Kutatás

2018.05.09. 21:15

Biztonságos és hatékony a HPV-oltás

A humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás biztonságos és hatékony védelmet nyújt a fiatal lányok és nők számára a méhnyakrák kórokozója ellen - derült ki egy új, független tanulmányból, amely megerősítette az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábbi megállapításait.

Szolnok, 2013. február 11. Nagy Éva gyermekorvos (b) és Tóth-Urbán Judit védõnõ (j) HPV elleni védõoltást adnak be egy lánynak a szolnoki Kõrösi Csoma Sándor Általános Iskolában 2013. február 11-én. A szolnoki önkormányzat 2008-ban indította el komplex méhnyakrák-megelõzõ programját, amelyet a humán papillomavírus (HPV) elleni védõoltás biztosításáról szóló önkormányzati rendeletében rögzített. A tárgyévben 13. életévüket betöltött, vagy betöltõ leánygyermekek alanyi jogon, szülõi hozzájárulás alapján részesülhetnek térítésmentesen a védõoltásban. MTI Fotó: Mészáros János

A londoni székhelyű Cochrane Group tanulmánya a világ különböző tájain élő több mint 73 ezer fiatal lány és nő bevonásával készült 26 korábbi vizsgálat elemzésére épült – írta a BBC News.

A szakemberek kimutatták, hogy a 15 és 26 év közötti nőknél a védőoltások minden 10 ezer nő esetében 341-ről 157-re csökkentette az abnormális méhnyaksejtek kialakulásának a kockázatát. Az eredmények szerint a beoltást követően ritkán jelentkeznek komoly mellékhatások.

A vakcina ellenzői azonban továbbra is kitartanak amellett, hogy a védőoltás ártalmas lehet, aminek lehetőségét alaposan ki kell vizsgálni. Néhány szülő arról számolt be, hogy a lányuk rosszul érezte magát a beoltást követően.

A Cochrane Group tanulmányát megelőzően az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is arra a megállapításra jutott, hogy a HPV-oltás biztonságos és érdemes beadatni.

Az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) védőoltásokkal foglalkozó részlegének vezetője, Mary Ramsay elmondta, a tanulmány tovább gyarapítja azon bizonyítékok tárházát, amelyek szerint a HPV-oltás jelenti a leghatékonyabb védelmet a fiatal lányok számára a méhnyakrákkal szemben. Hozzátette: „A 15 és 25 év közötti nők többsége már kapott humán papillomavírus elleni védőoltást Nagy-Britanniában.”

A Cochrane Group szerint további adatokra van szükség a védőoltás ritkán jelentkező mellékhatásainak jobb megismerése érdekében.

Világszerte évente csaknem 528 ezer nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot, akik közül 266 ezren halnak bele a betegségbe.

Borítóképünk illusztráció: Nagy Éva gyermekorvos (b) és Tóth-Urbán Judit védőnő (j) HPV elleni védőoltást adnak be egy lánynak egy szolnoki általános iskolában.

MTI Fotó: Mészáros János

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!