2024.11.23. 09:00
„Rád hagyom a jelszavam” – amit a digitális végrendeletről tudni érdemes
Az évek során közösségi média fiókok, e-mailek, felhőben tárolt dokumentumok, előfizetések és egyéb digitális javak halmozódnak fel az online jelenlétünk eredményeképpen. De mi történik ezekkel, amikor meghalunk?
A digitális hagyaték legalább olyan fontos, mint a fizikai vagyontárgyakat érintő végrendelet
Forrás: Getty Images
Halálunk után az általunk használt online felületek is kérdéseket vetnek fel a hagyaték és adatvédelem szempontjából. Az online térben ugyanis egyre több adatot és vagyont halmozunk fel, fontos, hogy halálunk után is biztos kezekben legyenek. A digitális végrendelet lehetőséget ad arra, hogy szabályozzuk, mi történjen ezekkel az értékekkel, így megkönnyítve a családtagjaink dolgát, és biztosítva a privát adataink védelmét.
Mi az a digitális végrendelet?
A digitális végrendelet olyan dokumentum, amely meghatározza, hogy a halálunk után mi történjen az online fiókjainkkal, a digitális vagyontárgyainkkal és az adatainkkal. Ahogyan a hagyományos végrendelet is szabályozza a fizikai vagyontárgyak elosztását, a digitális végrendelet a digitális jelenlétünkkel kapcsolatos döntéseket rögzíti.
Az emberek többségének többféle közösségimédia-profilja van (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn stb.). Halálunk után ezek a fiókok továbbra is aktívak maradhatnak, ami érzékenyen érintheti a családtagjainkat és barátainkat. A digitális végrendelet segít eldönteni, hogy mi történjen ezekkel a profilokkal.
E-mailek és online bankolás
Az e-mailek, online banki fiókok, fizetési rendszerek (például a PayPal) és más digitális szolgáltatások szintén részei a digitális hagyatéknak. A hozzáférés ezekhez az adatokhoz fontos lehet a hagyaték rendezése szempontjából, például előfizetések lemondásához vagy pénzügyi tranzakciók lezárásához.
A digitális vagyontárgyak – például az online vásárolt tartalmak (zene, könyvek, filmek), kriptovaluták, domainnevek, blogok, weboldalak – is értékesek lehetnek, ezért ezek sorsát érdemes előre meghatározni.
Sokan nem szeretnék, hogy haláluk után a magánlevelezésük, fotóik vagy egyéb személyes tartalmaik bárki számára hozzáférhetővé váljanak. A digitális végrendelet meghatározhatja, hogy mely tartalmakat töröljék véglegesen, és melyek maradhatnak meg az örökösök számára.
Hogyan készítsünk digitális végrendeletet?
Az első lépés a digitális vagyonunk feltérképezése, hogy milyen közösségimédia-fiókjaink, e-mail címeink, előfizetéseink és digitális vagyontárgyaink vannak. A listát érdemes rendszeresen frissíteni, hiszen az évek során újabb fiókokat nyithatunk.
Jelöljünk ki egy digitális örököst, ahogyan a hagyományos végrendelet esetén is szükség van egy végrehajtóra, úgy a digitális végrendeletben is kijelölhetünk valakit, aki hozzáférhet a fiókjainkhoz és kezeli a digitális hagyatékot. Ez a személy lehet egy családtag, barát vagy jogi képviselő, akiben megbízunk.
Hogy mi tegyünk a jelszavainkkal, és hogyan érdemes rendelkezni a közösségimédia-fiókunkkal kapcsolatban, kiderül a Life.hu cikkéből.
Bulvár-celeb
- Apa-fia fotón mutatta meg G.w.M a tündérien édes Diont
- Ez a hársméz jótékony hatása: csak akkor érvényesül, ha így fogyasztod
- Csak még 5 perc! Ezért ébredünk fel az óracsörgés előtt
- Sokáig olvas, telefonozik a vécén? Vigyázzon, veszélyes lehet
- Berki Mazsi úgy megütött egy román énekesnőt, hogy az szinte elájult