száraz csapok

2018.09.25. 17:34

Több százezer horvát számára elérhetetlen az ivóvízhálózat

Bár a vizeket tekintve délnyugati szomszédunk a harmadik leggazdagabb ország Európában, sokak számára ez sovány vigasz.

Jóllehet Horvátország – Norvégia és Izland után – vizekben a harmadik leggazdagabb ország Európában, a lakosság 6 százaléka, 250 ezer ember számára elérhetetlen az ivóvízhálózat – írta a Vecernji List című horvát napilap kedden egy kerekasztal-beszélgetésről beszámolva. Az ivóvízhez jutás mint alapvető emberi jog – avagy itt van-e az ideje a vízhez való hozzáférés alkotmányos védelemének című kerekasztal-beszélgetést kezdeményező Lora Vidovic ombudsman szerint

az ivóvízhálózat elérhetetlenségének egyrészt a szegénység, másrészt pedig a rossz infrastruktúra az oka.

Kiemelte, hogy a többségében szerbek, bosnyákok és romák lakta települések 70 százaléka nem rendelkezik ivóvízhálózattal. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy e csoportban azokon a településeken viszont, ahol van infrastruktúra, gyakran rákkeltő, azbeszt cement anyagú csöveket használtak az ivóvízhálózat létesítésére, és a vezetékes víz igénybe vételét gyakran az ár is meghatározza.

Horvátországban az ivóvíz köbmétere után fizetendő díj 7 és 27 kuna (305 és 1180 forint) között mozog, és mivel az elszegényedés által fenyegetettek aránya az országban eléri a 20 százalékot, a víz árának egészségügyi kockázatai is vannak – mondta az ombudsman.

A fent említettekhez közvetlenül kapcsolódnak a szigetek is, ahol majd csak az új törvény életbe lépése után egyenlítődnek ki árak a szárazföldi vízdíjak árával.

Úgy vélte:

a vízművek privatizációja és a vízellátás koncesszióba adása oda vezetett az elmúlt néhány évtizedben, hogy óriási mértékben nőttek az ivóvíz- és csatornaszolgáltatással kapcsolatos díjak, valamint csökkentek az infrastrukturális befektetések.

„Ezekből a kellemetlen élményekből következik, hogy szükség van alkotmányos joggá tenni az ivóvízhez való jogot. A víz nem árucikk és nem szabad privatizálni” – húzta alá az ombudsman, aki kampányt indított annak érdekében, hogy alkotmányos jog legyen az ivóvízhez való hozzáférés Horvátországban.

A lap megemlíti, hogy az Európai Unióban (EU) Szlovénia az egyetlen ország, amely alkotmányba foglalta az ivóvíz hozzáféréséhez való alapvető jogot.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!