Óraátállítás

2025.03.29. 18:09

Ezt el ne felejtse, különben nagyon meglepődhet vasárnap reggel!

Hajnali 2 órakor 3 órára kell előretekerni az óramutatókat, így vasárnap reggel arra ébredünk, hogy egy órával később van. Az óraállításnak köszönhetően a nyári időszámítás tehát elkezdődik, az esetleges fáradtság mellett pedig azt tapasztalhatjuk, hogy később sötétedik.

A nyári időszámítás ötlete először Németországban merült fel 1916-ban, az első világháború idején, azzal a céllal, hogy csökkentsék az energiafogyasztást. Magyarországon az óraátállítást többször is bevezették, illetve eltörölték, de 1980 óta folyamatosan alkalmazzuk. Az Európai Unió egységes szabályozása nyomán pedig 1996-tól minden tagállam megkezdte a nyári időszámítás alkalmazását.

óraátállítás, csabaiak, Elkezdődött a nyári időszámítás, az esetleges fáradtság mellett azt tapasztalhatjuk, hogy immár később sötétedik.
Elkezdődik a nyári időszámítás, az esetleges fáradtság mellett azt tapasztalhatjuk, hogy immár később sötétedik. Forrás:  Illusztráció: Shutterstock

A nyári időszámítás előnyei és hátrányai

Az óraátállítás rendszerének előnyei között szerepelt, hogy a hosszabb nappalok miatt kevesebb világítást használunk. Azonban az idő múltával egyre több kutatás igazolta, hogy az óraátállítás megterheli az emberi szervezetet: növelheti a stresszt, alvászavarokat okozhat, sőt, fokozhatja a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is. A vasárnapot ezért igyekezzünk úgy tervezni, hogy eleget pihenhessünk, segítve szervezetünket az átállásban.

Mikor kell újra átállítani az órát?

A nyári időszámítás idén október 26-ig tart, akkor hajnali 3 óráról 2 órára kell visszaállítani az órát, így megkezdődik a téli időszámítás.

Az óraátállítás az élet számos területét érinti

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!