Foci-Eb 2021

2021.06.28. 21:08

Elképesztő, hatgólos döntetlen után Svájc tizenegyesekkel legyőzte a franciákat!

A labdarúgó Európa-bajnokság bukaresti negyeddöntőjében Svájc egy rendkívül izgalmas mérkőzésen a rendes játékidő 3–3-as döntetlenje és a gól nélküli ráadás után, tizenegyesekkel legyőzte a világbajnoki címvédő Franciaországot és bejutott a legjobb nyolc közé, ahol kora esti szintén 3–3-as állású 90 perc után a horvátokat végül hosszabbítás után 5–3-mal kiejtő Spanyolország lesz az ellenfele pénteken.

FBL-EURO-2020-2021-MATCH41-FRA-SUI

Forrás: AFP

Fotó: FRANCK FIFE

NYOLCADDÖNTŐ

Bukarest, Nemzeti Aréna, 21 óra (Tv: M4 Sport). Vezeti: Fernando Andrés Rapallini (argentin)

FRANCIAORSZÁG: Lloris – Varane, Lenglet (Coman, a szünetben, Thuram, 111.), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (M. Sissoko 88.) – Benzema (Giroud, 94.), Mbappé. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps

SVÁJC: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodríguez (Mehmedi 87.) – Widmer (Mbabu, 73.), Freuler, G. Xhaka, Zuber (Fassnacht, 79.) – Shaqiri (Gavranovic, 73.) – Seferovic (Schär, 97.), Embolo (R. Vargas, 79.). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic

Gólszerző: Benzema (57., 59.), Pogba (75.) ill. Seferovic (15., 81.), Gavranovic (90.)

ÖSSZEFOGLALÓ

Igen élénken kezdték a találkozót a felek a bukaresti hőségben, Raphaël Varane például alig másfél perccel a kezdősípszó után már fejjel veszélyeztette a svájci kaput, aki hamar szöglettel feleltek, s ugyan nem volt olyan veszélyes, mint a Real Madrid védőjének fejese, de ezzel is azt jelezte Vladimir Petkovic csapata, hogy nem gondolkodik bunkerfoci alkalmazásán.

Az első percek lendületesebb, akciódúsabb játéka után valamelyest visszaesett az iram, de ez nem jelentette azt, hogy unalmasan telt volna a meccs, sőt! Hol Kylian Mbappé cselei, hol egy-egy megiramodó svájci okozott izgalmat, mígnem a 15. percben egy rossz lövés utáni lecsorgót gyűjtott össze Steven Zuber a tizenhatos bal sarkánál, majd jól emelt középre, ahol érkezett Haris Seferovic és a tornán első alkalommal szerepet kapó Clément Lenglet-t könnyedén túlugorva 8 méterről a jobb alsó sarokba fejelt, megszerezve a vezetést a svájciaknak.

Ez pedig két dolog miatt nem jelentett túl sok jót a franciáknak: egyrészt ezen az Eb-n eddig csak három csapatnak sikerült hátrányból győzelmet aratnia, másrészt pedig, amikor Haris Seferovic gólt szerzett a válogatottban, a svájci csapat csak egy vereséget szenvedett – a többi 16 meccsen mind győzött. Ezekről azonban vélhetően nem szóltak Adrien Rabiot-nak, aki előbb veszélyesen emelt középre balról – s ha nem ér bele vetődve Yann Sommer, Karim Benzemának pont jó lett volna a labda –, majd jó 20 méterről próbálkozott egy igazán sistergős lövésssel, ami alig kerülte el a bal alsó sarkot.

Ez azonban persze nem azt jelenti, hogy a vezetést megszerző svájciak betolták volna a buszt a fentebb említett bunker ajtajába, azaz messze nem mentek át ultradefenzívbe – amit jól mutattak a félidei statisztikai adatok is. A francia válogatott 54:46-ra vitte a labdabirtoklást, s ugyan kettővel több lövési kísérlete volt (7 az 5 ellen), de egyszer sem talált kaput – míg Svájc egyszer igen –, így nem lehetett azt mondani, hogy a szünetre érdemtelenül vezetve mehettek pihenni.

Az elsőhöz hasonlóan a második félidő is igen lendületesen kezdődött, előbb Antoine Griezmann találta el távolról a kapu mögötti zajmikrofont, majd Brees Embolo okozott beadása okozott zavart a francia tizenhatoson belül. Az 53. percben aztán Benjamin Pavard sodorta el Zubert a tizenhatos bal oldalvonalánál, s az argentin játékvezető bő fél perc múlva a VAR-szoba jelzése alapján visszanézte az esetet, s büntetőt adott – holott lehet, hogy a szabálytalanság a büntetőterületen kívül kezdődött. A tizenegyespontra letett labda mögé Ricardo Rodríguez állt, ám Hugo Lloris jó irányba vetődve hárította a tizenegyest – a 35 éves kapus 2012 után védett büntetőt a válogatottban.

Ezzel pedig a lélektani előny a franciákhoz került, akik néhány percen belül megfordították a mérkőzést. Előbb ugyan Mbappé lapos lövése szinte súrolta a kapufát a bal alsó sarok mellett, aztán viszont jött Benzema, és előbb a PSG csatárának kiugratását valahogyan maga elé tette, és átpöckölte a kivetődő Sommer fölött, majd pillanatokkal később a védők vonalán áttörő Griezmann emelését bólintotta egy lépésről a léc alá.

A franciáknak örömünnepet jelentő, 103 másodperc különbséggel esett két góllal a svájciak a továbbjutás kapujából a kiesés szélére sodródtak – miközben négy perccel és három másodperccel Benzema második találata előtt labdájuk volt a 2–0-hoz.

A gyorsan hátrányba kerülő svájciakat láthatóan megfogta a két kapott gól, míg Griezmannék ekkor kevéssé erőltették a támadásokat, mígnem a 75. percben – némileg váratlanul – Paul Pogba megszerezte a franciák egy legszebb találatát – legalábbis ezen az Eb-n: miután egy levágódó labda elé került és senki nem támadta meg a védők közül, 21 méterről óriási gólt csavart jobbal a bal felső sarokba, 3–1.

Azt lehetett hinni, hogy ezzel eldőlt, ám Petkovic mester jó cseréinek köszönhetően Svájc a 81. percben szépíteni tudott: Kevin Mbabu jobbról belőtt labdájára ezúttal is Seferovic robbant be középen, és a tehetetlen Lloris mellett a kapu közepébe fejelt, 3–2.

Sőt, alig néhány perc múlva Mario Gavranovic is betalált – apró szépséghiba, hogy lesről, így az argentin játékvezető nem adta meg a gólt. A 90. percben viszont már szó sem lehetett lesről Gavranovic góljánál: Christian Fassnacht labdaszerzése után Granit Xhaka ugratta ki a Dinamo Zagreb támadóját, aki egy átvétel után 18 méterről kilőtte a jobb alsót, 3–3.

A négyperces ráadás zárásaként pedig Kingsley Coman lőtt óriási zúgó kapufát, ahogy a spanyol–horvát kora este, úgy ez a meccs is hatgólos döntetlenre állt a rendes játékidő végén.

A ráadás első momentumaként Benjamin Pavard gyorsan leiratkozott az esetleges negyeddöntőről, miután sárgát érően szabálytalankodott, majd előbb Mbabu beadása okozott zavart a francia ötös környékén, aztán a túúloldalon Kingsley Coman bombázott az oldalhálóba, vagyis továbbra is nyílt sisakkal küzdött mindkét csapat, hogy a büntetőket elkerülje. De hiába, a ráadásban nem eseett újabb gól – pedig csak Mbappé előtt adódott legalább két nagy lehetőség is, Olivier Giroud pedig még a 118. percben fejelhetett volna győztes gólt, de Sommer szépen védett... –, így ezen a tornán először tizenegyesek döntöttek a továbbjutóról.

Ebben a műfajban pedig Svájc volt a jobb, miután az első négy sorozatban mindenki eredményes volt, az ötödik körben a franciáktól Mbappé lövését Sommer kivédte, így a svájciak történelmük során első alkalommal jutottak tovább tizenegyesekkel nagy tornán.