálkodók. Az új ciklusban, 2027-ig mintegy 8 ezermilliárd forint érkezik a magyar vidék erősítésére. Az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodási jogcímeken is újabb támogatások érkeznek. Büszkék vagyunk arra, hogy a Békés vármegyei gazdálkodók előtérbe helyezik a környezetvédelmet s ezáltal a gyerekeink jövőjét akarják megóvni.
Nagyon fontos a fiatal mezőgazdasági termelők támogatása és az agrárium generációváltását szolgáló támogatási jogcím is. Mi hiszünk az együttműködésben, a közös gondolkodásban és cselekvésben s éppen ezért a kormányhivatal, az agrárgazdasági kamara közreműködésével április-májusban partnerségi szerződést köt a fiatal gazdákkal – jelentette be dr. Takács Árpád
– Mindenkinek az az érdeke, ahogy a gazdák megtalálják a számításukat, és amennyire csak tudjuk, segítsük őket ebben – emelte ki dr. Takács Árpád és Kozsuch Kornél.
A jótékonyságot a gazdák továbbra is kiemelten kezelik
A sajtótájékoztatón a jótékonyság is terítékre került. Kozsuch Kornél kiemelte, a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program keretében Békés vármegyében tavaly 270 adományozó összesen 55 tonna búzát ajánlott fel, melyből 35,6 tonna liszt készült.
Békés vármegyében 27 intézmény részére összesen 23 tonna lisztet osztottak szét, a többit határon túli, Kárpát-medencei intézmények kapták meg.