2024.11.27. 14:56
Így védekezhetünk a lakástűz ellen az ünnepi időszakban
Az adventi időszakban naponta átlagosan 24 lakásban csapnak fel a lángok. A lakástűz ellen a katasztrófavédelem tanácsainak segítségével védekezhetünk.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Michael R. Hills
Annak érdekében, hogy az adventi ünnepkor ne végződjön tragédiával, előzzük meg az ilyenkor jellemző lakástüzeket – figyelmeztetett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Mukics Dániel arra hívta fel a figyelmet, hogy az adventi gyertyagyújtás időszakában, illetve azt követően naponta átlagosan 24 otthonban csapnak fel a lángok, vagyis óránként keletkezik egy lakástűz, illetve évente mintegy 50-60 eset hozható összefüggésbe az adventi koszorúval.
Ha nincs a gyertyák alatt fém alátét, amint leég a gyertya, meggyullad a koszorú is, és ha nem észleljük időben a tüzet, a lángok a bútorokra, majd a szobára is átterjednek – hangsúlyozta a szóvivő. Hozzátette, hogy akár vásárolunk, akár magunk készítjük az adventi koszorút, ügyeljünk rá, hogy a gyertyák alatt legyen gyertyatüske és ha nincs ilyen, inkább ne gyújtsuk meg a gyertyákat.
A koszorút olyan helyre tegyük, ahol nincsenek éghető tárgyak és anyagok, az égő gyertyát pedig egy percre se hagyjuk felügyelet nélkül – figyelmeztetett.
Kiemelte, hogy mivel a karácsonyfának szánt fenyőket jóval a megvásárlás előtt kivágják, így azok a fűtött lakásban hamar kiszáradnak,
és egy kiszáradt fenyő olyan jól ég, hogy ha egy ponton meggyullad, néhány másodperc és az egész fa, nem sokkal később pedig a környezete is lángokban áll.
Mukics Dániel tájékoztatása szerint a fenyő kiszáradását azzal lehet késleltetni, ha díszítésig egy vödör vízben tároljuk, illetve vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fenyő, ezzel pedig magasabb lesz a nedvességtartalma és nehezebben gyullad meg.
A szóvivő azt tanácsolja, hogy a karácsonyfát fűtőeszköztől és más hőforrástól legalább másfél méterre tegyük, azt ne díszítsük gyertyákkal, csillagszórókkal, hagyományos izzójú fényfüzérekkel, inkább LED-égősort tegyünk rájuk, és éjszakára ezt is kapcsoljuk ki.
A fényekkel is vigyázzunk
Silány minőségű, hibás, piacon vagy aluljáróban vásárolt fényfüzérek, égősorok, karácsonyi díszkivilágítás vásárlását semmiképpen sem javasolja az OKF szóvivője, akinek ismertetése szerint azok a termékek felelnek meg az uniós biztonsági előírásoknak, amelyeken rajta van a CE-jelölés, ráadásul ezek tűzvédelmi szempontból is biztonságosabbak.
Mukics Dániel külső helyen dekorációként csak kültéri fényfüzér használatát javasolja, illetve azt, hogy ha a díszkivilágítás sérült, megtört a vezetéke, vagy a hosszabbító hibás, eldeformálódott, megolvadt, akkor ne használjuk, mert csak idő kérdése, hogy mikor okoz tüzet.
Ha hosszabb a fényfüzér vezetéke vagy a hosszabbító, mint amilyenre szükségünk van, akkor is ki kell fektetni, ha összetekert állapotban helyezzük feszültség alá, felforrósodik, majd meggyullad – hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy az égősorok vezetékének nem szabad asztal vagy szék lába alá kerülnie, illetve tárgyakat sem tanácsos rápakolni, mert megsérül és tüzet okozhat.
A csillagszórókkal kapcsolatban a szóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy azok 1000 és 1600 Celsius-fok közötti hőmérséklettel égnek, ezért a karácsonyfára nem szabad feltenni.
Mukics Dániel egyszerre mindig csak egy csillagszóró meggyújtását tanácsolja, de a legbiztonságosabbnak a kültéri használatukat tartja. A leégett, de még forró csillagszóró maradványát nem szabad egyből a kukába dobni, előtte mártsuk vízbe – tette hozzá.
Azok számára, akik elutaznak az ünnepekre, a szóvivő azt tanácsolja, hogy áramtalanítsák azokat a műszaki cikkeket, amelyeket nem szükséges állandóan feszültség alatt tartani.
Az ünnepi tüzek megelőzésének is egyik legjobb eszköze a füstérzékelő, amely közvetlenül a tűz keletkezésekor hangosan sípol, segítségével azonnal tudomást lehet szerezni a tűzről, így van idő azt eloltani, vagy kimenekülni és hívni a tűzoltókat – írta Mukics Dániel.
Hozzátette: már néhány ezer forintért lehet olyan füstérzékelőt kapni, amely füst esetén nemcsak hangosan sípol, hanem a WIFI-hálózatra csatlakoztatva az okostelefonra is jelzést küld.
Egyedül élő idős hozzátartozóhoz ilyet érdemes beszerezni – tanácsolja az OKF szóvivője.
Borítókép: illusztráció
Krimi
- Banki ügyintézőnek adták ki magukat a banda tagjai
- Szajol: harminc éve történt Magyarország egyik legsúlyosabb vasúti tragédiája
- Felakasztotta magát egy diák a szegedi általános iskolában
- Megszólalt Till Tamás édesanyja a kisfia temetése előtt
- Kicsi, Doki és Pörgi nagy fogása: drogtanyára bukkantak a rendőrkutyák