2025.03.08. 08:07
Ukrajna uniós csatlakozása veszélybe sodorja Közép-Európa mezőgazdaságát
Az agrárszakmai szervezetek szerint már a csatlakozási szándék is aggodalomra ad okot. Ukrajna uniós csatlakozása visszafordíthatatlan következményekkel járna: az ukrán mezőgazdaság elvonná a tagállamoktól, így Magyarországtól és számos más országtól is az európai uniós agrártámogatások jelentős részét.

Megszűnő támogatások, leépülő vidék, importdömping fenyegetheti a magyar gazdákat Ukrajna uniós csatlakázása miatt
Forrás: Shutterstock
Fotó: Barillo_Images
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségével (Magosz) közösen készített egy tanulmány is, amelyben az Európai Bizottság megbízásából készült úgynevezett Stratégiai Dialógusban foglaltak megvalósításának a magyar és az uniós mezőgazdaságra gyakorolt negatív hatásait mutatták be. Bár a Peter Strohschneider német bölcsészprofesszor által vezetett testület által készített anyagban nincs szó Ukrajna csatlakozásáról, a hazai tanulmány készítői szerint az általuk javasolt intézkedések között már ennek előkészítése húzódik meg. (A német professzor vezette bizottságból egyébként kihagyták a kelet-közép-európai gazdaszervezetek képviselőit, viszont meghívást kapott számos klímaaktivista és környezetvédő szervezet) – olvasható a Világgazdaság cikkében.

Fotó: Edgar G Biehle / Forrás: Shutterstock
Ukrajna uniós csatlakozása veszélybe sodorja a mezőgazdaságot
A javaslat széles körben megszüntetné a területalapú támogatásokat, és csak egy szűkebb kör számára tartaná fenn, mint
- a fiatal gazdálkodók,
- a hátrányos térségekben működő termelők, valamint az
- új belépők.
A javaslat nem említi Ukrajna esetleges uniós csatlakozását, de a NAK és a Magosz tanulmánya szerint a támogatási rendszer átalakításának egyik célja éppen ennek előkészítése. Mint írják, az ukrán területekkel a jelenleg 157 millió hektár támogatásra jogosult terület 40 millió hektárral bővülne, ami
a 2021–2027-es időszakra a teljes uniós közös agrárpolitika finanszírozására elkülönített 387 milliárd eurós büdzsé közel egyharmadát vihetné el.
A tanulmány szerint a normatív támogatások csökkentése miatt az EU-ban előállított élelmiszeripari alapanyagok és takarmányok ára emelkedne, ahogyan a növényi alapú élelmiszerek, továbbá a hús- és tejkészítmények ára is. Emellett a lakosság egy része az olcsóbb, bizonytalan eredetű és minőségű, unión kívüli országokból származó élelmiszerekre váltana. Az egyéb – például a családi gazdaságokra, a birtokszerkezetre, a termelői adminisztrációs terhekre gyakorolt negatív hatása mellett a teljes társadalomra is káros következményekkel járna, például a falvak elnéptelenedésével.
Az ukrán áruk már ellepték az unió piacait
Ukrajna földterületének nagysága közelíti az EU teljes termőterületének egyharmadát, amelyet a nyugati tőke erős jelenlétével és technológiai színvonalával művelnek. Az ukrán áruk az utóbbi években ellepték az unió piacait: a dömping mértékére jellemző, hogy a háború előtt Ukrajnából 5 millió dollár értékben érkezett gabona Magyarországra, ami 2022-ben – a háború kitörése után – már meghaladta a 400 millió dollárt, de óriási mennyiség érkezett például olajos magokból, baromfiból, tojásból is.
Ha pedig mindezek mellé a támogatások leépítése is járul – amelynek fő indoka az ukrán EU-csatlakozás előkészítése –, akkor azok már visszafordíthatatlan következményekkel járnának az európai gazdák számára.
A teljes cikk a további részletekkel ITT olvasható!