2025.05.15. 19:48
Ezt tegyük, ha sárgulnak kedvenc virágunk levelei, meghálálja a törődést
Sokak kedvence a balkonon és a kertben, hiszen egész nyáron színes virágokkal hálálja meg a törődést. Ám gyakori, hogy a levelei sárgulni kezdenek. Ilyenkor érdemes utánajárni az okoknak, hiszen a probléma kezelhető, ha időben észrevesszük.
Nem mindig betegség, de mindig figyelmeztetés, ha sárgulnak kedvenc növényünk, a leander vagy más néven babérrózsa levelei. Herczeg Barnabás, a békéscsabai Herczegi Leander ügyvezetője, kertészeti specializációs mezőgazdasági mérnök adott májusi tanácsokat, tippeket ahhoz, hogy egészséges legyen a leanderünk.

Nitrogén- és vashiány is okozhatja
Herczeg Barnabás kiemelte, a levelek elszíneződése mögött többféle ok is állhat, ezek közül a leggyakoribbakat érdemes szem előtt tartani.
– A tápanyaghiány figyelmeztető jel a növénytől. Nitrogénhiány esetén először az idősebb, alsó levelek sárgulnak. A növény növekedése is lelassulhat. Vashiány esetén a fiatal, új levelek sárgulnak. Ez gyakran fordul elő meszes öntözővíz vagy túl lúgos talaj esetén – emelte ki a szakember. – Az öntözésnél a túl sok és a túl kevés víz is árthat. A leander vízigényes, főleg a nyári melegben. Ugyanakkor a túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet, ami megakadályozza a tápanyagfelvételt. A vízhiány már egyetlen forró napon is stresszt okozhat a növénynek, ami sárguló levelekhez, valamint virág- és levéleldobáshoz vezethet.
Apró támadók, nagy károk
Herczeg Barnabás kitért arra, a levéltetvek és pajzstetvek gyakori látogatók a leanderen. A levéltetvek szívogatásukkal gyengítik a növényt, és mézharmatot választanak ki, ami elősegíti a korompenész megtelepedését. A pajzstetvek gyakran a levelek fonákján bújnak meg, nehezen észrevehetők, de annál kártékonyabbak.

Mit tehetünk májusban a leander egészségéért?
A kertészmérnök hangsúlyozta, a tavasz vége a legjobb időszak arra, hogy megalapozzuk a leander nyári virágzását. Íme néhány fontos teendő.
- Tápoldatozás: májustól kezdve hetente egyszer adjunk a növénynek vízben oldódó, komplex műtrágyát. Vashiány esetén használjunk vas-kelátot tartalmazó tápoldatot.
- Megfelelő öntözés: ügyeljünk a rendszeres, de nem túl bő öntözésre. A cserép alján legyen vízelvezető nyílás.
- Metszés: távolítsuk el az elszáradt, beteg vagy gyenge hajtásokat, és végezzünk alakító metszést.
- Kártevők elleni védekezés: hetente ellenőrizzük a levelek fonákját.
- Fényigény: a leander napimádó növény – keressünk számára napos helyet a teraszon vagy kertben.
Ha odafigyelünk, egész nyáron csodálhatjuk
Herczeg Barnabás szólt arról, ha odafigyelünk ezekre az egyszerű, de fontos részletekre, a leander egész nyáron virágba borulva díszíti majd környezetünket, cserébe csupán egy kis rendszeres gondoskodást kér.
