Pakolhatnak és költözhetnek azok a trafikok, melyek nem felelnek meg a tavaly novemberben megváltozott kormányrendelet előírásainak. E szerint nem lehet, és nem is választható le nemzeti dohánybolt olyan kereskedelmi egységből, üzletből, melynek eladótere több mint 2500 négyzetméter – ez főleg a hipermarketeket, a nagy bevásárlóközpontokat érinti –, illetve üzemanyagtöltő-állomásoknál sem működhetnek.
Hogy miért, arra is van magyarázat. A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. adatai szerint ugyanis a 6300 trafikból az itt működő 200 fölözte le a piaci forgalom 17 százalékát. Gyulay Zsolt vezérigazgató mindezt aránytalan koncentrációnak nevezte. A jogszabály módosítása értelmében nem nyílhat nemzeti dohánybolt a másik bejáratától számított 200 méteres távolságon belül, ez viszont a már működőkre nem érvényes.
– Még nem tudom, hogy hol fogok kinyitni júniusban – mondta az egyik, hipermarketnél kialakított trafik tulajdonosa. Úgy véli, a megyeszékhely nagy részét már lefedték a nemzeti dohányboltokkal, illetve a jogszabályba belefoglalták a 200 méteres szigorítást is, ami miatt számolgatni, méricskélni kell. Át kell gondolni, hol érheti meg. Elmondása szerint még az eddigi befektetése sem térült meg, most pedig újabb kiadásokra kárhoztatták.
– Nem tudom, hogy honnan szedték azt a megállapítást, hogy a nagy áruházak melletti nemzeti dohányboltok nagy bevételre tesznek szert. Nem mellesleg a piacgazdasággal is összeegyeztethetetlen ez a kormányrendelet-változtatás. Érthetetlen azért is, mert arról nem beszél senki, hogy a romániai határátkelőhely mellett havi több tízmillió forintos nyereséget könyvelnek el a trafikok a sok külföldi vendég miatt – fejtette ki.
– Örülnék, ha ennek csak a töredékével számolhatnék – magyarázta. Állítja, a hipermarket közelében magas bérleti díjat fizet, a hosszabb nyitva tartása miatt több alkalmazottra van szüksége, azaz több bért kell állnia. Mivel máshol is nyitott nemzeti dohányboltot, össze tudta hasonlítani az adatokat. Nem érzékelt nagy különbséget a nyereség terén.
Nem tudni, hová mennek az áruházaktól, a benzinkutaktól a dohányboltok, fotó: Lehoczky Péter
– Elképzeléseim már vannak, de konkrétan még nem tudom, hogy hová fog költözni a trafik – számoltak be az egyik megyei töltőállomásnál kialakított nemzeti dohányboltban. Mint a tulajdonos fogalmazott, biztonsági szempontból is ideális hely volt az eddigi, a kamerák figyeltek. Mivel szerződés köti, május 30-áig a szokott helyen kell vinnie az üzletet, úgy, hogy közben költöznie is kell, mert másnap már nem nyithat ki ugyanott.
– A vevők miatt telepítettem ide a trafikot, mert kérték, hogy ahogy korábban is beszerezhették a tankolással együtt a cigarettát, ezt követően is megtehessék ugyanezt. Jó néven vették ezt a lépést, ami nem volt kis befektetés. Nem is teszek szert nagy haszonra, épp’ hogy ki tudom fizetni a bérleti díjat és az alkalmazott fizetését – folytatta.
Még senki nem adta vissza az elnyert koncessziót
– Békés megyében eddig senki sem mondott le az elnyert koncessziós jogáról – tájékoztatták lapunkat a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-nél. A társaság március 14-én hirdette ki a negyedik pályázat eredményét, eszerint újabb 127 vállalkozó nyithatott trafikot. A megyében Csabaszabadit és Méhkeréket érintette a döntés.
A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény szerint tavaly nyár óta csak pályázaton koncessziót, vagyis működési jogot nyert vállalkozások árulhatnak dohányterméket Magyarországon, meghatározott feltételek mellett. A nemzeti dohányboltokban cigaretta mellett többek között, kávét, ásványvizet, üdítőitalt, energiaitalt árusíthatnak, továbbá újságot és lottót is.