2025.02.17. 19:52
Egy különleges csillárral jelentkeztek a Békés vármegyei kincsvadászok
Bő egy évvel ezelőtt indult útjára egy olyan műsor a TV2-n, melyben hétköznapi emberek, nem hétköznapi tárgyaikkal próbálnak szerencsét a meggazdagodás reményében. Ez a műsor a Kincsvadászok, az egyik januári adásban pedig egy különleges csillár is terítékre került, ami korábban egy Doboz-szanazugi szálloda lépcsőfeljáróját díszítette. Még egy korábbi részben egy ladányi történet is megelevenedett.
A műsorba olyan régiségekkel érkeznek az ország minden tájáról, amikről nem tudják, hogy mennyit is érnek valójában. A műsor régiségszakértői és műtárgykereskedői pedig eldöntik, mennyit adnak értük – ha adnak érte egyáltalán bármit is. A Kincsvadászok című műsor jelenleg is nagy sikkerrel fut a csatornán.

Kincsvadászok: előtérben a „zöld gondolat”
Kincsvadásznak lenni jó – de mennyit érhetnek ma a nagymama bútorai? – tette fel a kérdést a Világgazdaság dr. Katona Szandra igazságügyi szakértőnek, aki a TV2 Kincsvadászok című műsorának egyik kereskedője. Mint azt a szakember elmondta, az antik műtárgyak kereskedésének aranykora lezárult, és egyre jobban előtérbe kerül egy „zöld gondolat”, a bútorok, tárgyak mentése, felújítása.
A magyar tárgykultúrát megtépázta a történelem. Van egy szűk értelmiségi réteg, akinek fontos, hogy legyenek antik tárgyai, de egyre kevesebben vannak. Azon túl, hogy a szocializmus idején a polgári kultúrát nem preferálták, az elmúlt évtizedekben a műkereskedelem is teljesen átalakult. A 90-es évek ma már aranykornak számít. Abban az időszakban egy galériába bemenni egy életszínvonalat jelentett. Akkor egy jobb darab másfél millióba is került, miközben a fizetések sokkal alacsonyabbak voltak.
Mint azt a szakértő a Világgazdaságnak elmondta, az emberek napjainkban még kevésbé gondolkodnak abban, hogy a régi bútorok mentése és vásárlása egy valódi zöld gondolat.
– A régiségkereskedelemnek nem itt kellene tartani. Aki valóban környezettudatos szeretne lenni, az ne a tömeggyártásban készülő, gyakran silány, műanyag bútorokat válassza. Példaként egy olyan 200 éves, új kárpittal, és rugózattal rendelkező bútort említett, amit a férje restaurált.
A haláltáborban készült a hegedű
Az elmúlt hetekben röppent fel annak a felbecsülhetetlen értékű hegedűnek a híre, amely egy raktárban, egy komód fiókjában lapult. Dr. Katona Szandra elmondta, a hegedű a dachaui haláltáborban készült, készítője Franz Kempa lengyel mester volt, és ez az egyetlen máig fellelhető olyan hangszer, amit egy náci haláltáborban készítettek. Az még most sem tisztázott, hogy hogyan került Magyarországra, de a szakértő elmondta, hogy a nyomozást tovább folytatja.
A műsor egyik januári adásában egy különleges csillár is terítékre került, ami egy Doboz-szanazugi szálloda lépcsőfeljáróját díszítette.
- A csillár korábban egy híres ügyvéd tulajdonát képezhette,
- az érte kapott összeg egy alapítványhoz kerül majd,
- de az is kiderült, hogy a csillár mekkora összegért kelt el.
A műsor első évadában egy legendás történet és különleges ladányi tárgy is testet öltött a Kincsvadászokban.
A Kincsvadászok jelenleg a 2. évadnál tart.
