Baleknek nézhetik

2021.01.18. 06:00

Egy kis könnyű pénzkereset a neten? Óvatosan!

Új trükk: könnyű, otthon végezhető munka álcája alatt úgynevezett pénzöszvéreket képeznek ki, akik általában tudtukon kívül segítenek az illegálisan szerzett pénzek tisztára mosásában.

Forrás: Shutterstock

Egy decemberi razzián az Europol munkatársai 26 országban 422 embert tartóztattak le, és összesen több mint 4 ezer pénzöszvért és pénzöszvérmenedzsert azonosítottak. A pénzügyi intézmények támogatásával megszervezett rendőrségi akció másik eredménye, hogy közel 5 ezer pénzmosási kezdeményezést is megakadályoztak, amelyek együttesen 33,5 millió eurós kárt okoztak volna.

Egyáltalán, ki a pénzöszvér?

Az angolul money mule-nak hívott személy a könnyű pénz ígéretének bedőlő ember, akit egy bűnöző hamis álláshirdetéssel vagy megtévesztéssel szervez be. A beszervezést végző csaló gyakran pénzügyi szakmában jártasnak állítja be magát, például virtuális pénzplatformok képviselőjének.

A pénzöszvér feladata egyszerű: bankszámlájára pénzt fogad, általában nagy összegeket, majd ezeket tovább utalja, és nyilván mindezért jutalékot kap.

Eközben viszont a bűnözők illegális tevékenységéből származó pénzt mossa tisztára, és maga is bűncselekményt követ el.

Egy kis romantikára vágynak

A pénzöszvéreket tipikusan közvetlenül e-mailben vagy közösségi oldalakon elhelyezett hamis álláshirdetésekkel keresik meg, és célzottan

a pénzszűkében lévő diákokat vagy a semmit sem sejtő nyugdíjasokat célozzák meg.

Gyakori az is, hogy az úgynevezett romantikus csalás áldozatait veszik rá a pénzek mozgatására.

A romantikus csalás forgatókönyve szerint a bűnözők először egy hamis közösségi profilt hoznak létre, például egy megözvegyült, jó képű középkorú férfiét. Majd ennek nevében flörtölni kezdenek a közösségi oldalakon, és behálózzák a naiv, tipikusan idősebb célszemélyeket, akik érzelmileg is kötődnek hozzájuk. Az FBI becslése szerint a romantikus csalások áldozatainak csaknem egyharmadát használták pénzöszvérnek.

Sokan vállalnák a feladatot

Nagyon sokan könnyű pénzt és így lehetőséget látnak a dologban, és szívesen vállalnák ezt a munkakört – derül ki az ING Bank Romániában végzett felméréséből. A megkérdezettek 39 százaléka kész lenne pénzöszvérré válni, és akár hozzáférést adna másoknak bankszámlái és személyes adatai használatára.

Ne dőljünk be!

A G Data arra figyelmeztet, hogy ne dőljünk be az olyan ajánlatoknak, amelyek könnyű pénzkereseti lehetőséget ígérnek azért cserébe, hogy pénzt fogadjunk a bankszámlánkon, majd azt más számlákra utaljuk tovább. Fontos a megbízható vírusvédelem használata is, mivel a vírusirtó szoftver képes kiszűrni az adathalász oldalakat és leveleket.

Borítóképünk illusztráció

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!