Érdemes többet tekerni

2025.05.10. 09:46

Újabb TOP 5 látnivalót ajánlunk a Wenckheim kerékpárút mentén – videóval

Az ország legjelentősebb kerékpáros túraútvonalai között van a Wenckheim turista- és kerékpárút. Célba vettük Békéscsaba belvárosából előbb Pósteleket és Gerlát, majd Szabadkígyóst, és a korábbiak mellé most újabb TOP 5 látnivalót gyűjtöttünk, amelyek miatt érdemes megállni a Wenckheim kerékpárúton, esetleg egy kicsit letérni róla és többet tekerni.

A Wenckheim kerékpárút a Wenckheim család turisztikai szempontból jelentős építészeti hagyatékát köti össze, így a szabadkígyósi, a gerlai és a pósteleki kastélyt, de el lehet jutni rajta keresztül a gyulai Almásy-kastélyhoz is. A nyomvonalán felfedezhetők a Békéscsabát és környékét gazdagító emlékek, természeti értékek, illetve keresztülhalad a festőfejedelem örökségét ápoló és bemutató Munkácsy Negyeden is. A Wenckheim turista- és kerékpárút több megállóvWencheim, kerékpárútal, pihenőhellyel rendelkezik.

Wenckheim, kerékpárút
Érdemes nem szokványos helyeken megállni, egy kicsit többet tekerni a Wenckheim kerékpárúton, újabb TOP 5 látnivalót ajánlunk. Fotó: Licska Balázs

Az év kerékpárútja címet is kiérdemelte 2023-ban

A Wenckheim kerékpárút 2023-ban kiérdemelte Az év kerékpárútja elismerést is, tehát az ország legjelentősebb kerékpáros túraútvonalai közé tartozik. Nemcsak a helyiek kedvelik, sokan érkeznek miatta turistaként Békéscsabára, ahogy az a statisztikákban is kirajzolódik. Nem muszáj biciklit hozniuk magukkal, hiszen több helyen lehet kerékpárt kölcsönözni, így

  • a Szent István téren, a Tourinform-irodában,
  • a Munkácsy Emlékháznál,
  • a Békés Megyei Könyvtárban,
  • a Széchenyi ligeti látogatóközpontban.

Izgalmas látnivalókat kínál a Wenckheim kerékpárút

Az izgalmas látnivalókat kínáló Wenckheim kerékpárút mentén több információs táblát is kihelyeztek. Ezeken olvasható, hogy Békés vármegye történelmét közel két évszázadon át meghatározta a Wenckheim család. Az osztrák polgári származású dinasztia Magyarországon való letelepedése Wenck József Ágost (I. Wenckheim József Ágost) császári tanácsosnak köszönhető, aki feleségül vette Harruckern János György főispán lányát, Mária Czeczíliát, és így gyermekei a Békés vármegyei gyulai uradalomba örökösödtek. A később bárói és grófi rangra emelt Wenckheim család tagjai gazdasági és kulturális szempontból is jelentős szerepet töltöttek be a térségben.

A gerlai magtár udvarán jelenleg tyúkok kotkodácsolnak, kakasok kukorékolnak. Fotó: Licska Balázs

Felkerestük a TOP 3 + 5 helyszínt

Korábban felfedeztük azt a TOP 3 + 5 helyszínt, amelyeket muszáj felkeresni a Wenckheim kerékpárút nyomvonalán. A TOP 3 között van

  1. a szabadkígyósi Wenckheim-kastély és a kastélypark,
  2. a gerlai Wenckheim-kastély és az előtte lévő, Wenckheim Károly téri park,
  3. a pósteleki kastélyrom és a kronoszkóp;

ezeket egészítettük ki további érdekességekkel, látnivalókkal, a TOP 5 közé így került be

  1. az Élővíz-csatorna menti, a repülőtér magasságában lévő komplex pihenőhely, illetve a közeli híd,
  2. a CsabaPark Körte sori oldala, ahol van játszótér, tó és kalandpark is,
  3.  a Gyulai úti Gabonamúzeum a szélmalommal,
  4. az Árpád sori szoborsétány és A múzsa,
  5. a jaminai bányatavaknál lévő madárles, valamint a közeli Áchim L. András-kereszt.

Újabb TOP 5 látnivalót kínálunk a Wenckheim kerékpárút mentén

Most pedig újabb TOP 5 látnivalóval bővítettük a listát, miután Békéscsaba belvárosából, a Munkácsy Negyedből célba vettük előbb Pósteleket és Gerlát, majd Szabadkígyóst. Ezek egy része a Wenckheim kerékpárút mentén található, egy része miatt viszont egy kicsit többet kell tekerni, de megéri. Az újabb TOP 5 látnivaló között van

  1. az Árpád soron kialakított újabb sétány, pihenő,
  2. Pósteleken a Mókus csárda épülete,
  3. Gerlán az Ybl Miklós tervei alapján épült magtár,
  4. egy egyszerű pihenőhely az Élővíz-csatorna mellett,
  5. a szabadkígyósi Wenckheim kripta, a Szent Anna kápolna és a diadalív.

Interaktív térképet is kihelyeztek az Árpád soron

A békéscsabai Árpád soron, az Élővíz-csatorna mentén – a Réthy Pálról elnevezett csabai kishíd és a Bánszki utcai ferde híd közötti szakaszon – egy újabb sétányt, pihenőt hoztak létre 2025 elején, pont a Wenckheim kerékpárút kialakítását célzó projekt keretében. Maga a sétány 100 méter hosszú, a pihenő pedig 100 négyzetméteres. Érdekesség, hogy telefon töltésére alkalmas asztalokat helyeztek ki, illetve kitettek egy interaktív térképet is a Wenckheim turista- és kerékpárútról.

Az Élővíz-csatorna mentén, az Árpád soron újabb sétányt, pihenőt alakított ki, itt van egy térkép is a Wenckheim turista- és kerékpárútról. Fotó: Licska Balázs

A Mókus csárda a főszámadó lakása volt Pósteleken

A pósteleki Wenckheim-Széchenyi-kastélyt 1906 és 1909 között építették, háromszintes volt, 72 helyiséget számlált. Azt, hogy miként nézett ki fénykorában, nyáron és télen, a kronoszkóp segítségével lehet megnézni. Érdekes a Mókus csárda épületének is a története. A kastélyhoz tartozott a főszámadó lakása is – ez a mai Mókus csárda –, a mögötte lévő istálló, valamint a cselédség számára kialakított 7 hosszú épület – olvasható a tanösvényen kihelyezett táblán.

A pósteleki Mókus csárda épülete eredetileg a főszámadó lakása volt. Fotó: Licska Balázs

Ybl Miklós tervezte a gerlai magtárat

A gerlai Wenckheim Károly téren érdemes egy kis kitérőt tenni. A magtárat az 1860-as években építtették a neves építész, Ybl Miklós tervei alapján, az uradalom legjelentősebb gazdasági épületei közé tartozott – írták a BékésWiki oldalán. Azt nem tudni, most mi van benne. Az udvaron tyúkok kotkodácsolnak, akik között a kakasok tesznek rendet. Az udvaron viszont a rend ritka vendég lehet, jelképes, hogy hátul van egy bódé, amelyen van egy Fagylaltozó feliratú tábla, fejjel lefelé.

Békéscsaba a hidak városa is

Az Élővíz-csatorna Veszelytől Sikonyig tartó szakaszát mintegy 9 ezer békéscsabai ásta ki 1777-ben – olvasható a BékésWiki honlapján. Bár kezdetben csak kevés híd szolgált átkelésre, ahogy a település terjeszkedett, úgy nőtt a hidak száma is. Így Békéscsaba immár nemcsak a kolbász fővárosának vagy Munkácsy Mihály városának nevezhető, hanem a hidak városának is. A Keleti-kerteket és a Borjúréti-kerteket összekötő kishídnál kialakítottak egy pihenőhelyet, célszerű itt egy kicsit elidőzni, hallgatni madarak csiripelésével, rovarok zümmögésével megspékelt, nyugalmat árasztó csendet.

Érdemes az Élővíz-csatorna mentén megállni, Békéscsaba a hidak városa is. Fotó: Licska Balázs

Szabadkígyóson megéri többet tekerni

A szabadkígyósi Wenckheim-kastélyhoz, kastélyparkhoz vezető egyik kapunál, a Kastély utcában kialakított egy komplex pihenőhelyet. Innen érdemes továbbtekerni a Kastély utcán, majd a Ókígyósi úton, a főutcán kiépített bicikliúton keresztül nagyjából 2 kilométert, és megnézni a diadalívet, a Szent Anna kápolnát és a Wenckheim-kriptát, hiszen egy helyen vannak.

Célszerű Szabadkígyóson egy kicsit többet tekerni, felfedezni a diadalívet, a Szent Anna kápolnát és a Wenckheim-kriptát. Fotó: Licska Balázs

A diadalívet annak emlékére emelték, hogy 1857-ben a császári házaspár, Ferenc József és felesége, Erzsébet királyné (Sissi) meglátogatta Wenckheim Krisztinát. Eredetileg az Ókastély mellett állt, ám 1949-1950 telén traktorokkal ledöntötték. A 2000-es évek elején itt építették fel a másolatát. A kis dombon álló – és így a falu határát is jelző – Szent Anna kápolnát 1844-ben építtették. A kápolna lábánál található az Ybl Miklós tervei alapján készült kripta, több Wenckheim nyugszik itt.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!