átalakítják a rendszert

2018.01.22. 16:09

Tízmilliárdos bölcsődefejlesztés jön idén

A megújult rendszerben négy típusú, hagyományos, mini, családi és munkahelyi bölcsőde közül lehet majd választani – mondta Novák Katalin államtitkár.

Budapest, 2016. november 15. Gyermekek az újonnan átadott Tátra u. 48-52. szám alatti családi bölcsődében az átadás alkalmából tartott sajtóbejáráson 2016. november 15-én. A helyiségcsoport egy négyemeletes társasház magasföldszintjén található, három közvetlen utcai bejárattal. MTI Fotó: Marjai János

Idén 10 milliárd forintot kívánnak bölcsődei fejlesztésekre fordítani, ami döntően új férőhelyek létrehozását jelenti, és elsősorban a közép-magyarországi régiót érinti – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és ifjúságügyért is felelős államtitkára egy szentendrei családi bölcsődében tartott sajtótájékoztatón hétfőn.

Novák Katalin felidézte:

a bölcsődei rendszer átalakításának célja, hogy minél több férőhelyet, lehetőséget és nagyobb rugalmasságot biztosítson a 3 év alatti gyermeket nevelő szülők számára.

Hozzátette: a megújult rendszerben négy típusú, hagyományos, mini, családi és munkahelyi bölcsőde közül lehet választani.

Az elmúlt években 117 milliárd forintot irányoztak elő bölcsődei és óvodai férőhelyek létrehozására, illetve megújítására – ismertette. Az összeg elsősorban fejlesztési, másodsorban központi költségvetési forrás volt, ezzel az új bölcsődei férőhelyek száma közelít az ötezerhez, a fejlesztetteké pedig 11 ezer felé tart. Új óvodai férőhelyek esetében háromezer felett jár a szám, megújultak esetében pedig 57 ezernél – jegyezte meg Novák Katalin.

Kitért arra is, hogy az új szabályozás szerint

már nemcsak a 10 ezer lakos feletti településeken kell biztosítani a bölcsődei ellátást, hanem minden olyan helységben, ahol legalább negyven, 3 év alatti gyermek van, vagy öt olyan, akiknek a szülei igénylik a bölcsődei elhelyezést.

Ezt az ellátást az önkormányzatoknak kell biztosítaniuk – tette hozzá.

Novák Katalin kiemelte: a fejlesztéseknek köszönhetően egyre több az olyan település, ahol újonnan tudnak bölcsődei ellátást biztosítani, azaz ahol korábban egyáltalán nem volt ilyen.

A 117 milliárd forintnyi forrás 85 százaléka már lekötött, 93 milliárd forintnak pedig már ismert a helye – számolt be az államtitkár, aki a következő időszakról szólva elmondta, hogy idén a tervek szerint 10 milliárd forintot fordítanak fejlesztési és központi költségvetési forrásokból bölcsődei fejlesztésekre. Ezt döntően új férőhelyek létrehozására költik, és kiemelten koncentrálnak a közép-magyarországi régióra – mondta.

Fűrész Tünde, a bölcsődei rendszer átalakításáért felelős miniszteri biztos a sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy 2018-tól átalakult a bölcsődei rendszer finanszírozása is. A hagyományos és a mini bölcsődék esetében a korábbi, normatív alapú finanszírozást felváltotta a feladatalapú, vagyis az önkormányzatok a költségek nagy részét le tudják hívni a központi költségvetésből. A szolgáltatásjellegű bölcsődéknél, (így a családi és a munkahelyi bölcsődéknél) pedig jelentősen javult a normatív támogatás, egy gyermekre vonatkozóan a korábbiakhoz képest 20 százalékkal növekedett 2018-ban.

Borítókép: Családi bölcsőde Budapesten. MTI / Marjai János

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!